Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego: przede wszystkim elektroniczne i bez ograniczeń wiekowych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W ramach niepołomickiego BO powstały do tej pory m.in. liczne place zabaw, przykładowo przy ul. Marudy na osiedlu Zakościele
W ramach niepołomickiego BO powstały do tej pory m.in. liczne place zabaw, przykładowo przy ul. Marudy na osiedlu Zakościele fot. UMiG Niepołomice
W dniach 19-25 października zaplanowano głosowanie nad wnioskami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego Niepołomic na lata 2020-2021. Jest w czym wybierać, bo o prymat walczy w sumie 75 projektów. Zasady głosowania 2020 będą jednak nieco inne niż podczas poprzednich edycji niepołomickiego BO. To efekt zarówno zmian w formule obywatelskiego projektu, jak i obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią Covid-19.

FLESZ - Gotówka odchodzi do lamusa?

Budżet Obywatelski wrócił do Niepołomic po kilkunastu miesiącach przerwy (w 2019 roku), spowodowanej koniecznością dostosowania regulaminu projektu do nowych przepisów prawnych w tym zakresie. Zmieniły się także jego zasady.

Pula na obywatelskie projekty wzrosła do 1,3 mln zł (w poprzednich czterech edycjach BO był do podziału zawsze milion złotych). Ponadto po raz pierwszy można było składać nie tylko wnioski dotyczące jednej miejscowości lub osiedla (jest ich 68), ale także ogólnogminne (siedem wniosków).

To nie koniec zmian. Wcześniej w głosowaniu nad propozycjami zakwalifikowanymi do finału BO mogli brać udział mieszkańcy gminy w wieku 16+. Teraz nie ma tych ograniczeń. - W głosowaniu może uczestniczyć każdy mieszkaniec, a więc osoby w każdym wieku. Brak wyznaczenia tu limitu wynika z nowej ustawy dotyczącej BO - wyjaśnia Marta Makowska, która koordynuje BO z ramienia Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej tegoroczne głosowanie będzie prowadzone przede wszystkim w formie elektronicznej, za pomocą interaktywnego formularza umieszczonego na portalu internetowym www.niepolomice.budzet-obywatelski.org/. Każdy może zagłosować jeden raz, na maksymalnie trzy projekty (dwa lokalne i jeden ogólnogminny). Głosujący muszą podać tylko imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

Tym razem nie będzie możliwości wskazania swych faworytów korespondencyjnie, a głosowanie bezpośrednie będzie możliwe tylko w jednym punkcie.

- Rozważaliśmy, czy z powodu epidemii nie wprowadzić wyłącznie głosowania zdalnego, ale były sygnały od mieszkańców, że potrzebny jest także, tak jak w poprzednich latach, punkt do głosowania. Dlatego zostanie on uruchomiony, ale tylko w jednym miejscu, przy magistracie w Niepołomicach. Punkt będzie czynny przez cały tydzień w godz. 10-18, by każdy mógł wybrać się tu w dogodnym dla siebie czasie – powiedziała nam Marta Makowska.

Ze wszystkimi wnioskami zakwalifikowanymi do głosowania można zapoznać się na portalu niepołomickiego BO (www.niepolomice.budzet-obywatelski.org/projekty). Są tam nie tylko opisy oraz uzasadnienia potrzeby realizacji poszczególnych projektów, ale także przygotowane przez gminę plakaty promujące każdą z 75 propozycji (plakaty można pobrać ze strony i wykorzystać do popularyzacji danego wniosku np. w mediach społecznościowych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski