MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy dodatek dla nauczyciela. Wynosi 330 zł, ale nie wiadomo, czy komuś przysługuje. Sprawdź, czego dotyczy

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Nauczyciele, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie i mają prawo do emerytury lub renty, mogą otrzymać specjalny dodatek. W związku z waloryzacją świadczeń wzrasta także wysokość tego dodatku. Problemem może być tylko to, czy rzeczywiście ktoś go pobiera, a jeśli tak, to jak duża jest to grupa osób.

Spis treści

Specjalny dodatek dla najstarszych nauczycieli

Zgodnie z art. 90 Karty Nauczyciela nauczycielom, którzy:

  • w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie, przysługuje dodatek do emerytury lub renty w wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale kalendarzowym poprzedzającym termin ostatniej waloryzacji emerytur i rent w 1995 r., jeżeli nie pobierają takiego dodatku z innego tytułu;
  • przed dniem 1 września 1939 r. nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska, jeżeli nie pobierają dotychczas takiego dodatku z innego tytułu.
pusty portfel
Nauczyciele, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie mają prawo do dodatku. Tylko... czy ktoś go jeszcze dostaje? 123 RF/ zdjęcie seryjne

Przyznanie tego dodatku jest szczególną formą uhonorowania osób, które działały na rzecz edukacji w niesprzyjających warunkach. Osoby, którym on przysługuje, muszą złożyć wniosek.

Zgodnie z komunikatem prezesa ZUS z 14 lutego 2024 roku kwota dodatku do emerytury lub renty za tajne nauczanie wynosi 330,07 zł. Zmiana ta weszła w życie od 1 marca 2024 roku.

Dodatek dla nielicznych czy dla… nikogo?

Nauczyciele zwrócili uwagę na to, że jest to dodatek widmo, którego w rzeczywistości się nie dostaje. Pisano żartobliwie o tym, że pieniądze otrzymują osoby nie w trakcie, ale po emeryturze. Zaznaczano także:

  • „Takich nauczycieli na pewno jest mnóstwo”;
  • „To już nie jest śmieszne”;
  • „Pokazują, jak dużo niby zarabiają dostają”.

Wysłaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej pytanie, ile osób pobiera wspomniany dodatek za prowadzenie tajnego nauczania w czasie okupacji. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nietypowy dodatek dla nauczyciela. Wynosi 330 zł, ale nie wiadomo, czy komuś przysługuje. Sprawdź, czego dotyczy - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski