Nieoczekiwana zmiana miejsc w centrum nauki

Nieoczekiwana zmiana miejsc w centrum nauki

Maciej Pietrzyk

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Prof. Zbigniew Błocki, prof. Andrzej Jajszczyk, prof. Michał Karoński

Prof. Zbigniew Błocki, prof. Andrzej Jajszczyk, prof. Michał Karoński ©FOT. ANDRZEJ BANAŚ, ARCHIWUM

Nauka. Na zmianie dyrektora zaważył konflikt z szefem Rady Naukowej? Prof. Karoński zaprzecza.
Prof. Zbigniew Błocki, prof. Andrzej Jajszczyk, prof. Michał Karoński

Prof. Zbigniew Błocki, prof. Andrzej Jajszczyk, prof. Michał Karoński ©FOT. ANDRZEJ BANAŚ, ARCHIWUM

Profesor Zbigniew Błocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego został nowym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki (NCN). Na stanowisku szefa instytucji decydującej o finansowaniu badań i stypendiów naukowych zastąpił prof. Andrzeja Jajszczyka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Odchodzę z podniesionym czołem – zapewnia prof. Andrzej Jajszczyk. – W ciągu czterech lat udało się stworzyć sprawnie działającą agencję. Zaczynaliśmy od zera, a teraz dzięki środkom z NCN swoje badania prowadzi ponad 9 tysięcy zespołów – dodaje. Od 2010 r. NCN rozdzieliło astronomiczną kwotę – ponad 4 miliardy złotych.

Decyzję o wyborze dyrektora podjęła komisja konkursowa, w skład której wchodziło trzech przedstawicieli Rady Naukowej NCN i dwóch Ministerstwa Nauki.

Przegrana prof. Jajszczyka jest o tyle zaskakująca, że dotychczas wszystko wskazywało na to, iż dyrektorowi dobrze układa się współpraca z Radą Naukową, która właściwie przesądza o wynikach konkursu.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że nie do końca tak było. Osoby związane z Centrum wprost mówią choćby o konflikcie między prof. Jajszczykiem a szefem Rady Naukowej NCN prof. Michałem Karońskim.

Prof. Karoński zdecydowanie temu zaprzecza. – W sprawach merytorycznych i poglądach na funkcjonowanie NCN dotychczas niewiele się różniliśmy – zapewnia naukowiec. I przekonuje, że zmiana dyrektora to nie efekt żadnych konfliktów, ale merytorycznej oceny kandydatów.

Osoby ubiegające się o fotel dyrektora (zgłosiło się w sumie czterech kandydatów) oceniane były pod kątem m.in. doświadczenia w zarządzaniu, predyspozycji menedżerskich oraz pomysłów na funkcjonowanie Centrum.

Prawdopodobnie to właśnie ocena koncepcji przedstawionej przez prof. Zbigniewa Błockiego zdecydowała, że to on będzie nowym szefem NCN. – Przekonał mnie dość jasną wizją odbiurokratyzowania procedur. To był podstawowy argument, bo docierały do mnie sygnały, że to zabiera naukowcom zbyt dużo czasu – mówi prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący komisji konkursowej z ramienia resortu nauki.

Zmniejszenie biurokratyzacji to niejedyne pomysły prof. Błockiego. Nowy dyrektor NCN podkreśla, że jego priorytetem będzie zabieganie o dalsze zwiększanie wydatków na badania. – Uważam, że finansowanie przez NCN projektów badawczych jest jednym z najlepszych sposobów wydawania pieniędzy na naukę – zaznacza prof. Błocki. Dodaje, że jednym z pierwszych podejmowanych działań w jego kadencji będzie uregulowanie kwestii wynagrodzeń naukowców realizujących projekty finansowane przez NCN.

Prof. Zbigniew Błocki od 1990 r. jest pracownikiem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, był stypendystą m.in. University of Michigan w Ann Arbor. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN i Komitetu Matematyki PAN. Ma doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi projektami.

maciej.pietrzyk@dziennik.krakow.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo