Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieoczywiste drogi Adama Asnyka

Łukasz Gazur
Wśród pamiątek po Asnyku znajdują się m.in. zdjęcia
Wśród pamiątek po Asnyku znajdują się m.in. zdjęcia fot. MNK
Wystawa. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, trwa wystawa „Trzeba z żywymi naprzód iść...”, poświęcona postaci znanego polskiego poety, Adama Asnyka.

Pamiątek po nim zostało niewiele. Całopostaciowy portret poety namalowany przez Aleksego Strażyńskiego w 1886 roku, srebrny wieniec ofiarowany Asnykowi w 1886 roku, album 20 fotograficznych widoków Kalisza oraz kilka okolicznościowych adresów, dyplomów i ponad setka telegramów gratulacyjnych, jakie Asnyk otrzymał z okazji obchodzonego w Krakowie jubileuszu 30-lecia pracy twórczej.

Jego 120. rocznica przypadła w grudniu 2016 roku i to właśnie była okazja do przypomnienia tego zbioru znajdującego się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wydarzenie to wpisuje się w cykl kameralnych wystaw rocznicowych, przygotowywanych przez Dział Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej, a upamiętniających najważniejsze postacie polskiej kultury (jak Adam Mickiewicz - 1995, Jadwiga Łuszczewska - 2002, Józef Kraszewski - 2012, książę Józef Poniatowski - 2013).

Warto zaznaczyć, że Adam Asnyk to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Choć tworzył w czasach pozytywizmu, trudno go jednoznacznie klasyfikować. Zarówno droga życiowa jak literacka, znacznie różnią go od jego artystycznego pokolenia. Jako patriota brał udział w powstaniu styczniowym, należał nawet do jego władz. Później udał się na emigrację, a od 1870 roku zamieszkał w Krakowie.

W jego twórczości znaleźć można erotyki („Ja ciebie kocham!...”, „Karmelkowy wiersz”), ale dostrzegał też piękno natury, choćby Tatr („Kościeliska”, „Noc nad Wysoką”). Zdaniem literaturoznawców niektóre z jego wierszy zapowiadają symbolizm oraz twórczość poetów Młodej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski