Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Podwójny jubileusz Sokoła: z tablicą pamiątkową, wystawą, pokazami sportowymi i artystycznymi

Jolanta Białek
Jolanta Białek
PTG Sokół Niepołomice świętuje podwójny jubileusz - 120-lecia istnienia oraz 30-lecia odrodzenia działalności organizacji. Z tej okazji otwarto tematyczną wystawę w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach. Nie zabrakło także prezentacji sportowo-artystycznych
PTG Sokół Niepołomice świętuje podwójny jubileusz - 120-lecia istnienia oraz 30-lecia odrodzenia działalności organizacji. Z tej okazji otwarto tematyczną wystawę w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach. Nie zabrakło także prezentacji sportowo-artystycznych zdjęcia: Szymon Urban
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Niepołomice świętuje podwójną rocznicę – 120-lecie istnienia organizacji oraz 30-lecie jej odrodzenia. Obchody jubileuszu odbyły się w ostatnich dniach. Odsłonięto pamiątkową tablicę oraz otwarto wystawę opowiadającą dzieje niepołomickiego Sokoła.

PTG Sokół Niepołomice – utworzone w 1902 roku dla dbania o tężyznę fizyczną oraz pielęgnowanie patriotyzmu - to jedna z najstarszych organizacji w tym rejonie powiatu wielickiego. Przez lata działalności członkowie PTG niejednokrotnie wykazali się odwagą i patriotyzmem, przykładowo - wielu niepołomiczan, którzy dołączyli do Legionów Piłsudskiego było właśnie sokolnikami. Prócz tego dbali o własną tradycję, pielęgnowali historię i odnosili sukcesy na arenach sportowych.

Niepołomicką organizację reaktywowano w 1992 roku. Jej siedziba znajduje się do dziś w oryginalnym budynku Sokoła (przy ul. Kościuszki 18), z salami do zajęć gimnastycznych i sportowo-rekreacyjnych oraz z zapleczem techniczno-administracyjnym. Właśnie przy wejściu do lokum Sokoła umieszczono tablicę upamiętniającą podwójny jubileusz Towarzystwa.

Natomiast główna część obchodów rocznicy odbyła się w Bibliotece Publicznej, gdzie otwarto wystawę poświęconą zarówno Sokołowi w Polsce, jak i gniazdu w Niepołomicach. Zaprezentowano fotografie, pamiątkowe dokumenty i wspomnienia. Zgromadzony materiał jest tak obszerny, że ekspozycję rozmieszczono na dwóch poziomach.

Podczas wernisażu prezes niepołomickiego gniazda Sokoła Stanisław Kracik zachęcił, by „refleksją objąć te 120 lat, które za nami i zadać sobie samym pytanie co dalej”. Podkreślił też, że szanowanie przeszłości wymusza stawianie sobie samym nowych wyzwań.

Natomiast wiceprezes Towarzystwa Barbara Post przypomniała historię organizacji i zaznaczała, że „można śmiało powiedzieć, że Sokół jest od wielu lat miejscem „kultowym”, tak jak „kultowym” staje się Biblioteka Niepołomicka”.

Z kolei dyrektor niepołomickiej biblioteki Joanna Lebiest, opowiedziała skąd wziął się pomysł na wystawę i podkreśliła rolę mieszkańców miasta w gromadzeniu materiałów na ekspozycję.

Z okazji otwarcia wystawy nie zabrakło także „obrazków” z teraźniejszości Sokoła: prezentacji umiejętności sekcji tańca i gimnastyki artystycznej – jednej z najdłużej działających i najbardziej rozpoznawalnych grup sportowych w gminie Niepołomice - prowadzonej przez Monikę Pawlusiewicz-Zender.

Bo dziś w PTG Sokół Niepołomice można trenować właśnie gimnastykę artystyczną, a także m.in. boks i kung-fu. A prócz działań na rzecz promowania aktywności fizycznej i uprawiania sportu, sokolicy angażują się oczywiście także w wydarzenia patriotyczne i obchody świąt państwowych.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski