Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Wojewoda wygasza mandat szefa Rady Miejskiej. Sprawa trafi do sądu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rada Miejska Niepołomic upoważniła gminę do złożenia do WSA skargi na zarządzenie zastępcze wojewody o wygaszeniu mandatu Marka Ciastonia
Rada Miejska Niepołomic upoważniła gminę do złożenia do WSA skargi na zarządzenie zastępcze wojewody o wygaszeniu mandatu Marka Ciastonia fot. archiwum
Chodzi o Marka Ciastonia, radnego miejskiego Niepołomic nieprzerwanie od 1994 roku, a od czterech kadencji – od 2006 roku - nieodmiennie także przewodniczącego Rady Miejskiej. Na początku sierpnia 2021 małopolski wojewoda wydał tzw. zarządzenie zastępcze o wygaszeniu jego mandatu. Zostanie ono jednak zaskarżone przez gminę. Sprawa trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

FLESZ - Co Polacy myślą o zakazach dla niezaszczepionych?

od 16 lat

Zarządzenie zastępcze wojewody dotarło do Niepołomic 4 sierpnia 2021. Uzasadnieniem dla wygaszenia mandatu Marka Ciastonia jest rzekome naruszenie przez niego „zapisów Ustawy o samorządzie gminnym dotyczących zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gmin”.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej (24 sierpnia) podjęto uchwałę - większością 16 głosów, przy dwóch wstrzymujących - o upoważnieniu gminy Niepołomice do złożenia do WSA skargi na zarządzenie zastępcze wojewody. Wcześniej – w połowie lipca br. – niepołomicka Rada Miejska jednomyślnie odmówiła stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Ciastonia. Podobne stanowisko w tej kwestii samorząd Niepołomic zajął podczas obrad w grudniu 2020 roku.

Próba wygaszenia mandatu radnego wiąże się z niepołomicką Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska”. Marek Ciastoń pracuje tam od 40 lat, a od 32 lat – od 1 maja 1989 roku – jest prezesem jej zarządu.

Sprawa zaczęła się w marcu 2020 roku od pisma skierowanego do nadzoru prawnego wojewody przez Krystiana Zielińskiego (związany z PiS), który w okresie grudzień 2019 – wrzesień 2020 pełnił obowiązki burmistrza Niepołomic. Poinformował on szefa Małopolski, iż radny mógł naruszyć przepisy, bo jako prezes GS-u „podpisywał umowy najmu na podstawie których gmina Niepołomice korzystała z nieruchomości stanowiących własność spółdzielni”.

W minionych miesiącach Marek Ciastoń wielokrotnie wyjaśniał, że wynajmując oraz sprzedając nieruchomości gminie, zarząd GS-u kierował się przede wszystkim interesem mieszkańców, a nie względami finansowymi. Zaznaczał również, że „że to nie spółdzielnia wynajmowała pomieszczenia czy budynki od urzędu, ale urząd od spółdzielni” i zawsze odbywało się to z inicjatywy gminy.

W grudniu 2020 roku do wojewody przekazano wyjaśnienia i dokumentację sprawy, a także stanowisko Rady Miejskiej mówiące o tym, że w tym przypadku nie doszło do złamania Ustawy o samorządzie gminnym. Wydawało się, że sprawa jest zakończona, jednak 17 czerwca 2021 dotarło do Niepołomic żądanie wojewody, by RM w ciągu 30 dni podjęła uchwałę o wygaszeniu mandatu Marka Ciastonia, a 4 sierpnia br. szef Małopolski wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze.

Z naszych informacji wynika, że o anulowanie decyzji wojewody przez WSA będzie wnioskowała w najbliższych dniach nie tylko gmina, ale także sam Marek Ciastoń.

Wrócimy do tematu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski