Niepołomice chcą zakazu palenia węglem. Rezolucja wywołała burzliwą dyskusję na sesji Rady Miejskiej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niepołomice chcą, by od 2029 roku w mieście i gminie obowiązywał zakaz palenia węglem
Niepołomice chcą, by od 2029 roku w mieście i gminie obowiązywał zakaz palenia węglem fot. Sławomir Kowalski
Rada Miejska Niepołomic zatwierdziła rezolucję w sprawie wprowadzenia w mieście i gminie zakazu palenia węglem, od 2029 roku. Podczas tej samej sesji (22 kwietnia) uznano za zasadne dwie petycje mieszkańców związane z walką ze smogiem: przygotowanie gminnego programu osłonowego dla osób ubogich oraz wprowadzenie nakazu likwidacji pieców na paliwo stałe w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

FLESZ - Polacy boją się biedy

Niepołomice są pierwszą gminą w powiecie wielickim, która zgłosiła chęć wprowadzenia zakazu palenia węglem. Z taką propozycją – w formie rezolucji - samorządy gminne zwracają się do marszałka województwa, bo w zakresie ochrony powietrza kompetencje uchwałodawcze ma zarząd województwa, a uchwały podejmuje Sejmik.

Zdaniem 68 proc. mieszkańców zanieczyszczenie powietrza jest największym problemem gminy Niepołomice

Dyskusja nad wszystkimi dokumentami dotyczącymi różnego typu działań antysmogowych w gminie Niepołomice, gdzie mieszkańcy bardzo mocno narzekają na jakość powietrza, była burzliwa. Rezolucję w sprawie wprowadzenia w niepołomickim rejonie zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla, zatwierdzono 10 głosami, przy siedmiu przeciwnych i jednym wstrzymującym.

Jak zaznaczył przed głosowaniem w tej sprawie burmistrz Niepołomic Roman Ptak, jednym z kluczowych argumentów przemawiających za przygotowaniem rezolucji są wyniki badań ankietowych przeprowadzonych podczas niedawnej aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Niepołomice, które pokazują, że aż 68 proc. niepołomiczan uważa zanieczyszczenie powietrza za za największy problem w gminie.

- Chyba wszyscy zgadzamy się, że oddychamy fatalnym powietrzem i trzeba coś z tym zrobić. Do przygotowania rezolucji skłoniło mnie także to, że kolejne małopolskie gminy i miasta, m.in. Zabierzów, Skawina, Rabka Zdrój i Tarnów, wyrażają chęć wprowadzenia zakazu palenia węglem od 2029 roku, a w Krakowie zacznie on obowiązywać już za trzy lata. Badania pokazują, że aż 52 proc. zanieczyszczeń powietrza pochodzi „z kominów”, a naukowcy podają, że w 2020 roku z powodu smogu zmarło w Polsce 58 tys. ludzi. Ta rezolucja to początek byśmy wspólnie zaczęli walczyć o czyste powietrze. Trzeba to jasno powiedzieć ludziom, że zakaz palenia węglem może zostać wprowadzony w Małopolsce nawet bez naszej rezolucji. Nikt nie zakłada, że zakaz zostanie wprowadzony od dziś. To perspektywa ośmiu lat w czasie których mieszkańcy mogą zająć się problemem i na przykład „wyprostować” kwestie własnościowe budynków, które dziś niejednokrotnie uniemożliwiają wymianę pieców – mówił burmistrz Niepołomic.

Ze statystyk podanych podczas czwartkowej sesji wynika, że podczas „liczenia pieców”, prowadzonego w gminie w 2019 roku zinwentaryzowano 7750 gospodarstw. Okazało się, że w 3057 z nich (ok. 40 proc.) znajdują się kotły na paliwo stałe, będące przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Obecnie ilość kopciuchów jest już nieco mniejsza, bo Niepołomice uczestniczą w czterech programach wymiany starych pieców (dwa programy unijne oraz „Czyste powietrze” i „Stop smog”), ale wciąż pozostaje ich bardzo dużo.

Przeciwko rezolucji dotyczącej zakazu palenia węglem (w niepołomickiej rezolucji nie ma mowy o zakazie spalania drewna) zagłosowali radni z klubu PiS.

Podczas sesji argumentowali oni m.in. iż: „węgiel i gaz to paliwa kopalne, na zachodzie ludzie zaczynają odchodzić od gazu, bo instalacje gazowe także emitują zanieczyszczenia. (…) nie możemy wyeliminować węgla, uderzając w węgiel, uderzmy w kopalnie” (radna Marta Korabik), „trzeba zastanowić się czy to dobry pomysł, by cała gmina korzystała z jednego opału, czy nie lepsza byłaby dywersyfikacja źródeł ciepła (Wojciech Ciastoń), „to nie tak, że jesteśmy przeciwni ochronie powietrza, ale zróbmy to z głową” (Anna Front).

Radnych z klubu PiS wspierał obecny na sesji Rady Miejskiej Niepołomic - Krzysztof Woźniak z Polskiego Forum Klimatycznego, który twierdził m.in., że „uchwały o czystym powietrzu w tym kształcie są działaniem marketingowym i antypolskim”, a ich celem jest „przymuszanie mieszkańców do wymiany pieców ogrzewanych jednym paliwem kopalnym, na ogrzewane innym paliwem kopalnym”.

Gmina Niepołomice. 900 podpisów pod petycją o nakazanie likwidacji pieców na paliwo stałe w budynkach przeznaczonych na działalność gospodarczą

Podczas ostatniej sesji niepołomiccy radni uznali także za zasadne dwie petycje wniesione przez mieszkańców: o wprowadzenie w gminie nakazu likwidacji pieców na paliwo stałe w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza (tę petycję podpisało aż ok. 900 osób), oraz wprowadzenia dopłat do rachunków dla ubogich mieszkańców, którzy zmienią źródło ciepła na ekologiczne.

Pierwsza petycja – uznana za zasadną większością 11 głosów, przy 6 przeciwnych i 2 wstrzymujących - zostanie skierowana do małopolskiego Sejmiku (bo gmina nie ma w takich sprawach kompetencji).

Natomiast społecznym wnioskiem o wprowadzenie programu osłonowego – wzorowanego na tego typu dopłatach obowiązujących w Krakowie – zajmie się gmina. Przeprowadzona zostanie analiza: od kiedy taki program mógłby zacząć funkcjonować, ile osób byłoby nim objętych, jakie kwoty trzeba zabezpieczyć na dopłaty w gminnym budżecie itp. Za uznaniem tej petycji za zasadną było 12 radnych, 6 zagłosowało przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw

JAK JA LUBIĘ TĄ EKO -PROPAGANDĘ , A LUDZIE KTÓRZY MUSZĄ CZYMŚ OGRZEWAĆ SWOJE DOMY I MAJĄ NP 1500 ZŁ EMERYTURY ? ICH NIE STAĆ NA EKO ZMIANY ! NIEKIEDY NAWET NIE MAJĄ LINII GAZU DO KTÓREJ MOGLI BY SIĘ PODŁĄCZYĆ !

Brednie i tylko brednie eko - fanatyków oderwanych od realiów życia tysięcy ludzi których po prostu nie stać na te zmiany a dotacje są śmieszne !

Z
Zbigniew Rusek

Jest jedno paliwo stałe, które jest właściwie czyste (o niebo mniej zanieczyszcza powietrze niż węgiel, drewno itd.). To jest koks, wytwarzany z węgla. Tak, koks nie dymi a daje dużo ciepła.

Dodaj ogłoszenie