MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieoczekiwana zmiana miejsc w centrum nauki

Maciej Pietrzyk
Prof. Zbigniew Błocki, prof. Andrzej Jajszczyk, prof. Michał Karoński
Prof. Zbigniew Błocki, prof. Andrzej Jajszczyk, prof. Michał Karoński FOT. ANDRZEJ BANAŚ, ARCHIWUM
Nauka. Na zmianie dyrektora zaważył konflikt z szefem Rady Naukowej? Prof. Karoński zaprzecza.

Profesor Zbigniew Błocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego został nowym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki (NCN). Na stanowisku szefa instytucji decydującej o finansowaniu badań i stypendiów naukowych zastąpił prof. Andrzeja Jajszczyka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Odchodzę z podniesionym czołem – zapewnia prof. Andrzej Jajszczyk. – W ciągu czterech lat udało się stworzyć sprawnie działającą agencję. Zaczynaliśmy od zera, a teraz dzięki środkom z NCN swoje badania prowadzi ponad 9 tysięcy zespołów – dodaje. Od 2010 r. NCN rozdzieliło astronomiczną kwotę – ponad 4 miliardy złotych.

Decyzję o wyborze dyrektora podjęła komisja konkursowa, w skład której wchodziło trzech przedstawicieli Rady Naukowej NCN i dwóch Ministerstwa Nauki.

Przegrana prof. Jajszczyka jest o tyle zaskakująca, że dotychczas wszystko wskazywało na to, iż dyrektorowi dobrze układa się współpraca z Radą Naukową, która właściwie przesądza o wynikach konkursu.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że nie do końca tak było. Osoby związane z Centrum wprost mówią choćby o konflikcie między prof. Jajszczykiem a szefem Rady Naukowej NCN prof. Michałem Karońskim.

Prof. Karoński zdecydowanie temu zaprzecza. – W sprawach merytorycznych i poglądach na funkcjonowanie NCN dotychczas niewiele się różniliśmy – zapewnia naukowiec. I przekonuje, że zmiana dyrektora to nie efekt żadnych konfliktów, ale merytorycznej oceny kandydatów.

Osoby ubiegające się o fotel dyrektora (zgłosiło się w sumie czterech kandydatów) oceniane były pod kątem m.in. doświadczenia w zarządzaniu, predyspozycji menedżerskich oraz pomysłów na funkcjonowanie Centrum.

Prawdopodobnie to właśnie ocena koncepcji przedstawionej przez prof. Zbigniewa Błockiego zdecydowała, że to on będzie nowym szefem NCN. – Przekonał mnie dość jasną wizją odbiurokratyzowania procedur. To był podstawowy argument, bo docierały do mnie sygnały, że to zabiera naukowcom zbyt dużo czasu – mówi prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący komisji konkursowej z ramienia resortu nauki.

Zmniejszenie biurokratyzacji to niejedyne pomysły prof. Błockiego. Nowy dyrektor NCN podkreśla, że jego priorytetem będzie zabieganie o dalsze zwiększanie wydatków na badania. – Uważam, że finansowanie przez NCN projektów badawczych jest jednym z najlepszych sposobów wydawania pieniędzy na naukę – zaznacza prof. Błocki. Dodaje, że jednym z pierwszych podejmowanych działań w jego kadencji będzie uregulowanie kwestii wynagrodzeń naukowców realizujących projekty finansowane przez NCN.

Prof. Zbigniew Błocki od 1990 r. jest pracownikiem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, był stypendystą m.in. University of Michigan w Ann Arbor. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN i Komitetu Matematyki PAN. Ma doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi projektami.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski