Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepodległość i pamięć

SYP
OLKUSZ. W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z okazji wydania piątego numeru półrocznika "Ilcusiana".

Podczas spotkania promującego piąty numer pisma "Ilcusiana". Fot. Jacek Sypień

Podczas spotkania prof. UŚ dr hab. Anna Glimos - Nadgórska mówiła o specyfice śląskiego regionalizmu oraz działaniach dotyczących pielęgnowania i rozwijania dziedzictwa kulturowego w regionie. Z kolei archeolog dr Dariusz Rozmus przybliżył prowadzone przez siebie badania naukowe. Była też krótka dyskusja o potrzebach działań regionalistycznych w powiecie olkuskim.

W kolejnym numerze "Ilcusianów" można przeczytać o tym, że w pierwszej połowie XVII wieku w Olkuszu istniał konwent augustianek. Jest także artykuł opisujący dzieje górnictwa kruszcowego na naszym terenie i kolejny pokazujący zależności pomiędzy eksploatacją górniczą, a jurajską przyrodą. O tym, że budowla, której mury odkryto w 2001 roku obok olkuskiej bazyliki św. Andrzeja mogła być pozostałościami wzmiankowanego przez Długosza "zamku Olkusz" piszą autorzy kolejnego artykułu.

Jest także tekst o prowadzonej w XIX wieku rozbiórce ratusza na olkuskim rynku i artykuł o historii olkuskiego gimnazjum męskiego. Można również przeczytać o Leszku Lorku, pochodzącym z Bolesławia współtwórcy popularnego "Bolka i Lolka" i całej utalentowanej rodzinie Lorków, a także o działalności obchodzącej w tym roku jubileusz 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorenicach.

Najnowsze "Ilcusiana", podobnie jak poprzednie numery pisma można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej olkuskiej biblioteki, która jest wydawcą pisma.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski