Niepołomice. Znów zagrają dla Julki

Niepołomice. Znów zagrają dla Julki

Aleksandra Wójcik

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Na powrót Julki do zdrowia liczy jej młodszy braciszek Michał

Na powrót Julki do zdrowia liczy jej młodszy braciszek Michał ©arch. prywatne

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie chorej 10-latki. Zdiagnozowano u niej zapalenie mózgu Rasmussena.
Na powrót Julki do zdrowia liczy jej młodszy braciszek Michał

Na powrót Julki do zdrowia liczy jej młodszy braciszek Michał ©arch. prywatne

W najbliższą sobotę w Woli Batorskiej odbędzie się charytatywny turniej piłkarski ochotniczych straży pożarnych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Impreza rozpocznie się o 9.00 pod hasłem "Strażacy grają dla Julki".

Julka Kołodziej z Podłęża marzyła, że pojedzie nad morze, będzie pływać i zapisze się na kurs windsurfingu. Plany zniweczyła choroba. Jedynym ratunkiem dla dziewczynki jest operacja, która ma odbyć się za kilka dni w niemieckiej klinice.

W kwietniu u Julki zdiagnozowano zapalenie mózgu Rasmussena. To bardzo rzadka i wyniszczająca choroba, która stopniowo odbiera dziecku sprawność. Postępujący zanik kory mózgowej w lewej półkuli powoduje niedowład prawej strony ciała i problemy z mówieniem. Choroba wywołuje napady padaczki, których nie powstrzymują żadne leki.

Szansą na lepsze życie dla Julki jest operacja polegająca na rozdzieleniu połączeń nerwowych między chorą i zdrową półkulą. Lekarze twierdzą, że dzięki rehabilitacji prawa część mózgu przejmie część funkcji, za które u zdrowego człowieka odpowiada lewa. Julka wciąż będzie miała niedowład prawej strony ciała, problemy z mówieniem i ograniczone pole widzenia, ale ataki padaczki ustaną lub będą znacznie mniej dotkliwe. - Trudno pogodzić się z tym, że nasze dziecko, które jeszcze w styczniu biegało, śmiało się i chodziło do szkoły, będzie niepełnosprawne. Jednak nie ma żadnej alternatywy, operacja to jedyna metoda zatrzymania szybko postępującej choroby - mówi Katarzyna Kołodziej, mama Julki.

Rehabilitacja dziewczynki będzie długa i kosztowna. Każdy tydzień leczenia w niemieckiej klinice to koszt 8 tys. euro (ok. 33,5 tys. zł). Rodzina walczy o to, by zapewnić Julii 12-tygodniowy pobyt. Na razie udało się zgromadzić sumę wystarczającą na opłacenie badań, operacji (50 tys. euro) i 6 tygodni niezbędnej rehabilitacji.

W zbiórce pieniędzy pomagają mieszkańcy Niepołomic i powiatu wielickiego. Najbliższa zbiórka odbędzie się w sobotę 15 sierpnia w Woli Batorskiej przy okazji regionalnego festynu strażackiego oraz w ostatnią niedzielę sierpnia (30.08) przy kościele św. Klemensa w Wieliczce. W tym czasie Julka najprawdopodobniej będzie już w ośrodku rehabilitacyjnym.

Wpłaty na konto CARITAS Archidiecezji Krakowskiej (ul. Michała Ossowskiego 5, 30-656 Kraków) można dokonywać na rachunek nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001, z dopiskiem "Julia Kołodziej". Więcej - na stronie internetowej www.juliakolodziej.pl.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo