Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela w Zamku Żupnym: pod znakiem soli i dobrej zabawy

(JOL)
W solnej jatce można będzie kupić szarą sól prosto z beczek
W solnej jatce można będzie kupić szarą sól prosto z beczek FOT. LUDWIK KOSTUŚ
Wieliczka. Warsztaty powroźniczy i garncarski, wycieczki szlakiem dawnych szybów kopalni, Solne Kino, pokazy warzenia białego złota, rodzinne gry i zabawy – to niektóre atrakcje plenerowego XIII Święta Soli, zaplanowanego na 7 czerwca w Zamku Żupnym.

W solnej jatce zaprojektowanej na wzór średniowiecznych kramów z cennym minerałem można będzie nabyć szarą sól kamienną – prosto z beczek.

Kto tylko zapragnie, uwarzy „białe złoto” tak, jak czyniono to przed wiekami – w panwi na ogniu. Natomiast często pełną perypetii historię wydobywania soli przybliżą inscenizacje historyczne: „Sól nasza najlepsza”, „Licytacja” oraz „Co cesarskie … Dzielenie na dwa”.

– Święto Soli, prezentując najstarszą metodę jej pozyskiwania, przypomina, że w Wieliczce jest ona znana już od 5,5 tysiąca lat. Nasza impreza jest formą opowieści o soli, co roku wzbogacaną o nowe tematy. Jak się okazuje interesującą, bo frekwencja co roku jest wyższa: w 2014 r. w Święcie Soli wzięło udział prawie 9000 osób – mówi prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Dodaje, że wydarzenie to doceniło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając mu drugą nagrodę w prestiżowym konkursie „Wydarzenie roku 2003 SYBILLA”.

Dla gości XIII Święta Soli, które rozpocznie się w niedzielę o godz. 9.30 i potrwa do godz. 19, przygotowano nie tylko „solne propozycje”. Można będzie także wziąć udział m.in. w warsztatach: czerpania papieru, skręcania lin i lepienia garnków oraz poznać tajniki kowalstwa.

Inne atrakcje to: zjazd na linie z XIV-wiecznej baszty, rywalizacja w „Wyścigach nosi­czy”, zwiedzanie małej giełdy minerałów oraz wystaw „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” oraz „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Będzie też stoisko kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”.

Pod szyldem projektu „Kosz z solą” zaprezentują się obecni i dawni producenci (m.in. z Wieliczki, Bochni i Kłodawy) oraz uzdrowiska solankowe. Wszystkie atrakcje w ramach Święta Soli są bezpłatne. Szczegóły na www.muzeum.wieliczka.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski