Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w Krakowie. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Małgorzata Krysa
Na jaką pomoc mogą liczyć niepełnosprawni w Krakowie?
Na jaką pomoc mogą liczyć niepełnosprawni w Krakowie? Robert Wozniak
Osoby niepełnosprawne mogą liczyć w Krakowie na pomoc specjalnych asystentów. Jakie warunki trzeba spełnić? Podpowiadamy. Szczegóły poniżej.

Zadaniem asystenta osoby niepełnosprawnej jest pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym. Na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie zamieszczona jest informacja o dofinansowaniu ze środków funduszu solidarnościowego na zadanie „usługa asystenta osoby niepełnosprawnej”. Całkowity koszt wynosi 1 393 405 zł. Sprawdziliśmy jakie warunki trzeba spełnić oraz jak wygląda proces rekrutacji, aby otrzymać wsparcie asystenta.

Program „Usługa asystenta osoby niepełnosprawnej” zakłada wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Do zadań asystenta ma należeć między innymi pomoc w wyjściu, powrocie oraz w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury. Bez pomocy asystenta wykonywanie tych czynności jest niemożliwe bądź bardzo trudne do zrealizowania przez osobę niepełnosprawną.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie wyjaśnia kto może starać się o pomoc asystenta oraz jakie warunki musi spełniać.

- Gmina Miejska Kraków realizuje program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021”. Program adresowany jest do dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym - przedstawia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Witold Kramarz.

Jak wygląda proces zgłoszeń?

- Zgłoszenie do udziału w programie są przyjmowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a następnie przekazywane do wykonawcy, którym jest podmiot wyłoniony w drodze zamówienia publicznego. Zgodnie z zawartą umową na świadczenie usługi wykonawca jest zobowiązany do rozpoczęcia usługi na rzecz danej osoby w terminie do 14 dni od momentu otrzymania karty zgłoszenia do programu - wyjaśnia dyrektor MOPS Witold Kramarz

Według informacji podanych przez Dyrektora MOPS-u, program jest realizowany od dwóch lat.

W roku 2020 roku taką pomocą objęto 113 osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niepełnosprawni w Krakowie. Na jaką pomoc mogą liczyć? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski