Niespodziewany triumf Leszka Dubasa

STM
W sobotę w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mokrzyskach rozegrany został I Memoriał Szachowy poświęcony pamięci zmarłego pod koniec ubiegłego roku znanego działacza, Stanisława Migdała.

Szachowy Memoriał Stanisława Migdała

Na uroczystym otwarciu turnieju, którego dokonała żona Stanisława Migdała, Józefa Migdał, obecni byli m.in. burmistrz Brzeska, Jan Musiał oraz jego zastępca, Krzysztof Bigaj (świadkami szachowych zmagań byli również przewodniczący RG LZS w Brzesku, Czesław Borowiec oraz przewodniczący Rady Miasta Brzeska, Lech Pikuła). W przerwie zawodów delegacja uczestników złożyła na pobliskim cmentarzu kwiaty na grobie Stanisława Migdała.
   Przechodząc do samego turnieju, udział w nim wzięła rekordowa liczba 79 zawodników - w tym m.in. mistrz międzynarodowy Bogusław Sygulski oraz mistrz FIDE Jerzy Markiewicz - rywalizujących systemem szwajcarskim-kontrolowanym na dystansie dziewięciu rund. W wyniku trwających blisko siedem godzin zmagań przy szachownicach, zwycięzcą turnieju został dość nieoczekiwanie kandydat na mistrza Leszek Dubas z Pilzna, zdobywając 8 pkt. Drugie miejsce wywalczył Jerzy Markiewicz z Tarnowa, trzecia lokata przypadła zaś w udziale Bogusławowi Sygulskiemu z Dębicy, którzy zdobyli po 7.5 pkt. Pozostałe lokaty w czołowej dziesiątce zajęli: 4. Tomasz Caba (Gromnik), 5. Piotr Widła (Rzezawa) - po 7 pkt., 6. Michał Dulat (Kraków), 7. Karol Marzec, 8. Krzysztof Sowiński - po 6.5 pkt., 9. Jacek Tyrka (wszyscy Bochnia), 10. Paweł Sygulski (Dębica) - po 6 pkt. Najlepszą w gronie kobiet okazała się Sylwia Biernat z Gosprzydowej, która z dorobkiem 5.5 pkt. sklasyfikowana została na 18. miejscu. Najstarszy zawodnikiem turnieju był 82-letni Tadeusz Sowiński z Bochni, najmłodszym okazał się natomiast 9-letni Artur Dworak z Tarnowa.
   Wspomnieć warto, że czołowa szóstka zawodników oraz dwie najlepsze kobiety uhonorowane zostały nagrodami pieniężnymi, natomiast nagrody rzeczowe, upominki i dyplomy otrzymali wszyscy szachiści startujący w sędziowanym przez Wiesława Kasperka turnieju. Było to możliwe dzięki pomocy sponsorów: wspomnianych już burmistrza i zastępcy burmistrza Brzeska, radnych Rady Miejskiej w Brzesku, hotelu i restauracji "August" w Brzesku, browaru Carlsberg Okocim, Cechu Rzemiosł Małych i Śednich Przedsiębiorców w Brzesku, PSS "Społem" w Brzesku", Rady Miejsko-Gminnej Zrzeszenia LZS w Brzesku, firmy "Macland", senatora RP Mieczysława Mietły oraz Janusza Niemca i Janusza Filipa.