Niepołomice rezygnują z budowy „obywatelskiego” skateparku. Obiecują taką infrastrukturę w innym miejscu i z innej puli pieniędzy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Budowa w Niepołomicach skateparku jest ogromnie wyczekiwana, ale inwestycja ta nie może dojść do skutku od prawie dekady. Obecny plan zakłada, że skatepark powstanie w ogromnym miejskim parku, powstającym na terenie pomiędzy zamkiem a DK 75 (zdjęcie ilustracyjne)
Budowa w Niepołomicach skateparku jest ogromnie wyczekiwana, ale inwestycja ta nie może dojść do skutku od prawie dekady. Obecny plan zakłada, że skatepark powstanie w ogromnym miejskim parku, powstającym na terenie pomiędzy zamkiem a DK 75 (zdjęcie ilustracyjne) fot. Karolina Misztal/Polska Press
Udostępnij:
Budowa skateparku na osiedlu Zagrody w Niepołomicach była zdecydowanym zwycięzcą niepołomickiego Budżetu Obywatelskiego na lata 2020-2021 wśród wniosków ogólnogminnych. Pomysł wykonania takiego obiektu przy ul. Wałowej, na terenie mającym łączną powierzchnię ok. hektara, zgromadził aż 1659 głosów. Jednak nie udało się znaleźć firmy, która wykona wyczekiwaną inwestycję. - Projekt z budżetu obywatelskiego nie będzie realizowany. Gmina planuje budowę skateparku w 2022 roku, na błoniach – usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta w Niepołomicach.

FLESZ - Morsowanie dla każdego?

Agnieszka Ligęza, dyrektor Wydziału Inwestycji UMiG Niepołomice wyjaśnia, że czyniono przygotowania do realizacji tego projektu. Na początku 2021 gmina zleciła wykonanie projektu budowlanego, a pozwolenie na budowę skateparku przy ul. Wałowej - w rejonie, gdzie działają już m.in. plac zabaw, plenerowa siłownia i boisko piłkarskie ze sztuczną murawą - uzyskano 12 lipca. Okazało się, że kosztorysy inwestorskie dla tego zadania opiewają na 362 tys. zł, a dodatkowe koszty związane z wykonaniem alejek (nie uwzględniono ich w projekcie z BO) na kwotę 80 tys zł.

Oznaczało to, że już na tym etapie przedsięwzięcie przekraczało zakładaną w budżecie obywatelskim pulę o 182 tys. zł (maksymalna wartość projektu ogólnogminnego w niepołomickim BO to 260 tys. zł). Mimo to gmina zdecydowała o ogłoszeniu przetargu na budowę skateparku i zwiększeniu puli funduszy na inwestycję.

- Na dwa przetargi – ogłoszone 26 czerwca oraz 16 lipca br. - nie wpłynęły żadne oferty. Trzeci przetarg został ogłoszony 10 sierpnia. Nie uwzględniał on budowy dodatkowych alejek, a więc kosztorysowa wartość zadania wynosiła 362 tys. zł. Na konkurs wpłynęła jedna oferta, na kwotę 530 tys zł, która została odrzucona ze względów proceduralnych. Z uwagi na fakt, iż ogłoszenie kolejnego przetargu powodowałoby brak możliwości technicznego wykonania prac w trzy miesiące (projekty wybrane w ramach BO w 2020 roku powinny być zrealizowane do końca roku 2021 – red.) oraz na to, że kwota oferty odrzuconej przewyższała ponad dwukrotnie kwotę zakładaną w budżecie obywatelskim, projekt ten nie będzie realizowany. Natomiast gmina planuje budowę skateparku w roku przyszłym, na błoniach – przekazała nam Agnieszka Ligęza.

Budowa w Niepołomicach ogromnie wyczekiwanego skateparku, nie może dojść do skutku od niemal dekady. W czerwcu 2013 roku odbył się nawet w centrum miasta happening pod hasłem „Wbijaj do parku, jeśli chcesz skateparku", z udziałem ok. 150 osób, zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miejska Niepołomic.

Władze miasta obiecywały wtedy, że postulat młodych zostanie spełniony w latach 2014-2015. Budowę skateparku ujęto nawet w niepołomickim budżecie, po czym wykreślono „z uwagi na pilniejsze inwestycje”.

Obecny plan miasta zakłada wykonanie skateparku na będących w budowie - Błoniach Niepołomickich, czyli w ogromnym miejskim parku (ponad 5 ha) powstającym pomiędzy Zamkiem Królewskim, a drogą krajową 75 z pomocą funduszy unijnych.

W ramach obecnych „unijnych” prac – zaplanowanych do maja 2022 roku - ma zostać przygotowane miejsce pod skatepark, a samą jego budowę przewidziano w drugim etapie inwestycji ((już w ramach innego projektu, realizowanego prawdopodobnie wyłącznie z pieniędzy gminy).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie