MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice nie chcą zakładów magazynujących odpady. Będą zmiany w planach miejscowych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Podpisy pod petycją zbierano m.in. na rynku w Niepołomicach
Podpisy pod petycją zbierano m.in. na rynku w Niepołomicach archiwum prywatne
Petycję w tej sprawie podpisało 891 mieszkańców, a Rada Miejska Niepołomic uznała ten dokument za zasadny. Zdecydowano także, że zmienione zostaną miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dzięki temu na terenach usługowych i produkcyjno-usługowych w całej gminie nie będzie możliwa budowa uciążliwych zakładów.

FLESZ - Niezdrowe produkty wciąż polecane jako korzystne

od 16 lat

Przypomnijmy. Społeczna akcja „STOP magazynowaniu odpadów w Niepołomicach” rozpoczęła się w styczniu br. Pojawiły się wtedy informacje, że w Woli Batorskiej chce ulokować się firma zamierzająca gromadzić ok. 120 rodzajów odpadów, w tym niebezpieczne. Z kolei przy ul. Wodnej, w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej (NSI) zaplanowano zakład zajmujący się zbieraniem makulatury i tworzyw sztucznych.

W obu rejonach lokalizację składowisk wyznaczono wśród gęstej zabudowy. Mieszkańcy, obawiający się uciążliwości związanych z takimi inwestycjami, nie dali na nie zgody. Rozpoczął się szeroko zakrojony protest i zbieranie podpisów pod petycją.

Dokument ten wraz z apelem o podjęcie działań w celu ochrony mieszkańców i przyrody przed tego typu zakładami, trafił na ostatnią sesję Rady Miejskiej. Samorządowcy poparli mieszkańców zdecydowaną większością głosów (20, przy jednym wstrzymującym) i oficjalnie (w formie uchwały).

Komisja skarg i wniosków, która rozpatrywała petycję przygotowała także specjalne oświadczenie. Jak mówił na sesji szef komisji, radny Paweł Lasek, w obowiązujących MPZP nie ma ograniczeń (w części opisowej planów) dla lokowania na terenach usługowych i produkcyjno-usługowych – znajdujących się: w NSI, Woli Batorskiej, Suchorabie, Zakrzowie, Staniątkach, Zagórzu, Słomirogu, Ochmanowie, Podłężu - zakładów magazynujących odpady.

- Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by powstawały tam zakłady których działalność wpływa na znaczące obniżenie komfortu życia mieszkańców, szkodzi środowisku i negatywnie wpływa na wizerunek miasta. Dodatkowo gmina ma już złe doświadczenia z taką firmą (z wciąż płonącym Clifem, który działał w Niepołomicach w latach 2008-2014 – red.). Rada Miejska powinna wprowadzić na wszystkich terenach usługowych i produkcyjno – usługowych w gminie zakaz lokowania: krematoriów, spalarni odpadów, składowisk odpadów, punktów selektywnej zbiórki odpadów, stacji przeładunku odpadów – wyliczał radny Lasek.

Komisja wystąpi pilnie do burmistrza o przygotowanie projektów uchwał o przystąpieniu do zmian w MPZP, które zablokują niechciane inwestycje. Na wprowadzenie tych korekt potrzeba około roku (tyle trwają takie procedury).

Nie wiadomo natomiast, czy uda się zatrzymać planowane już budowy składowisk odpadów w Woli Batorskiej i Niepołomicach (inwestycje są na etapie starań o decyzję środowiskową).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski