Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Premier powołał p.o. burmistrza. Gminą zarządza 27-latek związany z PiS

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Krystian Zieliński został p.o. burmistrza Niepołomic
Krystian Zieliński został p.o. burmistrza Niepołomic archiwum Gazety Krakowskiej
Od środy (18 grudnia, od godz. 11.30) obowiązki burmistrza Niepołomic pełni 27-letni Krystian Zieliński. Powierzenie mu tej funkcji – przez premiera RP, na wniosek małopolskiego wojewody - jest związane z postawieniem prokuratorskich zarzutów burmistrzowi Niepołomic Romanowi Ptakowi i jego zastępcy Adamowi Twardowskiemu oraz zastosowaniu wobec obu środka zapobiegawczego w postaci zakazu pełnienia służbowych funkcji.

WIDEO: Trzy Szybkie

Krystian Zieliński, absolwent Administracji Publicznej w Krakowskiej Akademii im. Jana Frycza Modrzewskiego, jest mieszkańcem Wojnicza. 27-latek pracował m.in. w telewizji internetowej Tarnowska TV oraz Starostwie Powiatowym w Tarnowie (w Wydziale Rozwoju, na stanowisku specjalisty ds. współpracy z zagranicą, pozyskiwania środków pomocowych i wdrażania strategii powiatu).

Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych ubiegał się bez powodzenia o mandat w Radzie Miasta Wojnicza, kandydował z listy KW Prawo i Sprawiedliwość.

Szefuje Regionalnemu Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Wojnicz, organizacji non-profit, działającej charytatywnie na rzecz dzieci, ochrony środowiska i poprawy jakości życia mieszkańców. Jest strażakiem ochotnikiem (w OSP Grabno).

Przypomnijmy, że burmistrz i wiceburmistrz Niepołomic zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego 3 grudnia br.

Sprawa dotyczy Szkoły Podstawowej na os. Jazy w Niepołomicach wybudowanej w latach 2016-2017 za 20 mln zł. Szef Niepołomic i jego zastępca usłyszeli (w Prokuraturze Krajowej w Katowicach) zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wyłonieniem autora koncepcji budowy szkoły oraz złożenia nierzetelnych oświadczeń o braku powiązań z jednym z wykonawców startujących w przetargu na budowę oświatowego obiektu.

Wobec obu prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze: zawieszenie w czynnościach służbowych, poręczenie majątkowe, dozór policyjny.

W Niepołomicach powszechna jest niewiara w winę Romana Ptaka i Adama Twardowskiego. Mieszkańcy dali temu wyraz m.in. podczas manifestacji solidarności z burmistrzami pod hasłem „Murem za Romanem i Adamem” , która odbyła się w mieście 8 grudnia. Na wiec przybyło ponad 800 osób.

Burmistrz i jego zastępca złożyli 11 grudnia zażalenie na decyzję prokuratury o zawieszeniu ich w czynnościach służbowych. Według przepisów katowicki sąd powinien rozpatrzyć zażalenie - niezwłocznie, ale w praktyce nie wiadomo kiedy można spodziewać się decyzji w tej sprawie.

Od 3 grudnia Niepołomicami kierował sekretarz gminy, mający jednak o wiele mniejsze uprawnienia niż burmistrz. W tej sytuacji praca gminy została praktycznie sparaliżowana.

„Obecny stan prawny uniemożliwia m. in. podejmowanie decyzji finansowych. Wstrzymana została realizacja wydatków, w tym płatności za faktury. Nie są zawierane umowy cywilnoprawne ani nie trwają postępowania przetargowe. Nie ma możliwości podpisania umów, w ramach których gmina miałaby uzyskać środki zewnętrzne nawet, jeśli ich szczegóły zostały już uzgodnione. Rodzi to obawy co do utraty konkretnych środków, czy naliczania odsetek od zaległych płatności (...)” - informowano m.in. w komunikacie, który pojawił się w ostatnich dniach na www.niepolomice.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski