MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Likwidacja fundacji, zwolnienia pracowników. Co dalej z Zamkiem Królewskim?

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zamek Królewski w Niepołomicach
Zamek Królewski w Niepołomicach UMiG Niepołomice
Wszystkie osoby zatrudnione Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach otrzymały wypowiedzenia. Nie wiadomo co z licznymi wydarzeniami – także prywatnymi, jak wesela czy komunie - które zaplanowano w zamku do końca roku. Równie mgliste wydają się plany władz gminy odnośnie przyszłego zagospodarowania zabytkowych pomieszczeń.

FLESZ - Coraz więcej pracowników w Polsce ma depresję

od 16 lat

Przypomnijmy. Zarząd Fundacji Zamek złożył rezygnację 31 marca br. tłumacząc to brakiem finansowego wsparcia od gminy w dobie epidemii koronawirusa. Dzień później fundacja, która administrowała zabytkiem w pełni - od utrzymywania obiektu, po organizację tam rozmaitych wydarzeń - od 1998 roku, została postawiona w stan likwidacji z powodu zadłużenia (na koniec 2019 roku było jak wtedy podano - 978 tys. zł).

Pełniący obowiązki burmistrza Niepołomic Krystian Zieliński zapewniał wtedy też, że motywem wsparcia fundacji „jest teraz - w czasie likwidacji - przede wszystkim ochrona pracowników, którzy w marcu 2020 roku złożyli do niego prośbę o pomoc”.

Jednak na koniec kwietnia wszyscy pracownicy fundacji (20 osób) otrzymali wypowiedzenia. Jak nam opowiadają, nowe zatrudnienie zaproponowano tylko trzem osobom (dwóm w Urzędzie Miasta, jednej w spółce „Wodociągi Niepołomice”), a 17 wieloletnich pracowników fundacji – zatrudnionych tam 12-16 lat – zostało wyrzuconych.

- Jesteśmy cichymi ofiarami sytuacji. Chodziło (nowym władzom gminy – red.) o usunięcie prezes fundacji (Barbary Ptak, żony burmistrza Niepołomic Romana Ptaka, który w grudniu ub. roku został zawieszony w czynnościach służbowych – red.), a teraz nie wiadomo co dalej z zamkiem, zabytkiem klasy „0”, który jest wizytówką Niepołomic – mówią z goryczą pracownicy fundacji.

W piątek (29 maja) na fanpage’u Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach pojawiło się oświadczenie jej pracowników.

Czytamy w nim m.in.: „Fundacja (…) została postawiona w stan likwidacji. Mimo realnej szansy na poprawę trudnej sytuacji, nie dano nam możliwości powrotu do działalności, zrealizowania zakontraktowanych imprez oraz spłaty zadłużenia. (…) Mimo, że nas dało się uratować, zabrakło woli, dobrej woli p.o. burmistrza. Tym bardziej, że rząd, który p. Krystian reprezentuje zabezpieczył środki i możliwości, aby firmy podczas pandemii miały szansę przetrwać.(…). Burmistrz (…) nie miał odwagi spotkać się z pracownikami, unikał merytorycznych rozmów, zwodził społeczeństwo zapewnieniami, że ochroni pracowników, by w końcu dać zielone światło ich grupowym zwolnieniom. Mieliśmy wiele pytań o przyszłe imprezy, wciąż czuliśmy się za nie odpowiedzialni, mieliśmy prawo znać odpowiedzi. Zaniepokojeni i zdezorientowani kontrahenci również. (...)”.

Od wielu mieszkańców Niepołomic można usłyszeć, że dla nowych władz miasta likwidacja Fundacji Zamek była celem samym w sobie. Jednak bez planu co dalej z XIV-wiecznym zabytkiem.

Mówi się, że w części zamkowych pomieszczeń mogą powstać biura, a podczas ostatniego posiedzenia komisji oświaty i kultury Rady Miejskiej padła informacja (ze strony p.o. burmistrza), że powstanie tam Centrum Kultury.

Pewne jest natomiast, że Zamek Królewski wraz z otoczeniem mają funkcjonować teraz pod zarządem gminy. Oznacza to m.in. i to, że Niepołomice będą musiały wziąć na siebie wydatki – ok. 800 tys. zł rocznie – związane z utrzymaniem zabytku. Do tej pory zamek był utrzymany z pieniędzy wypracowywanych przez fundację, więc gmina nie wydawała na to funduszy.

O kwestie związane z nową sytuacją zamku i zwolnieniami pracowników fundacji zapytaliśmy mailowo p.o. burmistrza Niepołomic Krystiana Zielińskiego. Poniżej przesłane nam odpowiedzi.

Likwidacja fundacji: - Zgodnie z obecną wiedzą, proces likwidacji Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach zakończy się wraz z końcem czerwca 2020 roku.

Plany gminy wobec zamku: - Do pomieszczeń po byłym SPA (a jeszcze dawniej - siedziby Centrum Kultury) przeniesiony zostanie zespół Promocji i Kultury, który współpracował z Fundacją Zamek przy realizacji wielu wydarzeń, które odbywały się w zamku. Jest to również związane z koniecznością oddania obecnie zajmowanych przez zespół promocji pomieszczeń na potrzeby m.in. ekodoradców. Pomieszczenia zajmowane obecnie przez Fundację Zamek będą miały inne funkcje, również związane z działalnością gminy. Przestrzeń restauracji i Hotelu ma być wpisana na listę nieruchomości przeznaczonych do najmu w drodze przetargu ofertowego.

Wydarzenia zaplanowane w zamku do końca 2020 roku: - W oparciu o obecną wiedzę nie jestem w stanie dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Staramy się wypracować mechanizmy, które pozwolą zorganizować planowane wydarzenia, mając na myśli w szczególności naszych mieszkańców. W związku z sytuacją epidemiologiczną musimy skupić się na wsparciu dla przedsiębiorców, co uszczupli budżet, również na wydarzenia kulturalne. Obecnie w toku likwidacji Fundacji szukamy rozwiązania które umożliwi, by zaplanowane wydarzenia, takie jak komunie, wesela itd. mogły się odbyć w zamku.

Zwolnienia pracowników: - Wszyscy otrzymali wypowiedzenia, co jest procedurą standardową w przypadku likwidacji. Część osób (trzy – red.) otrzymała propozycję (i ją przyjęła) wykonywania swoich obowiązków nadal, na rzecz urzędu miasta i gminy w Niepołomicach. Dziś (28 maja – red.) również rozpoczynamy rozmowy z kolejnymi czterema osobami, pracownikami Fundacji, które chcielibyśmy zatrudnić. Są to ludzie, którzy jak nikt inny znają obiekt i mogą pomóc w jego należytym utrzymaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski