Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Będzie dużo szersza działalność na rzecz seniorów. Pomogą dotacje

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zespół Niepołomiczanie działa przy Domu Kultury Seniora od blisko dwóch lat. Grupa dała już kilka dużych koncertów, m.in. w Filharmonii Częstochowskiej (w styczniu 2020)
Zespół Niepołomiczanie działa przy Domu Kultury Seniora od blisko dwóch lat. Grupa dała już kilka dużych koncertów, m.in. w Filharmonii Częstochowskiej (w styczniu 2020) fot. Janusz Jagła
Prawie 250 tys. zł dotacji pozyskały dwa niepołomickie stowarzyszenia na realizację przedsięwzięć na rzecz osób starszych. Zewnętrzne fundusze (z programów rządowych) pozwolą na prowadzenie w Niepołomicach projektu „TAK dla partycypacji, NIE dla smogu” oraz poszerzenie działalności Domu Kultury Seniorów.

FLESZ - Czy Polacy wrócą do kin?

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej otrzymało 138,5 tys. zł na prowadzenie Niepołomickiego Domu Kultury Seniora (NDK). Z kolei Fundacja „Lepsze Niepołomice” zdobyła 101,6 tys. zł na szeroką akcję, mającą na celu m.in. popularyzowanie wśród osób starszych wiedzy o szkodliwości smogu i konieczności wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Projekt „TAK dla partycypacji, NIE dla smogu” składa się z kilku części. Rozpoczęły się już warsztaty dotyczące partycypacji społecznej. Uczestniczą w nich członkowie Rady Seniorów, którą powołano w Niepołomicach jesienią 2018 roku.

Fundacja „Lepsze Niepołomice” przeprowadziła też wśród osób starszych (prawie 100) specjalną ankietę. Pytano w niej co stanowiło dla nich największy problem w czasie zagrożenia Covid-19 oraz w jaki sposób urząd miasta (lub inna organizacja czy instytucja) powinny przekazywać informacje seniorom, gdyby doszło do kolejnej fali epidemii.

Przy tym pytaniu najwięcej wskazań dotyczyło komunikacji sms-owej. Dlatego jak mówi Paweł Pawłowski, prezes „Lepszych Niepołomic”, zrodził się projekt, by tego typu komunikaty (m.in. o ilości zachorowań w gminie na Covid-19 i godzinach pracy sklepów w okresie epidemii) trafiały do seniorów w ramach gminnego serwisu SMS.

Ten pomysł, a także inne propozycje powstałe po analizie ankiet zostaną wkrótce przedstawione władzom i Radzie Miejskiej Niepołomic (w formie rekomendacji).

- W ramach projektu „TAK dla partycypacji, NIE dla smogu” odbędą się również m.in. warsztaty z mottem „Jak rozmawiać z seniorami o smogu” i jak można ich zachęcić do termomodernizacji domów i wymiany starych pieców. Ta część projektu będzie realizowana jesienią tego roku – powiedział nam Paweł Pawłowski.

Dom Kultury Seniorów działa od początku 2014 roku. Jego siedziba mieści się przy Rynku 17, w dawnym kinie „Bajka” oraz kilku pomieszczeniach sąsiadujących z salą kinową. Działa dziesięć sekcji, m.in. rękodzieła artystycznego, malarstwa, sportowa i multimedialna. Przed dwoma laty powstał także zespół wokalny Niepołomiczanie do którego należy obecnie ponad 40 osób.

NDK założyło i prowadzi społecznie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej. - Dotację przeznaczamy na bieżące funkcjonowanie placówki. Pieniądze te pozwolą także na uruchomienie nowych zajęć, m.in. tanecznych, na które jest zapotrzebowanie – mówi Janusz Jagła, prezes SMZN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski