Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia

Janusz Michalczak
Specjalny model Fiata Panda wyposażony jest  w rozwiązania ułatwiające jego prowadzenie przez osoby niepełnosprawne
Specjalny model Fiata Panda wyposażony jest w rozwiązania ułatwiające jego prowadzenie przez osoby niepełnosprawne FIAT
Auta bez barier. Niepełnosprawność jest problemem, który dotyka wiele osób, uniemożliwiając niektórym prowadzenie samochodu. Jednak w ostatnich latach część producentów aut wprowadza na rynek pojazdy specjalnie dla nich przeznaczone.

To nie jest domena wyłącznie wytwórców najpopularniejszych (czytaj: tanich) samochodów. Podczas salonu samochodowego IAA we Frankfurcie nad Menem można było obejrzeć modele limuzyn topowych marek, między innymi luksusowego Mercedesa klasy E, który przeznaczony był do przewożenia całkowicie unieruchomionych pasażerów. Auto wśród różnych udogodnień posiada m.in. obracany i wysuwany na zewnątrz przedni fotel. Takimi samochodami zainteresowane są na przykład luksusowe kliniki i domy opieki.

Program "bez barier”

Zainteresowanie potrzebami niepełnosprawnych nie jest odległym czasowo zjawiskiem, sięga bowiem drugiej połowy lat 90. i wiąże się z badaniami, które miały za zadanie określenie różnych typów niepełnosprawności pod kątem odpowiedniego wyposażenia aut.

Praktyczne wnioski wcielił w życie koncern Fiata, uruchamiając własny program "Autonomy - bez barier” i przygotowując różne typy samochodów, zarówno Fiaty, Alfy Romeo, Lancie, jak i Jeepy.

Ułatwieniem dla właściwego wyboru pojazdu jest witryna internetowa (autonomy. fiat.pl/), gdzie w postaci grafik, ilustrujących różne dysfunkcje, można dobrać sobie odpowiednie auto oraz jego wyposażenie. Jest to kwestia bardzo istotna, gdyż z samochodem dla niepełnosprawnego jest jak z wózkiem inwalidzkim: kiepsko dopasujesz, kiepsko pojedziesz.

Jednym z najpopularniejszych modeli w fiatowskiej gamie jest pięcioosobowa Panda, produkowana w Polsce. Auto to w najbogatszej wersji wyposażenia Lounge, z ekonomicznym silnikiem 0.9 TwinAir 8V 85 KM Turbo i systemem Start&Stop, może być doposażone na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy w mechanicznie sterowany hamulec i gaz sterowany elektronicznie za pomocą ergonomicznego uchwytu oraz gałkę rozłączną. Kierowanie takim autom, wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów, jest bardzo łatwe i komfortowe. Mocny jak na tak niewielki pojazd silnik świetnie radzi sobie w ruchu miejskim i na dalekich trasach.

Auto z ulgą finansową

Samochody te są droższe od standardowych modeli, jednak producent udziela na ich zakup specjalnych rabatów. - Kwota rabatu zależy od modelu i wersji wyposażenia, szczegółowych informacji udzielają autoryzowani dealerzy - stwierdza Tomasz Chojecki, zajmujący się programem "Autonomy - bez barier”.

Upust cenowy przysługuje zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i ich rodzinom (pokrewieństwo pierwszego stopnia). Warunkiem przyznania zniżki jest ważne orzeczenie komisji lekarskiej o przyznanej grupie inwalidzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski