NIEPODLEGŁA małoPOLSKA na krakowskim Rynku Głównym – dla dzieci i rodziców

Materiał partnera zewnętrznego

Takiej imprezy rodzinnej Rynek Główny w Krakowie jeszcze nie widział

Co łączy stracha na wróble, procę, naboje z woreczków i biało-czerwone balony? Jak wygląda wojskowa poczta polowa? Dlaczego kosę klepie się na babce? Czy w kieszeniach dziada można znaleźć pyszne karmelki i krągłe obwarzanki? „Paradę puzonów” i „Pierwszą brygadę” da się wyśpiewać? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy 23 września wybiorą się na piknik #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA. Takiej imprezy – dla dzieci i rodziców – Rynek Główny w Krakowie jeszcze nie widział.

Oto jest Polska

– W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób szczególny chcemy powrócić pamięcią do atmosfery listopadowych dni roku 1918, kiedy to nasza Ojczyzna narodziła się na nowo. Po 123 latach niewoli Polacy powiedzieli światu: oto jesteśmy, oto jest Polska. Jest, bo nigdy z serc i umysłów Polaków nie zniknęła… – mówi Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, a jednocześnie gospodarz niezwykłego pikniku #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA.

23 września specjalny wehikuł czasu przeniesie wszystkich z krakowskiego Rynku Głównego w świat sprzed stulecia. Do roku 1918. I już teraz można powiedzieć, że będzie to zaskakująca, pionierska wyprawa – oczywiście do spraw wielkich oraz tych zwykłych, codziennych. Będzie poważnie i podniośle, ale również wesoło, radośnie i barwnie. – Można będzie nie tylko zobaczyć, ale także wyśpiewać #NIEPODLEGŁĄ małoPOLSKĘ – zaznacza wojewoda małopolski.

Na krakowskim Rynku Głównym zobaczymy, jak wyglądała droga Polaków do wolności, jak żyło im się w tamtych czasach, w co się ubierali, czym bawiły się dzieci, co śpiewano.

– Na kilka tygodni przed setną rocznicą odzyskania niepodległości mamy okazję spotkać się z tymi wszystkimi, którzy otwierali drzwi II Rzeczypospolitej – zaznacza wojewoda Piotr Ćwik. 23 września warto więc być z nami.

Radosny świat lat dawnych

Stara Zagroda to miejsce, w którym spotka się świat dawny i współczesny, świat dziadków, rodziców i dzieci. I właśnie w niej zatrzyma się nasz wehikuł czasu… Wszystko po to, aby miło spędzić ten czas, ale też uświadomić sobie, jak długą drogę przebyliśmy oraz docenić to, co w tej chwili mamy.

W „pralni” na krakowskim Rynku Głównym zobaczymy, jak przed stu laty wyglądały „pampersy”, balie, tarki, kijanki i wyżymaczki. W „podkowiarni” rzucimy podkową do celu, a w „gałganiarni” – specjalnym gałgankiem. Czy kręgielnia oraz kręgle i dziś znaczą to samo, co przed stu laty? Kto jeszcze pamięta wychodek oraz do czego służyły stare gazety i liście chrzanu… To wszystko w Starej Zagrodzie na Rynku Głównym.

Na płycie Rynku pojawi się też beczka i dyszel. Po co? Można z nich zrobić np. świetną huśtawkę. Do zabawy przydadzą się też taczki, stary wózek, proca i strach na wróble, kuc na biegunach oraz drewniane koniki… Wszyscy, którzy dbają o kondycję, będą mogli zaś spróbować swoich sił, pedałując na drewnianym rowerku, a muzycznie uzdolnieni – gry na piłach lub cymbałkach.

Na Rynku będzie też można spotkać dziada z tradycyjnym worem na plecach (najmłodsi koniecznie powinni sprawdzić, czym wypełnione będzie miał wielkie kieszenie!), gospodynię, leśnika z dziwnymi urządzeniami oraz kowala – mało kto już pamięta, że ten ostatni przed wiekiem zajmował się również wyrywaniem… zębów. Nie można więc pominąć na swej drodze Starej Zagrody i namiotu leśników z tajemniczymi urządzeniami. To przecież ledwie parę tajemnic, które skrywa. Warto odkryć i pozostałe!

Nie można też zapomnieć o specjalnym historycznym Games Roomie. W namiotach obok Wieży Ratuszowej na wszystkich czekać będą gry planszowe i karciane. Pojawią się tytuły powszechnie znane, jak i te, które dopiero chcą podbić rynek, dla graczy młodszych i nieco starszych, zaawansowanych i tych, którzy dopiero pierwszy raz zechcą zagrać.

Niezwykły orzeł, Skarbnik i piękne monety

Soliludek i Skarbnik zaproszą dzieci do podziemi, do świata tajemnic, które skrywa Kopalnia Soli w Wieliczce. I tu również będą gry planszowe i zabawy, kolorowanki, ale także ubijanie soli w beczce, pokaz rzeźbienia w soli.

Ale to nie wszystko. Kopalnia Soli „Wieliczka” na tę wspaniałą rocznicę przygotowuje wyjątkowy prezent dla wszystkich Małopolan, imponujące dzieło sztuki, kruche i piękne. – Rzeźba będzie przedstawiała dwóch wielickich górników uwalniających z łańcuchów orła. Ten, wznosząc się do lotu, będzie unosił kartusz z konturem II Rzeczypospolitej. Pod skrzydłami orła umieszczona zostanie symboliczna dla wszystkich Polaków data „1918” – przypominają organizatorzy przedsięwzięcia. 700-kilogramowa rzeźba powstanie z jednej bryły wielickiej soli zielonej. Ostatnie zaś artystyczne szlify, blisko dwumetrowemu dziełu, artyści górnicy nadawać będą podczas patriotycznego pikniku #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA. Nie można tego przegapić!

Specjalną strefę dla dzieci podczas pikniku #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA przygotował także TAURON. To z niej najmłodsi wypuszczą na Rynku wielkie bańki mydlane. Tutaj wykonywane będą zdjęcie w specjalnej fotobudce, układane puzzle 3D, modelowane baloniki, a także malowane twarze, oczywiście w najmodniejsze wzory.

Agencja Mienia Wojskowego również będzie kusić najmłodszych wieloma atrakcjami – umundurowaniem, elementami wyposażenia wojskowego, okolicznościowymi balonami, kolorowankami i słodyczami. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie też pochwali się specjalnym sprzętem i umundurowaniem… I na jej stoisku nie zabraknie niespodzianek. A przecież tę piękną akcję wspierają także Polska Spółka Gazownictwa, Małopolska Hodowla Roślin oraz Kraków Airport.

Przemierzając świat sprzed „stu lat”, nie można też pominąć „skarbca”, który otworzy przed wszystkimi Narodowy Bank Polski. Bankowcy pochwalą się w nim perfekcyjnie wykonanymi, budzącymi zachwyt świata dziełami sztuki. To na ich stoisku ujrzymy m.in. okolicznościowe monety wyemitowane z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Będą też pamiątkowe monety z Krakowem w roli głównej. To stoisko nie tylko dla pasjonatów!

Piknik #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA to także liczne konkursy. W jednym z nich na zwycięzcę czeka podwójne zaproszenie do kosza… balonu! Czyż może być piękniejszy sposób na uczczenie niepodległości niż lot ponad królewskim Krakowem?

Nie tylko „Powroty”

„1918. Powroty” – to z kolei malowniczy uliczny flashmob. Przypomni o tym, jak Polacy powracali z Wielkiej Wojny.

– Na placu przed Dworcem Głównym pojawią się żołnierze polscy powracający z frontu włoskiego, bałkańskiego, z rosyjskiej niewoli, z Francji i szeregów armii austro-węgierskiej – przypominają organizatorzy barwnego widowiska. Po oficjalnym przywitaniu przez oficera żołnierze sformują kolumnę i ruszą w kierunku Rynku Głównego. I tego widowiska nie można przegapić!

Stanisław Sosabowski, Józef Iwicki, Stefan Stec, Feliks Jaworski… Co ich łączy? Przeszłość i historia! Ale także piękny spektakl „Modna Niepodległa. 12 bohaterów Niepodległości”. – To niezwykły pokaz mody wojskowej, połączony ze wspólnym śpiewaniem – kuszą organizatorzy.

Oczywiście nie zabraknie też grup rekonstrukcyjnych. W pobliżu Wieży Ratuszowej zobaczymy punkt werbunkowy Krakowskiego Biura Odsieczy dla Lwowa, a także stanowiska II Brygady Legionów, Armii Wielkopolskiej, Polskiego Korpusu w Rosji, Błękitnej Armii.

Cofnijmy czas…

„Pierwsza brygada”, „Pod Wawelem”, „Ułański szyk”, ale też „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Piękna nasza Polska cała”, „Piechota”, „Marsz Mokotowa” – i te piękne utwory zabrzmią na krakowskim Rynku Głównym. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przypomni je Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”. I na koniec dnia specjalny koncert zespołu „Brathanki”!

– Serdecznie zapraszam Państwa na piknik patriotyczny #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA! Przeżyjmy wspólnie ten niezwykły powrót do przeszłości! – mówi Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski