Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite! Skarby kultury odkryte w meblach w sali obrad Rady Miasta Krakowa. To "szuflady Zina"

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wiktor Zin, urodzony w Hrubieszowie 14 września 1925 roku, wybitny architekt, profesor Politechniki Krakowskiej (w latach 1962-1967 dziekan Wydziału Architektury), generalny konserwator zabytków, Główny Architekt Miasta Krakowa (1958-1964), Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Uhonorowany doktoratem honoris causa Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie (1998).
Wiktor Zin, urodzony w Hrubieszowie 14 września 1925 roku, wybitny architekt, profesor Politechniki Krakowskiej (w latach 1962-1967 dziekan Wydziału Architektury), generalny konserwator zabytków, Główny Architekt Miasta Krakowa (1958-1964), Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Uhonorowany doktoratem honoris causa Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie (1998). fot. Kamila Buturla / Muzeum Krakowa
W Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w ławach radnych, skryte pod spodem szuflad, ujrzały światło dzienne niezwykłe skarby – siedem ilustracji. Ich twórcą okazał się być sam profesor Wiktor Zin, postać legendarna w Krakowie, znany zarówno z geniuszu architektonicznego, jak i z pasji do przekazywania wiedzy nie tylko studentom, ale także poprzez telewizyjny program "Piórkiem i Węglem". O odkryciu poinformowało Muzeum Krakowa.

Rysunki, datowane na lata 1974-79, przenoszą nas w podróż przez czas i przestrzeń Krakowa. Bielany, Wawel, a nawet nieistniejące Mury Obronne – każda ilustracja to jak okno w historię tego pięknego miasta.

Aż trudno sobie wyobrazić, jak przez lata te skarby były ukryte, aż do ich przypadkowego odkrycia podczas montażu elektronicznego systemu do głosowania w Sali Obrad Rady Miasta. Teraz, dzięki woli Magistratu, te cenne artefakty mają zostać starannie zabezpieczone i wyeksponowane w Pałacu Wielopolskich.

Współpraca w zakresie analizy, oceny stanu zachowania i metody zabezpieczenia tych unikalnych rysunków jest kluczowa, aby zapewnić im należytą opiekę i zachować dla przyszłych pokoleń. To nie tylko odkrycie historyczne – to prawdziwa skarbnica historii i dziedzictwa Krakowa, która zasługuje na to, aby być chronioną przez wieki

Wiktor Zin

Obok pracy naukowej zajmował się także działalnością na rzecz miasta Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. Autor wielu publikacji, m.in. „Artykułów i rozpraw naukowych dotyczących badań wczesnośredniowiecznego Krakowa”.

Pomysłodawca i gospodarz niezapomnianego programu telewizyjnego popularyzującego historię sztuki polskiej „Piórkiem i węglem” (emitowanego w Telewizji Polskiej od 1967 roku przez blisko 30 lat).

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Nagrodą im. Herdera (Wiedeń) oraz wieloma innymi odznaczeniami.

Zmarł 17 maja 2007 roku w Rzeszowie. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski