Niepołomice. Konflikt o Zielony Ogród. Część mieszkańców chce jego likwidacji. Równie mocna jest jednak jego obrona

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zielony Ogród na os. Boryczów (ul. Pilotów) powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Teraz enklawa stała się przyczyną konfliktu mieszkańców
Zielony Ogród na os. Boryczów (ul. Pilotów) powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Teraz enklawa stała się przyczyną konfliktu mieszkańców fot. Julia Jaracz
Choć w czasach, gdy lokalne społeczności w całej Polsce coraz głośniej upominają się o jak największą ilość terenów zielonych, taki konflikt wydaje się wręcz nierealny. Trwa jednak – i przybiera na sile - na niepołomickim osiedlu Boryczów. Naturalny plac zabaw jest tam tworzony od 2016 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Teraz część mieszkańców żąda wykarczowania tam wierzby, co de facto oznacza likwidację Zielonego Ogrodu. Jednak miejsce, które jest magiczne, ma licznych obrońców.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Osiedle Boryczów liczy ponad 1600 mieszkańców. Przeciwnicy naturalnego placu zabaw, których zdaniem wierzba stanowi siedlisko kleszczy, złożyli już w Urzędzie Miasta stosowną petycję podpisaną przez 171 osób. Obrońcy Zielonego Ogrodu przygotowali w odpowiedzi swoją petycję. Podpisy pod nią są zbierane od 22 lipca. Apel o pozostawienie w spokoju enklawy zieleni ma trafić do magistratu w najbliższy poniedziałek.

Żywy plac zabawy. Wierzba problemem?

Chodzi o dużą ilość drzew, bo tworząc Zielony Ogród zasadzono tam ok. 250 wierzbowych witek. To właśnie wierzba jest sednem i duszą tego miejsca.

„Zielony Ogród jest żywym placem zabaw. W większości zbudowanym z wierzby. Choć znajdziemy na nim również i zjeżdżalnie i huśtawki. Zdecydowanie jest jedyny w swoim rodzaju i ciężko byłoby znaleźć (…) drugi podobny na świecie. Rośnie w Niepołomicach już od czterech lat, zapuścił więc dość solidnie swoje korzenie Jest tam kilka kopuł, pod którymi można usiąść z kocykiem (…) są wiklinowe przejścia, tunele, górka ogrodzona drzewami, która może stać się domem, statkiem, zamkiem, czy konstrukcja, na której wisi liana do huśtania (...)” - taki opis enklawy na os. Boryczów widnieje na fanpage’u Zielony Ogród – Naturalny Plac Zabaw.

Jednak przeciwnicy Zielonego Ogrodu postulują o przekształcenie tego miejsca w standardowy plac zabaw. Chcą: wykarczowania wierzby przy jednoczesnym pozostawieniu innych drzew, dosadzenie drzew dających cień i odstraszających insekty; pozostawienia podłoża trawiastego (tu nastąpiła ostatecznie zmiana, bo w pierwszej wersji wpisano do petycji także „montaż nowej nawierzchni”); wyposażenia Zielonego Ogrodu w urządzenia do zabawy; montażu piłkochwytów.

„Posadzenie pędów wierzby spowodowało, że w ogrodzie jest bardzo dużo kleszczy. (…) dzieci bawiące się w ogrodzie zostały wielokrotnie pogryzione przez kleszcze, a kilkoro z nich zachorowało na boreliozę. (…) nie spełnia on (ogród) swoich funkcji, gdyż prawie nikt z niego nie korzysta z uwagi na powyższe (...)” - napisano m.in. w uzasadnieniu petycji.

Osiedle Boryczów znajduje się przy Puszczy Niepołomickiej, w tym rejonie jest także sporo łąk. Dlaczego akurat wierzba z ogrodu została uznana tu za główne siedlisko kleszczy, trudno jest zrozumieć nie tylko zwolennikom zachowania Zielonego Ogrodu w obecnym kształcie, ale także mieszkańcom innych rejonów Niepołomic.

- To chyba jakieś nieporozumienie. Przecież klaszcze, tak jak komary, są teraz wszędzie – taką opinię usłyszeliśmy od kilku niepołomiczan, zapytanych o wierzbę i Zielony Ogród.

- Wycięcie wierzby będzie jednoznaczne z likwidacją Zielonego Ogrodu - mówią z kolei mieszkańcy Boryczowa broniący enklawy.

W swej petycji wnioskują oni o pozostawienie w ogrodzie wszystkich elementów z wierzby i jednoczesne dobudowanie w tym rejonie bardziej standardowego placu zabaw (jest na to miejsce). „Wycinając wierzbę, nie pozbędziemy się problemu kleszczy, a tylko dokonamy niepotrzebnego zniszczenia pięknych wierzbowych instalacji” - zaznaczają.

Ponad 100 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Tak wybrali mieszkańcy

Ogród na Boryczowie powstał w 2016 roku ramach projektu o wartości 45 tys. zł, zrealizowanego w ramach BO. W kolejnych edycjach BO – w roku 2017 i 2019 – enklawę rozbudowano (za 33 i 35 tys. zł). Na tym nie koniec obywatelskiego zaangażowania, bo zgodnie z ideą tego projektu, to sami mieszkańcy budowali społecznie Zielony Ogród.

24 lipca pojawił się komunikat Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w sprawie Zielonego Ogrodu. To prośba, by „w związku z trwającym konfliktem mieszkańców na tle jego wyglądu nie wykonywać tam na własną rękę żadnych prac pielęgnacyjnych”, ale zgłaszać potrzebę ich przeprowadzenia do urzędu. W komunikacie jest też przypomnienie, że za zniszczenie drzew czy krzewów grożą wysokie kary administracyjne.

- Byliśmy przed dwoma dniami w Zielonym Ogrodzie i stwierdziliśmy, że zostały tam wypalone – jakimś dziwnym preparatem - fragmenty trawy i instalacji wierzbowych. Tym komunikatem chcieliśmy zasygnalizować, by żadna ze stron konfliktu nie prowadziła tam tego typu działań, bo będą odpowiadać za zniszczenia – powiedział nam Maciej Maderak, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska UMiG Niepołomice.

Dodał, że idea Zielonego Ogrodu zakładała i to, że dbać o niego będą przede wszystkim sami mieszkańcy. - To nie do końca się sprawdziło, dlatego zdecydowaliśmy, że teraz dbanie o to miejsce przejmie gmina – mówi Maciej Maderak.

Obecnie zielona enklawa jest zaniedbana, przyznają to także obrońcy ogrodu. „Trawa nie była przycinana, w wielu miejscach przez to rozrosły się chwasty takie jak pokrzywy. Dlatego wnioskujemy o wsparcie miasta w pomoc w dbaniu o to miejsce, jednak nie kosztem wycięcia wierzby” - piszą w swej petycji.

A dalej: „Zdajemy sobie sprawę, że to miejsce było długo zaniedbane. I staramy się działać wspólnie, by w te wakacje przywrócić mu życie. Dlatego organizujemy m.in. Zielony Festiwal, który ma pokazać niezwykłą wartość i walory tego miejsca”.

Zielony Festiwal zaplanowano na 26 lipca w godz. 11-17. W programie warsztaty: przyrodnicze, sensoplastyczne, zero-waste, zielarskie, surwiwalowe, artystyczne i wiele innych atrakcji. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie