Nielegalne odprowadzanie ścieków, czy można je zatrzymać? Idea 3W i Ścieki Polskie w służbie ochrony zasobów wody

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Czy skończy się era odprowadzania nielegalnych ścieków? Temat, chociaż niełatwy, powraca co jakiś czas niczym bumerang. Jak ochronić zasoby wodne w Polsce? Czy w ogóle jest pomysł na to, jak zabezpieczyć wodę przed niekorzystnym wpływem człowieka? Okazuje się, że jak najbardziej!

Na czym polega idea 3W Banku Gospodarstwa Krajowego?

Idea 3W Banku Gospodarstwa Krajowego to odpowiedź na największe współczesne wyzwania, z którymi mierzy się cały świat: zmiany klimatu, transformacja energetyczna, dostępność wody pitnej. Inicjatywa łączy różne środowiska – naukę, biznes, administrację, aby wzmacniać konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i pomagać efektywniej wykorzystywać strategiczne zasoby przyszłości: wodę, wodór i węgiel. Do świata 3W dołączyło już ponad 100 organizacji, które rozwijają i wdrażają technologie związane z wodą, wodorem, nowoczesnymi technologiami węglowymi oraz innowacje z obszarów synergicznych zasobów. Jednym z Partnerów 3W jest firma Ścieki Polskie, która zajmuje się prowadzeniem badań nad obiegiem nieczystości płynnych oraz działalnością firm asenizacyjnych.

W trosce o zasoby Polski

Woda pokrywa aż 70 proc. Ziemi i choć wydaje się, że to dużo, zaledwie 1% to woda zdatna do picia. Od kilku dekad kurczą się światowe zasoby wody pitnej a popyt na nią szybko rośnie. W ciągu 50 lat zapotrzebowanie na nią potroiło się. Woda jest bezcennym zasobem, niezbędnym do życia, a także surowcem, który wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle i energetyce. Polska jest jednym z krajów europejskich o najmniejszych zasobach wody pitnej w przeliczeniu na mieszkańca. Niezbędne są działania, które zmierzają do zatrzymania wody poprzez retencję i systemy melioracyjne.

Wodór już dziś nazywany jest paliwem przyszłości, które odegra kluczową rolę w dekarbonizacji transportu, zwłaszcza ciężkiego, kolejowego, morskiego, lotniczego oraz autobusowego. Specjaliści z BGK podkreślają, że Polska, która jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej krajem produkującym szary wodór, ma szansę stać się europejskim liderem rewolucji wodorowej. Doliny wodorowe, farmy wiatrowe i fotowoltaiczne produkujące zielony wodór już dziś zaczynają stawać się częścią naszej rzeczywistości.

Węgiel powszechnie kojarzymy przede wszystkim z energetyką. Przez dekady był przecież podstawowym paliwem rozwoju gospodarczego ludzkości.Mimo że teraz – ze względu na swoją emisyjność – ustępuje miejsca innym źródłom energii, to jego rola nie kończy się na energetyce. Grafen, nanorurki czy węgiel aktywny niosą ze sobą ogromny potencjał. Pozwalają tworzyć lżejsze i trwalsze materiały inżynieryjne, co umożliwia ich stosowanie w wielu branżach: elektronice, medycynie, budownictwie, przemyśle kosmicznym, lotnictwie i motoryzacji.

Na czym polega sukces inicjatywy 3W

Współpraca i łączenie różnych środowisk to klucz do sukcesu inicjatywy 3W. Synergia zasobów i potencjałów jest strategicznym elementem, który gwarantuje konkurencyjność. Bank Gospodarstwa Krajowego podjął się roli integratora, aby realnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i zwiększyć konkurencyjności polskiej gospodarki. Milowym krokiem było powołanie Interdyscyplinarnego Cntrum Innowacji 3W (ICI 3W). Ekosystem ma za zadanie wzmacniać współpracę pomiędzy środowiskami nauki i biznesu oraz usprawniać proces komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań w obszarze wody, wodoru i węgla. Interdyscyplinarne Centrum Innowacji będzie m.in. promować doktoraty wdrożeniowe, tworzyć programy studiów oraz szkolenia związane z 3W.

Monitoring ścieków ochroni wodę

Wyzwania wokół wody dotyczą nie tylko jej niedoboru czy rozbudowy systemu retencjonowania, ale także monitorowania i kontrolowania nieczystości płynnych. Jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń wód, poza ściekami przemysłowymi, są ścieki komunalne. Partner idei 3W, firma Ścieki Polskie, wykorzystała potencjał cyfryzacji i stworzyła oprogramowanie do monitorowania drogi ścieków od domu do samej oczyszczalni. Opracowane przez Ścieki Polskie oprogramowanie wykorzystywane jest nie tylko przez firmy asenizacyjne i zwykłych użytkowników domowych, ale przede wszystkich przez gminy, na których spoczywa ustawowy obowiązek nadzorowania procesu obiegu nieczystości płynnych.

- Zajmujemy się cyfryzacją obiegu ścieków dowożonych, czyli tych, które płyną poza siecią kanalizacyjną - mówi Wojciech Witkowski współzałożyciel firmy Ścieki Polskie.

Obieg tych nieczystości jest trudny do uchwycenia.

- To są ścieki transportowane beczkowozami i niestety w naszym kraju aż 90 proc. tych ścieków nie trafia do oczyszczalni ścieków, tylko do naszego środowiska w sposób nielegalny. Staramy się pomóc samorządom w cyfrowej kontroli nad tym obiegiem, żeby każdy metr ścieków trafiał tam, gdzie powinien trafić, został oczyszczony i aby środowisko na tym nie cierpiało - dodaje Wojciech Witkowski.

Ścieki Polskie we współpracy z ideą 3W przeprowadziły badanie stanu zaawansowania technologicznego stacji zlewnych na terenie całej Polski. Celem było zidentyfikowanie problemów stacji zlewnych i uszczelnienie systemu ściekowego, co pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

- Sytuacja tych urządzeń jest bardzo zła. Bardzo mało stacji zlewniach spełnia wymagania stawiane w badaniach jakościowych i ilościowych. Raport pokazał bardzo interesujące wnioski w tej kwestii. Myślę, że da on dużo do przemyślenia samorządom w Polsce, więc zachęcam, żeby się z nim zapoznać - zaprasza Wojciech Witkowski.

W Polsce prawie połowa ścieków nie trafia do kanalizacji

W Polsce blisko połowa ścieków nie trafia do kanalizacji, a do przydomowych zbiorników, tak zwanych szamb, które są później opróżniane przy pomocy beczkowozów. Brak odpowiedniej ewidencji nieczystości dowożonych taborem asenizacyjnym może skutkować niespełnieniem wymagań najnowszego prawodawstwa krajowego oraz regulacji unijnych.

Szambo, które nie trafia do oczyszczalni ścieków, poprzez nielegalne zrzuty, zanieczyszcza środowisko. Stąd potrzeba monitorowania całego systemu, na którą innowacyjna firma odpowiedziała, tworząc aplikację do monitorowania systemu.

- Samorządowcy nie zapanują nad tym systemem bez nowoczesnych technologii. Potrzeba wójta, burmistrza, prezydenta, który przełamie schematy i tematy niewygodne dla mieszkańców. Jeśli włodarz chce i ma do tego wolę, to takie narzędzia, przyspieszające proces uzupełniania danych, wdraża - podsumowuje współtwórca Ścieki Polskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nielegalne odprowadzanie ścieków, czy można je zatrzymać? Idea 3W i Ścieki Polskie w służbie ochrony zasobów wody - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski