MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Budżet Obywatelski: mniej wniosków, dominacja projektów inwestycyjnych, ciekawe propozycje

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W ramach niepołomickiego BO powstały liczne place zabaw, m.in. przy ul. Marudy na osiedlu Zakościele. Także tym razem jest bardzo dużo wniosków o stworzenie lub rozbudowę tego typu miejsc
W ramach niepołomickiego BO powstały liczne place zabaw, m.in. przy ul. Marudy na osiedlu Zakościele. Także tym razem jest bardzo dużo wniosków o stworzenie lub rozbudowę tego typu miejsc UMiG Niepołomice
Do niepołomickiego Budżetu Obywatelskiego na lata 2020-2021 wpłynęło 91 wniosków. Większość z nich – 80 – to projekty lokalne, natomiast 11 to zadania ogólnogminne. Weryfikacja propozycji mieszkańców, których jest tym razem o 20-30 proc. mniej niż w poprzednich latach, potrwa do końca sierpnia.

FLESZ - Polaków miłość do działek

Niepołomice realizują budżet obywatelski już po raz piąty i po kilkunastu miesiącach przerwy (w 2019 roku). Tym razem do podziału jest w sumie 1,3 mln zł (wcześniej zawsze milion złotych). Novum to także możliwość zgłaszania nie tylko przedsięwzięć dotyczących jednego osiedla czy sołectwa (na takie projekty jest 1,040 mln zł), ale również ponadlokalnych (tu zarezerwowano 260 tys. zł).

W ramach V BO wśród projektów lokalnych dominują wnioski inwestycyjne, dotyczące budowy i modernizacji obiektów rekreacyjnych (placów zabaw, boisk, plenerowych siłowni), doposażenia placówek oświatowych, domów kultury i biblioteki oraz zakupu sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Stosunkowo mało, bo tylko kilkanaście jest tym razem tzw. projektów miękkich (m.in. organizacja warsztatów rozwojowych dla rodziców oraz zajęć dla dzieci czy warsztatów salsy).

Kuter Port Nieznanowice. Plaża jak nad Bałtykiem

Kuter Port Nieznanowice - wielka plaża i kąpielisko pod Gdow...

Natomiast propozycje ponadlokalne to m.in.: „Bon kulturalny dla każdego mieszkańca”, bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową dla seniorów (65+), budowa skate parku na miejskim osiedlu Zagrody, zakup drona do walki ze smogiem oraz oczyszczaczy powietrza dla szkół i domów kultury, a także organizacja w gminie kampanii społecznej na rzecz przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji ze względu na kolor skóry, pochodzenie, płeć, wyznanie czy orientację seksualną.

Teraz trwa – do końca wakacji - weryfikacja projektów mieszkańców pod kątem formalnym i merytorycznym. Już dziś można jednak założyć, że ten etap przejdą niemal wszystkie wnioski, bo w Niepołomicach pomoc dla mieszkańców przy pisaniu „obywatelskich” projektów jest tak duża, że po tych analizach odpada ich zaledwie po kilka.

Lista wniosków zakwalifikowanych do powszechnego głosowania ma zostać podana do 6 września, natomiast głosowanie zaplanowano od 28 września do 4 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski