MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niesłusznie zatrzymany przez policję na weselu siostry wywalczył 8 tysięcy złotych

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Teraz Sąd Apelacyjny w Krakowie zajmuje się sprawą  zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie mężczyzny
Teraz Sąd Apelacyjny w Krakowie zajmuje się sprawą zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie mężczyzny archiwum
26-letni mieszkaniec Krakowa Adam P. niesłusznie spędził w policyjnej izbie zatrzymań 16 godzin, za co krakowski sąd przyznał mu 8 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny. Mężczyznę zakuto w kajdanki na oczach gości weselnych podczas uroczystości z udziałem jego siostry.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

od 16 lat

Z ustaleń wynika, że Adam P. był podejrzany w postępowaniu dotyczącym jazdy pod wpływem alkoholu. 3 sierpnia 2020 r. komisariat policji w Słomnikach postawił mu taki zarzut. Mężczyzna się nie przyznał, ale złożył wyjaśnienia i podał właściwy adres do korespondencji, bo wezwanie przyszło do jego mamy, ona przekazała mu pismo.

11 sierpnia prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu Adama P. i zatrzymaniu na 48 godzin twierdząc, że mężczyzna nie przebywa po wskazanym adresem, a jego miejsce pobytu jest nieznane. Czynność miała na celu postawienie mu zarzutu i przesłuchanie, choć już się odbyło tydzień wcześniej. Adam P. nie wiedział, że trafił do policyjnej bazy osób poszukiwanych.

21 sierpnia 2020 r. z narzeczoną wybrał się pod Kraków na wesele siostry. Było tam w lokalu też około 50 gości. Mężczyzna pił alkohol, ale zachowywał się spokojnie. Poszedł do parku, by się przewietrzyć, gdy podjechał radiowóz. Mundurowi wylegitymowali Adama P. i okazało się, że jest osobą poszukiwaną. Na oczach gości został skuty i wsadzony do radiowozu. Na nic się zdało jego tłumaczenie, że sprawę już wyjaśnił. Trochę się szarpał, wyrwał mu się wulgaryzm, ale nie pod adresem policjantów. Trafił do izby zatrzymań około 22.00, wypuszczono go przed 16.00 następnego dnia po ponownym postawieniu zarzutów i przesłuchaniu. Gdy kolejnego dnia udał się do prokuratury usłyszał, że nie jest poszukiwany.

Śledczy sprawdzają jego wersje, bo Adam P. mówi, że ktoś się pod niego podszył, podejrzewa o to młodszego brata, z którym nie utrzymuje relacji. To prawdopodobne, bo kontrola kierowcy ograniczyła się do ustnego oświadczenia jakie są jego dane osobowe. Prokuratura powołała biegłego grafologa, by sprawdzić czyje podpisy są na dokumentach.

Po zatrzymaniu Adama P. atmosfera na weselu się popsuła - wcześniej się skończyło. Nie wszyscy uwierzyli, że to pomyłka, a rodzina pana młodego miała niewybredne komentarze pod adresem brata panny młodej.

Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza postanowieniem z 5 listopada 2021 r. uznał, że zatrzymanie mężczyzny było bezzasadne. Dlatego Adam P. domagał się 17 tys. zł za krzywdę. Przekonywał, że zatrzymanie na czach gości weselnych naruszyło jego dobre imię z czym musiał się mierzyć także później.

Sąd Okręgowy rozpatrując sprawę zauważył, że mężczyzna był w rejestrze poszukiwanych, co było wynikiem ewidentnego zaniedbania obowiązków przez organy ścigania. Dostrzegł sąd, że nie toczy się żadne postępowanie, w którym pokrzywdzonymi byliby funkcjonariusze policji, należy więc przyjąć, że Adam P. nie dopuścił się żadnego czynu zabronionego podczas zatrzymania. Dlatego sąd w nieprawomocnym wyroku przyznał wnioskodawcy 8 tys. zł za krzywdę. Stwierdził, że trudno się dziwić, że nie wszystkich gości przekonały słowa, że mężczyzna jest niewinny, wszak został zatrzymany w spektakularnych okolicznościach.

W złożonej apelacji Skarb Państwa reprezentowany przez sąd podgórski chce obniżenia kwoty do wysokości 3 tys. zł. Pełnomocnik SP zwraca uwagę, że Adam P. nie wykonywał zawodu zaufania publicznego, a niektórzy goście zajście potraktowali jako żart. Teraz sprawą zajmuje się Sąd Apelacyjny w Krakowie. Trwa też prokuratorskie postępowanie.

olecane]21106045,21106601,19906909,20972665[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niesłusznie zatrzymany przez policję na weselu siostry wywalczył 8 tysięcy złotych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski