Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Zbramir byłby dumny

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Gra na rogu to trudna sztuka
Gra na rogu to trudna sztuka fot. Jolanta Białek
Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej dorównuje rangą krajowym przedsięwzięciom tego typu.

130 solistów oraz ponad 20 zespołów z całej Polski wzięło udział w VIII Małopolskim Konkursie Sygnalistyki Myśliwskiej „O róg Zbramira”, zorganizowanym w sobotę na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Taka liczba uczestników oznacza, że wydarzenie w Niepołomicach jest największym regionalnym tego typu konkursem i dorównuje popularnością odbywającemu się od ponad dwudziestu lat - Ogólnopolskiemu Konkursowi Sygnalistów Myśliwskich „O róg Wojskiego”.

Do Niepołomic przyjechało tak wielu mistrzów gry na rogu, że by przesłuchać wszystkich startujących w konkursie, jedna komisja musiałaby pracować bez przerwy około dziesięciu godzin. By móc ocenić wszystkich uczestników rywalizacji w ciągu jednego dnia, jury pracowało w trzech zespołach. Mistrzowie wydobywania dźwięków z nietypowych instrumentów walczyli w dwóch kategoriach: sygnalistyki myśliwskiej i muzyki myśliwskiej. Nagrody przyznawano także w kilku podkategoriach, zależnych m.in. od wieku wykonawców (najmłodsi uczestnicy rywalizacji mieli po kilka lat).

Zdaniem jurorów poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. - Świadczy o tym choćby to, że spora grupa sygnalistów zdobyła niemal po 300 punktów (to maksimum, jakie może przyznać jury - red) - mówi Artur Kanawka, szef komisji, która wystawiała noty uczestnikom konkursu w klasie „B”.

Co podlega ocenie w sygnalistyce i muzyce myśliwskiej?

- Zgodność gry z zapisem nutowym i brzmienie rogu. Bierzemy pod uwagę, choć już w mniejszym stopniu, także m.in. sposób trzymania rogu i wchodzenia na scenę. Bo w sygnalistyce myśliwskiej obowiązują w tym względzie określone zasady - wylicza Artur Kanawka.

Głównym trofeum imprezy jest „Róg Zbramira”, wykonany przez leśnika i rzeźbiarza Zbigniewa Szarka. Nagroda ta powędrowała w tym roku do Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku.W klasie mistrzowskiej doskonale spisał się także obchodzący w tym roku jubileusz 15-lecia Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii muzyki myśliwskiej i drugie w sygnalistyce myśliwskiej.

Według podań łowczy, którego imieniem nazwano cenną nagrodę rezydował w niepołomickim zamku za czasów Władysława Jagiełły. Zbramir miał być na tyle zdolnym myśliwym, że mianowano go łowczym domu królewskiego. Rywalizacja „o róg” odbywa się w Niepołomicach od 2009 roku.

- Widać, że to się podoba, na konkurs przychodzi coraz więcej osób spoza środowiska - mówi Zdzisława Kot-Malinowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która jest głównym organizatorem konkursu, a partnerują jej m.in. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Patronat medialny nad projektem objął „Dziennik Polski”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski