Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Co piąty mieszkaniec gminy Niepołomice nie płaci za śmieci. Ruszyły kontrole „śmieciowych” deklaracji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Około 20 proc. mieszkańców gminy Niepołomice nie płaci za odbiór odpadów komunalnych. Rusza systemowa kontrola "śmieciowych" deklaracji. Będą one weryfikowane na podstawie m.in.: stanów zużycia wody, wypłat świadczeń 500+, informacji o dzieciach uczęszczających do gminnych placówek edukacyjnych
Około 20 proc. mieszkańców gminy Niepołomice nie płaci za odbiór odpadów komunalnych. Rusza systemowa kontrola "śmieciowych" deklaracji. Będą one weryfikowane na podstawie m.in.: stanów zużycia wody, wypłat świadczeń 500+, informacji o dzieciach uczęszczających do gminnych placówek edukacyjnych fot. Jolanta Białek
Z danych za 2020 rok wynika, że ściągalność opłat za śmieci od mieszkańców wynosi w gminie Niepołomice tylko 80 proc. W efekcie koszty odbioru odpadów od osób unikających tych opłat ponoszą pozostali mieszkańcy oraz gmina. Dlatego zdecydowano o systemowych kontrolach „śmieciowych” deklaracji, m.in. na podstawie stanu zużycia wody i wypłat świadczeń 500+. Sprawdzanie ruszyło wraz z początkiem marca.

FLESZ - Będą e-liczniki prądu. Koniec z prognozami?

Około 20 proc. mieszkańców gminy Niepołomice zalega z opłatami, bądź – takie przypadki są liczne – deklaruje w dokumentach mniejszą liczę domowników niż faktyczna. To najwyższy w powiecie wielickim odsetek osób unikających płacenia za wywóz odpadów komunalnych, bo w pozostałych wielickich gminach statystyki (za 2020 rok) mówią o ściągalności opłat rzędu 90 proc.

Problem omawiano podczas sesji Rady Miejskiej Niepołomic, podczas której musiano podnieść ceny za śmieci – od 1 lutego 2021 – do 30 zł od osoby (z 25 zł).

- Jakie działania podejmuje gmina w celu ściągalności opłat? Bo jeśli nie płaci 20 proc. osób, to nie płaci co piąty mieszkaniec gminy

- pytała podczas sesji radna Anna Front.

Z udzielonej jej odpowiedzi wynikało, że do tej pory takie kontrole były wyrywkowe, ale teraz będą systemowe.

- Będziemy weryfikować „śmieciowe” deklaracje w całej gminie. Sprawdzimy miasto i wszystkie sołectwa. Będzie kontrola domów wynajmowanych przez pracowników sezonowych, bo wiadomo, że są nieruchomości, gdzie są zgłoszone 1-3 ososby, a mieszka 20. W listopadzie 2020 roku zrobiliśmy analizę zużycia wody w gminie. Wynika z niej, że przeciętne miesięczne zużycie wody na mieszkańca to 3,5-4 m sześc., a mamy takie domy, że „śmieciowa” deklaracja jest złożona na dwie osoby, a miesięczne zużycie wody wynosi tam 20 m sześc.

- mówił burmistrz Niepołomic Roman Ptak. Dodał, że właśnie także dla usprawnienia ściągalności opłat za śmieci od stycznia 2021 kwestie te zostały przeniesione do Wydziału Wymiaru i Egzekucji Podatków.

Zapowiedziane podczas styczniowej sesji kontrole właśnie ruszyły.

- Będziemy sprawdzać zgodność podanej w deklaracji liczby osób z faktyczną ilością mieszkańców zamieszkujących na danej posesji. Weryfikacja zgodności złożonych deklaracji odbywać się będzie m.in. na podstawie stanów zużycia wody, wypłat świadczeń 500+, posiadanych informacji o dzieciach uczęszczających do gminnych placówek edukacyjnych oraz fizycznej kontroli ilości wytwarzanych odpadów przez gospodarstwa domowe w dniu wywozu

– podaje Urząd Miasta w Niepołomicach.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, mieszkańcy będą wzywani do udzielania wyjaśnień oraz złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów. Natomiast niezłożenie poprawnej deklaracji może skutkować wydaniem decyzji administracyjnej, ustalającej wysokość opłaty z naliczeniem zaległości i odsetek podatkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski