MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice wydłużą termin wymiany kopciuchów do kwietnia 2023. Wniosek prolongaty o dwa lata przepadł w głosowaniu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niepołomice zdecydowały o wydłużenie czasu, w którym mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z bezklasowych pieców - do końca kwietnia 2023 roku (zdjęcie ilustracyjne)
Niepołomice zdecydowały o wydłużenie czasu, w którym mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z bezklasowych pieców - do końca kwietnia 2023 roku (zdjęcie ilustracyjne) fot. Sławomir Kowalski/Polska Press
Niepołomice zawnioskują do Sejmiku o wydłużenie czasu, w którym mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z najgorszej jakości pieców - do końca kwietnia 2023 roku. Natomiast projekt uchwały przygotowany przez radnych PiS - zgodnie z którym kopciuchy mogłyby dymić w gminie Niepołomice do 2024 roku, nie uzyskał akceptacji większości radnych.

Sprawa, którą omawiano burzliwie podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Niepołomic, jest pokłosiem zmian, które Sejmik wprowadził w antysmogowej uchwale dla całego województwa małopolskiego – czas na wymianę bezklasowych kotłów wydłużono prolongowano z końca 2022 roku na 30 kwietnia 2024 roku. Korekta ta nie obowiązuje jednak Niepołomic, które w 2021 roku – wraz z siedmioma innymi małopolskimi gminami – przyjęły lokalną uchwałę antysmogową, nakazującą wymianę kopciuchów do 31 grudnia 2022 roku.

Wniosek o wydłużenie terminu wymiany starych pieców w gminie Niepołomice do 30 kwietnia 2024 złożyła podczas poprzedniej sesji (pod koniec października) radna Anna Front w imieniu siedmiu radnych z klubu PiS – Niezależni.

- Składamy wniosek, by ujednolicić zapisy, byśmy wszyscy mieli do tego prawo (używać bezklasowych kotłów do 2024 roku – red.). To nie jest tak że my jesteśmy za tym, by można było palić śmieciami czy jakimiś tam kopciuchami, ale patrząc na to co dzieje się na rynku paliw, biorąc pod uwagę kryzys energetyczny, wydaje nam się że ujednolicenie byłoby bardzo logiczne - powiedziała wtedy Anna Front.

Podczas ostatniej sesji (9 listopada) prócz tego projektu uchwały pod obrady trafił także drugi – przygotowany przez klub radnych „Razem dla Miasta i Gminy Niepołomice” zakładający wydłużenie czasu na wymianę kopciuchów do końca obecnego sezonu grzewczego, do kwietnia 2023 roku.

Wiedzieliśmy wszyscy, że mamy wymienić piece do końca tego roku. Jak to widzę tak. Są trzy grupy osób, które nadal w nich palą: ci najbiedniejsi, których nie stać na wymianę kotła (ale można to pokryć w 100 proc. z funduszy zewnętrznych, dzięki „montażowi” dotacji z różnych programów), ci którzy są w trakcie wymiany pieców i nie z ich winy nie udało się tego do tej pory zrobić, ci którzy w złej wierze nie wymienili pieców. To co proponuje klub PiS-Niezależni spowoduje, że z tej ostatniej grupy osób ściągnięta zostanie presja i za dwa lata znów się spotkamy i znów będzie mowa o wydłużeniu terminów, bo znów zostaną ci co trują kopciuchami w złej wierze – mówił podczas sesji radny Paweł Lasek.

- Wszyscy mamy świadomość w jakim momencie życia i historii jesteśmy, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, że zniweczymy wysiłek, który gmina i mieszkańcy wykonali do tego momentu dla lepszego powietrza. Nie może być sytuacji, że osoby które wymieniły piec będą w gorszej sytuacji niż ci, którzy nie wymienili, a tym skutkowałoby wydłużenie terminu o dwa lata – dodała radna Magdalena Kuźba.

- Bardzo łatwo przekreślić coś na co pracujemy od kilka lat, ale dojść z powrotem do miejsca w którym jesteśmy z wymianą pieców byłoby trudno, wymagałoby to znów wielkiego nakładu sił i środków – powiedział burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Jednogłośnie przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej wypowiedziała się także Młodzieżowa Rada Miejska Niepołomic; w jej imieniu głos na „dorosłej sesji” zabrał Nikodem Matuszyk, przewodniczący MRM. Z kolei zwolennicy wydłużenia czasu na wymianę kopciuchów do 2024 mówili m.in. o „możliwych problemach z dostawami gazu i jego wysokich cenach oraz problemach z uzyskaniem przyłączenia domów do sieci gazowej”.

Za wydłużeniem czasu wymiany bezklasowych kotłów do kwietnia 2023 było 13 radnych; trzy osoby były temu przeciwne, a pięć wstrzymało się od głosu. Z kolei danie możliwości palenia w kopciuchach do roku 2024 poparło siedmioro radnych, 12 było temu przeciwnych, a dwie osoby nie zajęły stanowiska.

Jak informowała podczas sesji Anna Szewczyk z Urzędu Miasta, w gminie Niepołomice było zgłoszonych do sierpnia br. – 1266 kotłów bezklasowych tzw. kopciuchów (ale w ostatnich tygodniach ich liczba wzrosła o kolejnych 50, bo w związku z dodatkiem węglowym niektórzy „przypomnieli sobie, że mają jednak kopciuchy”).

Kotłów klasy III jest w gminie Niepołomice ponad 500, klasy IV – ok. 200, klasy V – 250, a kotłów ekoprojekt – 32. Natomiast pieców gazowych jest tu ok. 8000.

Niepołomice uczestniczą we wszystkich dostępnych programach, z których można uzyskać dofinansowanie do wymiany pieców (dotacje unijne, „Czyste Powietrze”, „Stop Smog”). Od maja 2020 roku stare kotły wymieniono w 811 gospodarstwach, a kolejnych 540 umów jest już zawartych i czeka na rozliczenie.

- Mamy mądrych mieszkańców, ludzie wymieniają kotły, rozliczenia cały czas wpływają mimo trudnej sytuacji. Racjonalnie jest wymienić kocioł, kiedy są na to dotacje. Można je łączyć i uzyskać nawet 100 proc. zwrotu kosztów, w razie potrzeby nasi ekodoradcy prowadzą w tej sprawie mieszkańców „za rękę” od początku do końca inwestycji. Mamy jeszcze wolne 152 miejsca na wymianę pieców w ramach funduszy unijnych, w programie najprostszym i najbardziej preferowanym przez mieszkańców. Uzyskaliśmy zgodę na wydłużenie tego programu i będzie on funkcjonował w naszej gminie jeszcze do sierpnia/września 2023 roku – powiedziała Anna Szewczyk.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski