Niepołomice nie chcą zakładów magazynujących odpady. Będą zmiany w planach miejscowych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Podpisy pod petycją zbierano m.in. na rynku w Niepołomicach
Podpisy pod petycją zbierano m.in. na rynku w Niepołomicach archiwum prywatne
Udostępnij:
Petycję w tej sprawie podpisało 891 mieszkańców, a Rada Miejska Niepołomic uznała ten dokument za zasadny. Zdecydowano także, że zmienione zostaną miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dzięki temu na terenach usługowych i produkcyjno-usługowych w całej gminie nie będzie możliwa budowa uciążliwych zakładów.

FLESZ - Niezdrowe produkty wciąż polecane jako korzystne

Przypomnijmy. Społeczna akcja „STOP magazynowaniu odpadów w Niepołomicach” rozpoczęła się w styczniu br. Pojawiły się wtedy informacje, że w Woli Batorskiej chce ulokować się firma zamierzająca gromadzić ok. 120 rodzajów odpadów, w tym niebezpieczne. Z kolei przy ul. Wodnej, w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej (NSI) zaplanowano zakład zajmujący się zbieraniem makulatury i tworzyw sztucznych.

W obu rejonach lokalizację składowisk wyznaczono wśród gęstej zabudowy. Mieszkańcy, obawiający się uciążliwości związanych z takimi inwestycjami, nie dali na nie zgody. Rozpoczął się szeroko zakrojony protest i zbieranie podpisów pod petycją.

Dokument ten wraz z apelem o podjęcie działań w celu ochrony mieszkańców i przyrody przed tego typu zakładami, trafił na ostatnią sesję Rady Miejskiej. Samorządowcy poparli mieszkańców zdecydowaną większością głosów (20, przy jednym wstrzymującym) i oficjalnie (w formie uchwały).

Komisja skarg i wniosków, która rozpatrywała petycję przygotowała także specjalne oświadczenie. Jak mówił na sesji szef komisji, radny Paweł Lasek, w obowiązujących MPZP nie ma ograniczeń (w części opisowej planów) dla lokowania na terenach usługowych i produkcyjno-usługowych – znajdujących się: w NSI, Woli Batorskiej, Suchorabie, Zakrzowie, Staniątkach, Zagórzu, Słomirogu, Ochmanowie, Podłężu - zakładów magazynujących odpady.

- Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by powstawały tam zakłady których działalność wpływa na znaczące obniżenie komfortu życia mieszkańców, szkodzi środowisku i negatywnie wpływa na wizerunek miasta. Dodatkowo gmina ma już złe doświadczenia z taką firmą (z wciąż płonącym Clifem, który działał w Niepołomicach w latach 2008-2014 – red.). Rada Miejska powinna wprowadzić na wszystkich terenach usługowych i produkcyjno – usługowych w gminie zakaz lokowania: krematoriów, spalarni odpadów, składowisk odpadów, punktów selektywnej zbiórki odpadów, stacji przeładunku odpadów – wyliczał radny Lasek.

Komisja wystąpi pilnie do burmistrza o przygotowanie projektów uchwał o przystąpieniu do zmian w MPZP, które zablokują niechciane inwestycje. Na wprowadzenie tych korekt potrzeba około roku (tyle trwają takie procedury).

Nie wiadomo natomiast, czy uda się zatrzymać planowane już budowy składowisk odpadów w Woli Batorskiej i Niepołomicach (inwestycje są na etapie starań o decyzję środowiskową).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie