Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemal co czwarta kobieta chciałaby pracować w domu

Dorota Dejmek
Połączenie roli pracownika i mamy jest trudne, ale możliwe
Połączenie roli pracownika i mamy jest trudne, ale możliwe Fot. 123RF
Praca i macierzyństwo. Wiele firm wychodzi naprzeciw potrzebom młodych matek.

Jak wynika z badania „Specjaliści na rynku pracy 2013”, niemal co czwarta kobieta, wracająca do firmy po urlopie macierzyńskim, chciałaby mieć możliwość wykonywania pracy z domu.

Przedsiębiorstwa coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom pracujących mam, co można sprawdzić przeglądając oferty. Np. w serwisie Pracuj.pl dostępnych jest kilkaset ogłoszeń na stanowiska, które nie wymagają „sztywnych” godzin pracy: 155 ofert wyświetla się po wpisaniu w wyszukiwarkę „elastyczny czas pracy”, 66 ofert to posady w niepełnym wymiarze godzin, a w 273 ogłoszeniach jest informacja o możliwości pracy z domu.

Niektóre firmy oferują rodzicom różne udogodnienia. Przykładem firmy, w której matki cieszą się przywilejami, jest Tels Polska. Mówi kadrowa Dorota Zysk: – Staramy się zapewnić pracownikom takie warunki pracy, aby mogli łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym i odpoczynkiem. Dlatego dajemy im możliwość dostosowania godzin pracy do swoich potrzeb.

Młode matki mają pierwszeństwo w ustalaniu swojego grafiku. Dorota Zysk dodaje, że firma stara się je wspierać też w inny sposób: w ramach świadczeń dodatkowych możliwe jest dofinansowanie ubezpieczeń rodzinnych czy pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu.

O kobiety w ciąży i mamy dba także grupa Beiersdorf, w skład, której wchodzi m.in. Nivea Polska. – W firmie wprowadziliśmy program „Working Parents” (Pracujący Rodzice). Korzystają z niego głównie mamy, ale obejmuje również ojców – mówi menedżer Małgorzata Biwan. – Chcemy pomóc pracownikom w utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym i ułatwić rodzicom powrót do pracy po przerwie związanej z macierzyństwem.

Program obejmuje m.in. możliwość częściowego przeorganizowania swoich obowiązków na czas ciąży oraz skorzystania z opcji elastycznego czasu pracy lub z możliwości tzw. stopniowego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Rodzicom przysługują dwa dodatkowe, płatne dni wolne w roku. Udogodnieniem dla kobiet w ciąży jest również możliwość korzystania ze specjalnego miejsca parkingowego; ponadto dla ciężarnych i mam przygotowano pokój do odpoczynku.

Nivea otworzyła też (jako pierwszy pracodawca w Poznaniu) firmowe przedszkole. Pracownicy korzystają z dofinansowania do przedszkola oraz wakacji ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z kobietami przebywającymi na zwolnieniu w czasie ciąży lub będącymi na urlopie macierzyńskim, firma utrzymuje stały kontakt.

Dorota Zysk zdecydowanie obala mit, że młode matki są gorszymi pracownikami. – Wręcz przeciwnie, z mojego doświadczenia wynika, że często wykazują się dużo większą motywacją do pracy – mówi.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski