Niepołomice. Opłaty za śmieci mocno w górę. Gmina zapowiada kontrole i uszczelnianie systemu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niepołomice są kolejną gminą powiatu wielickiego, która musiała podnieść ceny za śmieci - do 30 zł od osoby (z 25 zł/os). Gmina zapowiedziała także systemowe kontrole mieszkańców odnośnie płacenia za śmieci. Ściągalność tych opłat wynosi tu obecnie tylko 80 proc., podczas gdy jeszcze 4-5 lat temu było to 95 proc.
Niepołomice są kolejną gminą powiatu wielickiego, która musiała podnieść ceny za śmieci - do 30 zł od osoby (z 25 zł/os). Gmina zapowiedziała także systemowe kontrole mieszkańców odnośnie płacenia za śmieci. Ściągalność tych opłat wynosi tu obecnie tylko 80 proc., podczas gdy jeszcze 4-5 lat temu było to 95 proc. fot. Jolanta Białek
Od lutego cena za odbiór śmieci od mieszkańców gminy Niepołomice wzrośnie do 30 zł od osoby (z 25 zł/os). Decyzja o podwyżce w takiej skali, podjęta podczas ostatniej sesji niepołomickiej Rady Miejskiej (7 stycznia), oznacza i to, że gmina będzie musiała dołożyć do „śmieciowego budżetu 2021” około 3,4 mln zł. Zapowiedziano systemowe kontrole nieruchomości i firm, pod względem wywiązywania się z opłat za odpady. Niepołomice rozważą także przejście na wariant naliczania opłat za śmieci od ilości zużytej wody.

FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów

13,764 mln zł – tyle ma kosztować odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Niepołomice w 2021 roku. Taka kwota „wyszła” w drugim przetargu na świadczenie tych usług (pierwszy unieważniono z powodu zbyt wysokich cen) i gdyby przeliczyć ją wprost na liczbę mieszkańców, którzy złożyli śmieciowe deklaracje (2880 osób), stawka musiałby wzrosnąć do 39,8 zł od osoby (podczas gdy maksymalna ustawowa stawka za śmieci wynosi obecnie 36,38 zł/os).

By podwyżka nie była tak drastyczna, zdecydowano o podniesieniu cen do 30 zł. Wprowadzono także ulgę – złotówka od gospodarstwa – dla osób, które kompostują odpady zielone. Przy takich opłatach dla mieszkańców gmina będzie musiała dołożyć do śmieci za 2021 rok – 3,4 mln zł. Teoretycznie prawo tego zabrania, bo wedle ustawy system śmieciowy musi się bilansować, jednak w praktyce dopłaca do niego większość polskich gmin.

Co ma wpływ na cenę śmieci w Niepołomicach? Rosnąca ilość odpadów i zwiększające się koszty na składowiskach. Brak konkurencji wśród firm świadczących takie usługi. Zaległości w opłatach od mieszkańców

- Śmieci jest więcej z każdym rokiem, za 2020 rok wypada nam 400 kg odpadów na mieszkańca (dla porównania w roku 2014 było to 214 kg, a w 2017 – 332 kg – red.), to są realnie odebrane ilości śmieci. Rosną koszty składowania odpadów w instalacjach komunalnych (na składowiskach; tzw. opłata środowiskowa odprowadzana do Urzędu Marszałkowskiego wynosiła w 2020 roku – 270 zł za tonę, podczas gdy rok wcześniej było to 220 zł, a w roku 2017 – 24 zł – red.)

- wyliczał podczas sesji burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Zaznaczył też, że w systemie odbioru odpadów nie ma realnej konkurencji.

- Wygląda na to, że firmy podzieliły między siebie „wpływy” w poszczególnych gminach i nie konkurują ze sobą (w niepołomickich przetargach startowała tylko jedna firma: konsorcjum MPGO i SUEZ; podobna sytuacja jest w innych gminach powiatu wielickiego – red.). Wpływ na wzrost cen ma także to, że 10-20 proc. mieszkańców nie płaci za śmieci

– mówił burmistrz Niepołomic.

Wzrost ilości odpadów notują wszystkie gminy, natomiast w Niepołomicach doszło w 2020 roku do dziwnej sytuacji, jeśli chodzi o bioodpady. W minionych 12 miesiącach liczba oddanych odpadów zielonych zwiększyła się do 3102 ton (w 2019 roku było ich niemal o połowę mniej), co daje rocznie ok. 100 kg bioodpadów na jednego mieszkańca (dla porównania w gminie Wieliczka jest to ok. 17 kg na osobę).

Ten nieprawdopodobny przyrost bioodpadów jest niezrozumiały dla wszystkich. Jednak właśnie te ponad 3000 ton zielonych "śmieci" z 2020 roku musiano wpisać do specyfikacji przetargu, jako przewidywaną „pulę” tych odpadów, która zostanie wygenerowana w 2021 roku.

Co piąty mieszkaniec gminy Niepołomice nie płaci za śmieci. Będą kontrole mieszkańców i domów, wynajmowanych pracownikom sezonowym. Sprawdzone zostaną także firmy

Z danych za 2020 rok wynika, że ściągalność opłat za śmieci od mieszkańców wynosi w gminie Niepołomice tylko 80 proc. Część osób zalega z opłatami; są też liczne przypadki składania mniejszej liczby śmieciowych deklaracji niż faktyczna ilość domowników.

Jakie działania podejmuje gmina w celu ściągalności opłat? Bo jeśli nie płaci 20 proc. osób, to nie płaci co piąty mieszkaniec gminy

- pytała podczas sesji radna Anna Front.

Z udzielonej jej odpowiedzi wynika, że do tej pory takie kontrole były wyrywkowe, a teraz mają być systemowe. Zapowiedziano sprawdzanie: domów, w których mieszkają pracownicy sezonowi, deklaracji śmieciowych z nieruchomości, w których nastąpił nagły „odpływ” mieszkańców, firm i przedsiębiorców (czy mają podpisane umowy na odbiór odpadów).

Niepołomice zamierzają także przetestować sposób rozliczania śmieci w zależności od ilości zużytej wody. Na początek weryfikowane będzie z pomocą zużycia wody (wynoszącego w tym rejonie miesięcznie 3,5-4 m sześc. na osobę) to czy liczba śmieciowych deklaracji z danych nieruchomości jest zbieżna z wykazywanym tam zużyciem wody.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie