Nieoczekiwana porażka Rosji. Znane są pary ćwierćfinałowe MŚ

Andrzej Stanowski
Facebook/IIHF
Na hokejowych mistrzostwach świata elity w Kolonii i w Paryżu zakończyła się faza grupowa. Poznaliśmy pary ćwierćfinałowe: Kanada – Niemcy, USA – Finlandia, Rosja – Czechy i Szwecja – Szwajcaria. Elitę opuszczają Słowenia i Włochy, na ich miejsce z dywizji 1A awansowały Austria i Korea Płd.

We wtorek w najciekawszym meczu USA wygrały z niepokonaną na turnieju Rosją 5:3. To był kapitalne starcie, decydujące o pierwszym miejscu w gr. A. Trzykrotnie prowadzili Rosjanie, ale zespół USA za każdym razem doprowadzał do remisu. W 53 min Amerykanie wykorzystali grę w przewadze i Andres Lee zdobył gola. W ostatniej minucie Rosjanie wycofali bramkarza, ale krążek przejęli rywale i na 22 sekundy przed końcem posłali go do pustej bramki. Zasłużona wygrana młodego zespołu USA, który dominował też w strzałach (35:19).

Bardzo dobre spotkanie rozegrali Kanadyjczycy, którzy pewnie pokonali Finlandię 5:2. W ważnym meczu w Kolonii Łotwa wygrała z Niemcami 3:2, dzięki czemu zajęła czwarte miejsce i awansowała do ćwierćfinału. Gospodarze po dwóch bramkach zdobytych w odstępie 27 sekund prowadzili 2:0, ale w trzeciej tercji Łotwa wyszła na prowadzenie. Gospodarze wyrównali na 33 sekundy przed końcem meczu i doszło do dogrywki. Nie dała ona rozstrzygnięcia, decydowały karne, lepiej strzelali je Niemcy.

Grupa A: Szwecja – Słowacja 4:2 (2:0, 1:1, 1:1), USA – Rosja 5:3 (0:1, 3:2, 2:0), Niemcy – Łotwa 4:3 po karnych (0:0, 2:1, 1:2, 0:0). Końcowa kolejność: 1. USA 18 pkt; 2. Rosja 17; 3. Szwecja 16; 4. Niemcy 11; 5. Łotwa 10; 6. Dania 7; 7. Słowacja 4; 8. Włochy 1.

Grupa B: Białoruś – Norwegia 4:3 (0:0, 2:1, 2:2), Szwajcaria – Czechy 3:1 (1:0, 1:1, 1:0), Kanada – Finlandia 5:2 (3:1, 1:1, 1:0). Końcowa kolejność: 1. Kanada 19; 2. Szwajcaria 15; 3. Czechy 13; 4. Finlandia 11; 5. Francja 10; 6. Norwegia 8; 7. Białoruś 7; 8. Słowenia 1.

Mecze ćwierćfinałowe rozegrane zostaną w czwartek.