Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesułowice chcą odejść z Olkusza

Redakcja
Mieszkańcy wsi Niesułowice uważają, że burmistrz i urzędnicy gminy Olkusz nie interesują się sprawami ich wsi. W akcie determinacji myślą nawet o tym, żeby odłączyć się od Olkusza, a wejść w struktury gminy Trzebinia. Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w połowie października.

Mieszkańcy Niesułowic uważają, że dla wsi korzystniej byłoby należeć do gminy Trzebinia fot. Magdalena balicka

NIESUŁOWICE (gmina Olkusz). Mieszkańcy czują się związani z Trzebinią. Uważają, że ich gmina robi dla wsi za mało.

- Pod względem gospodarczym korzystniej byłoby dla nas przejść do Trzebini - nie ukrywa mieszkanka Niesułowic, Joanna Kulawik. Zwraca uwagę na to, że po sąsiedzku wszystkie drogi gminne są wyasfaltowane. - U nas jest 13 bocznych dróg i ich stan jest taki jak 50 lat temu - denerwuje się pani Joanna.

Mieszkańcy Niesułowic uważają, że trzebińscy urzędnicy bardziej dbają o swoje wsie. Nie tylko o drogi, ale też o ofertę kulturalną. - W naszej świetlicy niewiele się dzieje, bo nie ma pieniędzy. Być może wynika to z tego, że w gminie Olkusz jest 20 sołectw, a w Trzebini - 9. A budżet w gminach jest porównywalny - uważa Joanna Kulawik.

Szalę goryczy przelała droga nr 791, na której uciążliwość mieszkańcy od dawna zwracają uwagę. - Piszemy pisma, zwracamy uwagę na problem naszym urzędnikom w gminie, ale bezskutecznie. Za to Trzebinia postuluje budowę obwodnicy, która ominie Lgotę i nasze Niesułowice. Natomiast Olkusz nie zrobił w tym zakresie nic - podkreśla Ryszard Lasoń, sołtys wsi. Zwrócił się o pomoc do radnych sejmiku małopolskiego. - Marek Lasota obiecał interpelować w tej sprawie - dodaje.

Pomysł, by odłączyć się od Olkusza wyszedł od mieszkańców już jakiś czas temu. Na spotkaniu wiejskim z 40 zebranych osób większość domagała się osobnego zebrania na temat odłączenia. Zaplanowano je na październik.

Odłączenie się Niesułowic od Olkusza jest możliwe. Tym bardziej, że wieś styka się z Lgotą w gminie Trzebinia. - W Lgocie jest nasza parafia, kościół, cmentarz. Do Lgoty nasze dzieci chodzą do przedszkola i szkoły. Nasze wsie to jedność, podczas gdy do Olkusza mamy aż osiem kilometrów - wyjaśnia Ryszard Lasoń. Jednak, jak podkreśla, pomysł może nie przejść, bo starsi ludzie są przywiązani do dawnych granic i nie popierają młodych.

Urzędnicy uważają, że pretensje Niesułowic są bezpodstawne. - Przebieg drogi wojewódzkiej nie zależy od nas. Nie jest też prawdą, że nic się tam nie dzieje, został wyremontowany dom wiejski, powstało boisko, uporządkowano nazwy ulic - wylicza Jarosław Medyński z UMiG w Olkuszu. - Nie możemy jednak inwestować tylko w jedną wieś. Staramy się dzielić pieniądze sprawiedliwie..

Katarzyna Ponikowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski