Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice zwyciężyły w Rankingu Gmin Małopolski 2022. Tu żyje się najlepiej. Jaki jest przepis na sukces?

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Niepołomicach żyje się najlepiej w Małopolsce. Wpływ na to ma m.in. ciągła rozbudowa różnorodnej infrastruktury, w tym drogowej i komunikacyjnej oraz tworzenie licznych miejsc wypoczynku i enklaw dla najmłodszych, a także rozwój strefy gospodarczej. Niepołomice to także wielka uroda wielu przestrzeni oraz liczne wydarzenia kulturalne, rekreacyjne, historyczne itp.
W Niepołomicach żyje się najlepiej w Małopolsce. Wpływ na to ma m.in. ciągła rozbudowa różnorodnej infrastruktury, w tym drogowej i komunikacyjnej oraz tworzenie licznych miejsc wypoczynku i enklaw dla najmłodszych, a także rozwój strefy gospodarczej. Niepołomice to także wielka uroda wielu przestrzeni oraz liczne wydarzenia kulturalne, rekreacyjne, historyczne itp. fot. Mateusz Piwosz
Niepołomice są na pierwszym miejscu w Rankingu Gmin Małopolski 2022. Tu żyje się najlepiej. Ta gmina rozwija się najszybciej ze wszystkich regionów naszego województwa. W rankingu pokazującym stopień rozwoju małopolskich gmin Niepołomice są w ścisłej czołówce od wielu lat, a liderem – drugi rok z rzędu. Co sprawia, że właśnie niepołomicki rejon jest tak dobrym miejscem do życia? Zobacz, co o tym decyduje.

Malownicze Niepołomice na zdjęciach

Ranking Gmin Małopolski, w którym poddano ocenie działalność ekonomiczno-społeczną 181 samorządów sporządził po raz dwunasty Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie, przy współpracy z krakowskim Urzędem Statystycznym. Gminy oceniano za lata 2019-2021, na podstawie danych statystycznych i wedle licznych kryteriów (17) .

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak mówi, że najwyższe miejsce w tym właśnie rankingu cieszy szczególnie, ponieważ powstaje on na podstawie twardych danych, dzięki czemu jest wolny od uznaniowości, subiektywnych ocen itp.

- Kolejna wygrana w tym rankingu pokazuje, że droga rozwoju Niepołomic jest właściwa. Przepis na sukces? Po pierwsze - mamy wizję rozwoju gminy i realizujemy ją konsekwentnie od lat, krok po kroku. Po drugie – aktywność mieszkańców, ich bardzo mocne zaangażowanie w różnorodne działania obywatelskie. W gminie Niepołomice jest bardzo dużo stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które robią masę fajnych rzeczy, prowadzą projekty, organizują imprezy, różne wydarzenia itp. Po trzecie – rozwinięta strefa przemysłowa i dbanie o przedsiębiorców. A ponadto – bardzo dobra kadra urzędnicza, ogromnie zaangażowana w pracę, w realizację różnych projektów i zdobywanie funduszy zewnętrznych – wylicza burmistrz Niepołomic.

Oceniając działalność ekonomiczno-społeczną małopolskich samorządów eksperci brali pod uwagę, w przeliczaniu na mieszkańca m.in.: wysokość śródrocznych dochodów własnych gmin (w Niepołomicach wynoszą one 3628,63 zł), wydatki na inwestycje (Niepołomice – 2230,02 zł), fundusze europejskie pozyskane przez gminy (Niepołomice – 859,34 zł), gminne wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (Niepołomice 288 zł), wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dziećmi do lat 3 (Niepołomice – 12046 zł).

Podsumowując działalność samorządów, analizowano też m.in. saldo migracji w 2021 roku oraz liczbę nowych mieszkań oddanych do użytkowania w minionych 12 miesiącach (w przeliczeniu na 1000 osób). W gminie Niepołomice mieszkańców przybywa wręcz lawinowo, saldo migracji wynosi tu 17,7 proc. , natomiast „przyrost mieszkań” - 12,2 proc.

Niepołomice są już tradycyjnie także w czołówce najbardziej zadłużonych małopolskich samorządów. Ze śródrocznym wskaźnikiem zadłużenia 53,7 proc. Niepołomice mieszczą się w pierwszej piątce gmin, mających do spłacenia najwięcej kredytów, pożyczek itp.

Zobaczcie Niepołomice na zdjęciach

Na zdjęciu Wieliczka. Na kolejnych slajdach wyniki rankingu.

Najlepsze gminy z Małopolski wybrane. W nich żyje się najlep...

Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski