Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy koncert dla chorych leczonych w centrum onkologii

Anna Agaciak
Plakat imprezy
Plakat imprezy FOT. ARCHIWUM
Wydarzenie. 22 marca (niedziela) o godz. 18 w Auditorium Maximum – Kantor spotka operę. To charytatywny koncert zorganizowany przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie i Fundację Edukacji o Holokauście w Polsce z Instytutem Judaistyki UJ.

Wystąpią światowej sławy artyści: Jitzchak Horovitz, krakowski kantor i Andrzej Lichosyt, śpiewak operowy. Wykonają kilkanaście utworów synagogalnych i operowych znanych i nieznanych publiczności Krakowa. Oprócz koncertu odbędzie się aukcja, kwesta i poczęstunek.

Cały dochód z imprezy zostanie przekazany Stowarzyszeniu Krakowski Komitet Zwalczania Raka (KKZR), działającego na rzecz Centrum Onkologii przy ul. Garncarskiej 11.

Bilety na koncert: w cenie 50 i 80 złotych, można kupić w INFO Kraków przy ul. św. Jana 2, przy placu Wszystkich Świętych 2 oraz w internecie poprzez stronę www.biletomat.pl.

Tadeusz Jakubowicz, prezes krakowskiej Gminy Żydowskiej zachęca do udziału w imprezie. Przypomina, że powinniśmy się wspierać.

– Nie zawsze przecież będziemy zdrowi – zauważa. Dodaje, że artyści nigdy jeszcze nie śpiewali razem. – Przed koncertem trenowali w synagodze na Kazimierzu. Efekt był spektakularny. Mam nadzieję, że nie raz usłyszymy ich śpiewających w synagodze Remuh – mówi prezes Jakubowicz.

Na koncert zaprasza też prof. Jerzy Jakubowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Krakowie, które w ciągu roku leczy około 16 tysięcy chorych na nowotwory złośliwe, co stanowi ponad 50 proc. wszystkich leczonych z tego powodu w Małopolsce.

– W Przychodni Przykli- nicznej codziennie udzielanych jest ponad 500 porad – wyjaśnia profesor. – Aby osiągać jak najlepsze wyniki leczenia, musimy się rozwijać i modernizować. Pieniądze staramy się pozyskać z Ministerstwa Zdrowia oraz z funduszy europejskich. Wspiera nas także działający od kilku lat przy Centrum Onkologii Krakowski Komitet Zwalczania Raka.

Komitet pomaga m.in. w szkoleniu młodej kadry lekarzy, organizacji konferencji, szerzeniu wiedzy onkologicznej. Organizuje także imprezy charytatywne na rzecz Centrum Onkologii.

A potrzeb jest niemało: najpilniejszy jest zakup dwóch cyfrowych aparatów rentgenowskich do diagnostyki. Dzięki nim zakończone zostałoby ucyfrowienie Zakładu Diagnostyki Obrazowej. W planach jest też tworzenie i wyposażenie Pracowni Badań Molekularnych. Konieczna jest także modernizacja i rozbudowa Przychodni Przyklinicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski