Niedziela handlowa lipiec 2018. Czy 22 07 sklepy będą...

Niedziela handlowa lipiec 2018. Czy 22 07 sklepy będą otwarte? [NIEDZIELA HANDLOWA DATA, LISTA SKLEPÓW - 22.07.2018]

Zdjęcie autora materiału
Paulina Piotrowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Niedziela handlowa lipiec 2018. Czy 22 07 sklepy będą otwarte? [NIEDZIELA HANDLOWA DATA, LISTA SKLEPÓW - 22.07.2018]
1/6
przejdź do galerii

Niedziela handlowa lipiec 2018. Czy 22 07 sklepy będą otwarte? [NIEDZIELA HANDLOWA DATA, LISTA SKLEPÓW - 22.07.2018] ©Aneta Zurek / Polska Press

Niedziela handlowa lipiec 2018. Czwarta niedziela lipca jest kolejną niehandlową. 22 lipca w większości sklepów nie zrobimy zakupów. Na terenie Krakowa znajdziemy jednak placówki, gdzie mimo zakazu będzie można zrobić zakupy. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w niedzielę bez handlu w lipcu!

Niedziele handlowe lipiec 2018. Czy 22 lipca sklepy będą otwarte


W lipcu wypada aż pięć niedzieli, ale tylko w dwie będzie można zrobić zakupy. Zgodnie z uchwaloną w styczniu tego roku ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni w 2018 roku w pierwsze i ostatnie niedziele miesiąca handel odbywa się normalnie (chyba że w niedzielę przypada święto), pozostałe niedziele są wolne od handlu. W najbliższą niedzielę, 22 lipca, która jest czwartą niedzielą miesiąca, zakupów nie zrobimy w większości sklepów.

Gdzie zrobić zakupy w niedziele?


Są jednak sklepy, które 22 lipca będą otwarte. Niedzielne zakupy można również zrobić na stacjach benzynowych, które czynne są całą dobę. Gdy chcemy zrobić zakupy w Krakowie warto też wejść na stronę internetową niedzielnysklepkrakow.pl, na której umieszczana jest lista sklepów czynnych w niedzielę. Stworzyli ją dwaj studenci z Krakowa.

Polacy szturmują sklepy. Nie przeszkadza im w tym zakaz handlu w niektóre niedziele. W tym roku tylko w marcu wzrost sprzedaży detalicznej był wyższy niż w czerwcuLista otwartych sklepów:
 • Nasz Sklep Os. Józefa Strusia 6
 • Świat Platerów ul. Grodzka 62
 • Żabka ul. Śliska 9
 • Planeta ul. Bronowicka 10a
 • Sklep Praojców ul. Sołtyka 6
 • Osiedlak al. Słowackiego 13a
 • Minimarket Alkman ul. Wiślna 6
 • Grupa Planeta ul. Śląska 6
 • Sklep Tropic Lea 11 b
 • Hurtownia Cypiss Ul. Gromadzka 46
 • PETITE FLEUR Pracownia Florystyczna Plac Wolnica 14
 • Sklep Student Market ul. Kawiory 20
 • Sklep Mado Market ul. Miechowska 4
 • Sklep Spożywczy Żabka ul.Rzeczna 14
 • Sklep Spożywczy Carrefour express ul.Wielicka 72
 • Sklep Spożywczy Carrefour express ul.Wrocławska 62
 • Sklep Biedronka ul.Pawia 5A
 • Sklep Żabka ul.Dąbska 18H
 • Sklep Żabka ul.Trybuny Ludów 29
 • Sklep Ogólnospożywczy ABC ul.Walerego Sławka 45A


Zakaz handlu w niedziele niestraszny dużym i małym sklepomGUS podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu, w ujęciu rocznym, w cenach stałych, o 8,2 proc (wobec 6,1 proc. w maju i 4 proc. w kwietniu).

- Polacy szturmują sklepy. Nie przeszkadza im w tym zakaz handlu w niektóre niedziele. W tym roku tylko w marcu wzrost sprzedaży detalicznej był wyższy niż w czerwcu. W porównaniu z majem sprzedaż detaliczna była wyższa o 3,5 proc. - komentuje Zbigniew Maciąg, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

W czerwcu, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, dynamicznie rosła sprzedaż samochodów (o 9,8 proc.), mebli, RTV, AGD ( o 14,4 proc.), tekstyliów, odzieży, obuwia (o 16,9 proc.). Kupujemy coraz więcej samochodów użytkowych, co może oznaczać, że przyspieszają inwestycje przedsiębiorstw. Z kolei boom na rynku mieszkaniowym sprzyja zakupom mebli, telewizorów, pralek, czy lodówek. - Ograniczenia w handlu nie zaszkodziły dużym sklepom. Sprzedaż w niewyspecjalizowanych placówkach, czyli hiper- supermarketach, czy dyskontach wzrosła o 9,6 proc. Wielkie sklepy akcjami promocyjnymi skutecznie zachęcają Polaków do robienia zakupów, szczególnie w sobotę, kiedy placówki otwarte są dłużej. Dobrze sobie radzą także małe sklepy, o powierzchni do 300 m2. W czerwcu odnotowały wzrost sprzedaży o 5,4 proc. w ujęciu rocznym, a w stosunku do maja o 2,4 proc.- wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku (CMR) – dodaje Zbigniew Maciąg.

Świetne wyniki sprzedaży detalicznej w czerwcu pozwalają przypuszczać, że w drugim kwartale br. tempo wzrostu gospodarczego może przekroczyć 5 proc.. W pierwszym kwartale PKB urósł o 5,2 proc.

Jak podaje portal money.pl na zakaz handlu nie mogą narzekać też tacy giganci jak PKN Orlen. Takich zarobków jak teraz staje paliw nigdy wcześniej nie odnotowywały. Wynik netto koncernu był najwyższy od pięciu kwartałów.

W 2020 nie zrobimy zakupów w żadną niedzielę?Na razie ograniczenie w handlu obowiązuje w wybrane niedziele w 2018 roku. Docelowo jednak handel ma zostać zakazany w każdą niedzielę. W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu ma być handlowa. Całkowity zakaz handlu ma obowiązywać już od 2020 roku. Wyjątkiem ma być 7 niedziel w roku podczas wzmożonego ruchu zakupowego: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

NIEDZIELE BEZ HANDLU LIPIEC 2018:8 LIPCA - zakaz handlu
15 LIPCA - zakaz handlu
22 LIPCA - zakaz handlu

NIEDZIELE HANDLOWE LIPIEC 2018:1 LIPCA - niedziela handlowa
29 LIPCA- niedziela handlowa

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Źródło: TVN24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo