Niepołomice. Biblioteka Publiczna wznawia pracę

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach wznowi działalność 15 maja
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach wznowi działalność 15 maja Jolanta Białek
Udostępnij:
15 maja biblioteka rozpocznie na nowo podstawową działalność – wypożyczanie książek. W tym dniu otwarte zostaną także dwie z czterech filii niepołomickiej książnicy – w Staniątkach i Zabierzowie Bocheńskim. Natomiast od 13 maja można zdalnie rezerwować książki i płyt przez: katalog on-line, drogą mailową ([email protected]), telefonicznie 12/284-87-28 (wypożyczalnia dla dorosłych), 12/284-87-29 (Galeria Książki dla Młodych).

FLESZ - Polacy czytają więcej?

W dobie epidemii koronawirusa biblioteka będzie funkcjonować w innych godzinach niż wcześniej: poniedziałek, środa i czwartek - w godz. 12-20 (z przerwą w godz. 15.30-16), wtorek i piątek - w godz. 8-16 (przerwa w godz. 11.30-12), sobota - w godz. 8-15 (przerwa w godz. 11.30-12).

Można będzie tylko wypożyczać i zwracać książki. Czytelnia, stanowiska komputerowe, usługi ksero i kącik malucha pozostaną nadal zamknięte (do odwołania).

Wprowadzony zostanie reżim sanitarny. Nowe zasady to m.in.:

* osoby wchodzące do książnicy powinny mieć zasłonięte usta i nos; przed podejściem do danej wypożyczalni trzeba zdezynfekować ręce (pojemnik z płynem dezynfekcyjnym znajduje się w holu)

* w bibliotece może przebywać jednocześnie do ośmiu czytelników (w przypadku fili – dwie osoby) : po jednej osobie przy stanowiskach zwrotów i po dwie w każdej z 3 wypożyczalni, z zachowaniem bezpiecznego odstępu. Pozostali czytelnicy w tym czasie oczekują na zewnątrz.

* wypożyczanie zbiorów odbywa się bez wolnego dostępu do półek. Książki podaje bibliotekarz. Zwrot wydawnictw prowadzony jest przy oznaczonych stanowiskach w holu biblioteki; zwrócone książki trafiają na kwarantannę (7 dni)

* brak dostępu do toalet znajdujących się w siedzibie książnicy

Dwie pozostałe filie niepołomickiej biblioteki – w Podłężu oraz Woli Batorskiej - pozostaną nadal zamknięte. W przypadku Podłęża wynika to z tego, że książnica znajduje się tam w nieczynnym obecnie budynku Ośrodka Zdrowia (gdy przychodnia zacznie przyjmować pacjentów, otwarta zostanie też biblioteka).

Inne są powody dalszego braku możliwości korzystania z bibliotecznych zbiorów w Woli Batorskiej.

- Niestety ta biblioteka nie zostanie otwarta. Nie udało się wynegocjować z dyrektorem Centrum Kultury użyczenia małej salki, niezbędnej dla uruchomienia osobnego stanowiska do przyjmowania zwracanych książek i zarazem miejsca ich kilkudniowej kwarantanny – informują pracownicy Biblioteki Publicznej w Niepołomicach.

Dodają: - Od wielu lat biblioteka w tym największym gminnym sołectwie boryka się z trudnymi warunkami lokalowymi, które zawsze znacząco ograniczają jej działanie. Obecnie, w warunkach epidemii, ta biblioteka nie spełnia wymaganych norm i nie może zostać otwarta dla czytelników. Na razie zachęcamy mieszkańców Woli Batorskiej do korzystania z wypożyczalni w Zabierzowie Bocheńskim, gdzie nie było problemu z udostępnieniem bibliotece niezbędnego w obecnych warunkach pomieszczenia .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie