Nieruchomości w 2020 roku - kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?

Artykuł sponsorowany
Ceny mieszkań rosną jak na drożdżach i nic nie wskazuje na to, by trend ten w 2020 roku miał się zmienić. Mimo to chętnych do zakupu nieruchomości nie brakuje. Na rynku pierwotnym najlepsze oferty znikają, zanim ujrzą światło dzienne, a perełki z rynku wtórnego sprzedawane są z dnia na dzień. Jeśli ty również planowałeś w tym roku zakup mieszkania, zapoznaj się z materiałem i sprawdź, jakie rady mają dla ciebie Liderzy Nieruchomości z województwa małopolskiego.

Od kilku lat na rynku nieruchomości, także tym małopolskim, mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami cen. Aktualnie szacowana cena za m² w Krakowie wynosi 8700 zł. Jak wskazują eksperci, mijający rok był pod względem wzrostów cen rekordowy. Czego możemy spodziewać się w 2020 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową, która w końcu pęknie, czy ceny mieszkań nadal będą rosły? Regionalni eksperci z biur Nowodworski Estates oraz Brand&Sell, laureaci nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019, prognozują, co czeka nas w nowym roku i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup mieszkania lub domu w Krakowie.

Rynek nieruchomości w Polsce

Rynek nieruchomości kształtowany jest przez dwa współistniejące czynniki: zapotrzebowanie na mieszkania (popyt) i dostępność nieruchomości (podaż). Jest ważną częścią całej gospodarki kraju i ma na nią ogromny wpływ. Na ocenę jego kondycji w 2019 roku wpływ miały w głównej mierze: wysokie ceny nieruchomości, tanie kredyty hipoteczne i niskie stopy procentowe. Jak długo to potrwa? – Mimo że wielu dziennikarzy wieszczy spektakularny wybuch rzekomej bańki, nic realnie nie zapowiada spadku cen nieruchomości, szczególnie w dużych miastach. W 2020 roku będą one prawdopodobnie wyższe niż dotychczas. Trend taki jest skutkiem spadającej liczby działek dostępnych w atrakcyjnych lokalizacjach. Należy więc spodziewać się jeszcze droższych nieruchomości, zwłaszcza w centrach miast – podsumowuje Adam Nowodworski z agencji nieruchomości Nowodworski Estates. – Niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów i pomimo wysokich cen kupujący podchodzą optymistycznie do swojej przyszłej sytuacji zawodowej, czują się stabilnie i nie boją się zobowiązań kredytowych. Jednocześnie nadal wiele osób chce inwestować w nieruchomości, chociaż przy wysokich cenach i raczej stabilnej sytuacji na rynku najmu trudno znaleźć inwestycyjne perełki, a zakup nieruchomości traktowany jest jako bezpieczna lokata kapitału – dodaje Katarzyna Pióro z Brand&Sell.

Jakie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy z rynku wtórnego?

Wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości w ostatnich latach i związane z nim postrzeganie zakupu mieszkania jako inwestycji, powodują liczne zmiany. Ze względu na to, że ciężko jest kupić atrakcyjne mieszkanie na rynku pierwotnym, zdecydowanie częściej decydujemy się na poszukiwania na rynku wtórnym. To właśnie tam liczyć można na różnorodność produktów, dużą rozpiętość cenową, ale przede wszystkim dostępność mieszkań od ręki. – Największym jego plusem jest możliwość wprowadzenia się do mieszkania bez dużych nakładów remontowych. A ceny materiałów budowlanych, wykończeniowych i wykonawstwa również rosną. Z tego też względu można spodziewać się, że w 2020 roku popularnością będę cieszyć się takie mieszkania, których koszt zakupu będzie niższy niż zakup na rynku pierwotnym wraz z kosztami remontu – komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom. Choć dobre nastroje na rynku pracy przekładają się na zwiększoną liczbę przeprowadzek do większych mieszkań, wysokie ceny mogą spowodować wzrost zainteresowania innymi nieruchomościami, np. segmentem pod miastem, które już teraz można kupić taniej niż trzypokojowe mieszkanie w granicach administracyjnych dużych aglomeracji.

Charakterystyka rynku i ceny mieszkań w Krakowie w 2020 roku

Wszyscy planujący zakup mieszkania z drugiej ręki muszą być świadomi, że rynek ten jest bardzo podatny na wzrosty cen, o czym świadczą kilkunastoprocentowe podwyżki w największych polskich miastach takich jak Kraków: – Ceny nieruchomości w Krakowie konsekwentnie rosną. Zainteresowanie mieszkaniami jest z roku na rok coraz większe, a działek pod zabudowę zaczyna brakować. Ceny nie tylko wróciły do bardzo wysokich poziomów sprzed 10 lat, ale nawet je przerosły. W ciągu ostatniego roku skoczyły nawet o 25%. Nie zniechęca to jednak klientów, którzy przychodzą do nas, szukając zarówno mieszkań na własne potrzeby, jak i lokali inwestycyjnych – podkreśla Adam Nowodworski. – Poszukiwanie mieszkania lub domu z rynku wtórnego stanowi jednak duże wyzwanie. Panuje spory bałagan, wiele ofert jest niekompletnych, a nawet wprowadzających w błąd, trudno jest umówić się z agentem czy zajętym właścicielem. Ceny ofertowe nie odzwierciedlają późniejszych cen transakcyjnych. Wynika to z faktu, że na rynku przeważają oferty wprowadzone przez właścicieli lub tych agentów, którym ze względu na charakter umów zależy głównie na dużym portfolio. Raczej nie analizują rynku i przyjmują cenę zaproponowaną przez właściciela unikając tym samym trudnych rozmów – dodaje Katarzyna Pióro. Kartą przetargową większości sprzedających jest bardzo dobra lokalizacja i dostępna infrastruktura, na której brak narzekają często nabywcy mieszkań od deweloperów: – Na ceny mieszkań w Krakowie wpływa przede wszystkim dostępność działek pod inwestycje. Im mniej nowych mieszkań na rynku, tym wyższe ceny. Znaczenie ma oczywiście również wciąż rosnący popyt. Nieruchomościami interesują się przybywający do miasta studenci oraz pracownicy międzynarodowych korporacji. Jednych i drugich jest w Krakowie coraz więcej. Ponadto nie zniechęcają ich wysokie koszty – na ceny nieruchomości wpływają więc coraz bardziej atrakcyjne wynagrodzenia oraz łatwość otrzymania kredytów hipotecznych. Nie sposób także pominąć wciąż dużej aktywności inwestorów, którzy zachęceni niskimi stopami procentowymi, lokują oszczędności w lokalach na wynajem. Gwarantują one najwyższy zwrot z inwestycji w porównaniu do lokat, giełdy, funduszy inwestycyjnych itp. Warto tutaj zauważyć, że inwestorzy widzą nie tylko zarobek na poziomie 5 – 10%, płynący z wynajmu, ale również wzrost wartości samej nieruchomości na przestrzeni czasu – komentuje Adam Nowodworski.

Jakie części miasta cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących? – Największym zainteresowaniem cieszą się Grzegórzki, Zwierzyniec, Podgórze i Czyżyny. Grzegórzki, mimo wysokich cen, kupujących przyciągają bliskością centrum, bardzo dobrą komunikacją i dużą liczbą nowoczesnych mieszkań. Zwierzyniec pojawia się praktycznie w każdym rankingu, oferuje luksusowe nieruchomości i sąsiedztwo terenów zielonych. To prestiżowa lokalizacja. Plusem Podgórza jest dobra infrastruktura, przystępna lokalizacja i niewysokie ceny. Czyżyny wybierają mieszkańcy, którzy szukają ciszy i spokoju. To miejsce dla rodzin z dziećmi, które mimo większej odległości od centrum ma dobrą komunikację – mówi Adam Nowodworski. – Warto zwrócić także uwagę na mniejsze obszary w ramach dzielnic. Czasem nawet konkretne inwestycje cieszą się większym powodzeniem niż inne budynki obok, co oczywiście odzwierciedla się w cenie. Ciekawym przykładem jest część Podgórza - Zabłocie, gdzie ceny wzrosły znacząco, często bardziej niż w innych miejscach. Tutaj głównym czynnikiem oprócz atutów samej lokalizacji jest to, że dzielnica ta stała się po prostu modna – konkluduje Katarzyna Pióro.

Czy początek roku to dobry czas na kupienie mieszkania?

Jak podkreślają eksperci, nie ma powodów, by spieszyć się z decyzją o kupnie mieszkania. Istotne jest, w jakim celu chcemy kupić nieruchomość, czy jest to decyzja inwestycyjna, czy związana z założeniem rodziny. – Początek roku wydaje się dobrym momentem na zakup nieruchomości, zważywszy na to, że kolejne kwartały mogą przynieść jedynie podwyżkę cen mieszkań. Porównując rok do roku, trudno wskazać jakikolwiek sezon, kiedy ceny nieruchomości by spadały. Odradzałbym jednak podejmowanie decyzji o zakupie bądź rezygnacji z nabycia nieruchomości ze względu na porę roku, gdyż powinna być wynikiem analizy potrzeb i możliwości nabywców – dodaje Adam Nowodworski. Eksperci podkreślają, by brać pod uwagę nie tylko swoje wymagania, ale również czas, możliwości i mierzyć siły na zamiary. Proces kupna nieruchomości potrafi być żmudny i skomplikowany, dlatego dobrze mieć wsparcie ze strony eksperta. – Polacy coraz chętniej kupują mieszkania, traktując to jako inwestycję. Widząc rosnące ceny mieszkań, chcą dobrze ulokować oszczędności. Coraz częściej korzystają również z usług pośredników, aby uniknąć błędów i mieć pewność bezproblemowej inwestycji. Jeśli kogoś stać na kupno mieszkania, nie będzie ciął kosztów na pośrednictwie. Rezygnując z biur nieruchomości, może bowiem więcej stracić niż zyskać. Decydując się na dobrą agencję, oszczędza z kolei czas, nerwy i może liczyć na znalezienie mieszkania znacznie lepiej odpowiadającego jego wymaganiom, w bezpieczny sposób – podkreśla Adam Nowodworski. – Na obecnym rynku zakup stanowi często większe wyzwanie niż sprzedaż, dlatego w Brand&Sell opracowaliśmy proces obsługi klienta kupującego. Rozpoczynamy od pogłębionego wywiadu, który zawiera raczej pytania o to, jak dana osoba, czy rodzina funkcjonuje na co dzień, co jest dla niej ważne, niż pytaniem „ile metrów?”. Uczymy się klienta, tworząc najpierw coś w rodzaju nieruchomościowego mood board’u. Potem to my umawiamy się na pierwsze spotkania, sprawdzamy stan prawny, negocjujemy i dopiero na ostatnim etapie klient jest angażowany. Bardzo często finalnie kupuje on mieszkanie, które nie spełniało jego początkowych kryteriów. Tutaj ogromnie ważna jest rola agenta, który powinien wyczuć rzeczywistą potrzebę – reasumuje Katarzyna Pióro.

Czy zatem rok 2020 jest odpowiednim na zakup mieszkania? Póki co przyczyny wzrostu cen nieruchomości są niezmienne. Względnie dobra koniunktura, rosnące koszty materiałów budowlanych i brak rąk do pracy to czynniki, które mogą nieznacznie wpływać na wahania cenowe w pierwszej połowie roku. Bardzo prawdopodobne jednak, że rok 2020 będzie czasem powolnego stabilizowania się rynku nieruchomości przy zrównoważonym wzroście cen, lekkim spadku popytu i nieco większej redukcji podaży.

__________________
Lider Nieruchomości Otodom to największa nagroda branżowa, która wyróżnienia przykłady profesjonalnego podejścia do pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jest znakiem jakości, który potwierdza najwyższe kompetencje laureatów. Odznaczenia przyznawane są wiodącym biurom obrotu nieruchomościami z szesnastu województw, jednemu biuru ogólnopolskiemu i jednemu najpopularniejszemu pośrednikowi. Ten ostatni wygrał głosami kolegów z branży, natomiast firmy wyłonione zostały w trzyetapowym procesie. Dane analizuje specjalny algorytm opracowany przez agencję badawczą IQS oraz badanie z wykorzystaniem techniki „tajemniczego klienta”. Organizatorem konkursu jest Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, który umożliwia agentom dotarcie do potencjalnych klientów i kładzie nacisk na podnoszenie jakości obsługi na rynku nieruchomości.

Nowodworski Estates
Ogólnopolski Lider Nieruchomości Otodom 2019. Nowodworski Estates wyróżnia się kompleksowością usług, które wykraczają daleko poza zakres tradycyjnego pośrednictwa. Biuro znane jest ze zindywidualizowanych strategii marketingowych, które w innowacyjny sposób wspomagają transakcje, zmieniając jednocześnie oblicze polskiego rynku nieruchomości. Wywodzi się z Krakowa, lecz jego oddziały można znaleźć również w Warszawie, Wrocławiu, Gliwicach, Gdańsku, a wkrótce – w każdym większym mieście w Polsce.

Nieruchomości w 2020 roku - kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?

Brand&Sell
Lider Nieruchomości Otodom 2019 z województwa małopolskiego. Brand&Sell specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi marketingowych. Formuła Brand&Sell to połączenie odpowiedniego przygotowania nieruchomości do sprzedaży, znajomości marketingu, współpracy z rynkiem oraz umiejętności negocjacyjnych i sprzedażowych. Brand&Sell działa na terenie Krakowa i Warszawy.

Nieruchomości w 2020 roku - kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3