Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewielkie, przydomowe alpinarium

(MK)
Porady. Skalnice - urocze rośliny nie tylko na skalniaki. Można je również sadzić na murkach, w szczelinach, na skarpach czy rabatach.

Skalnice mają wiele gatunków. Do najbardziej popularnych i pięknych należy skalnica Arendsa. Skalnice kojarzone są głównie z ogrodami skalnymi i alpinariami, warto jednak wiedzieć, że te urocze rośliny mogą mieć też inne zastosowania.

Różne gatunki skalnic

Rodzaj skalnica to duża grupa roślin, skupiająca ponad 440 gatunków. Wiele z nich można spotkać w stanie dzikim w górach, na obrzeżach lasów i na łąkach, ale kilka uprawia się także w ogrodach jako atrakcyjne rośliny ozdobne.

Do najpopularniejszych ogrodowych gatunków skalnic należą między innymi: skalnica Arendsa, cienista, okrągłolistna, rozłogowa, trójdzielna, gronkowa, Fortune’a, długolistna i liścieniowa.

Większość z nich ma niewielkie rozmiary i tworzy małe, ale bardzo dekoracyjne kwiaty, rozwijające się na szczycie nagiego, długiego ogonka. W zależności od gatunku, kwiaty pojawiają się pędach wiosną (skalnica Arendsa), latem (skalnica gronkowa, okrągłolistna, cienista) lub jesienią (skalnica Fortune’a).

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę skalnic w ogrodzie lub na balkonie, powinniśmy poznać je nieco bliżej, gdyż poszczególne gatunki mogą różnić się między sobą nie tylko wyglądem, ale też wymaganiami. Najpopularniejszą i najchętniej uprawianą w ogrodach skalnicą jest bylinowa skalnica Arendsa, będąca międzygatunkowym mieszańcem. Roślina rozwija drobne, gęste, zimozielone listki zebrane w małe rozetki, tworzące rodzaj zwartej, zielonej poduszki.

Jak uprawiać i sadzić?

Skalnica zdobi przez cały rok, ale najpiękniej wygląda wiosną, kiedy obsypuje się licznymi, barwnymi kwiatami, które w zależności od odmiany, mogą mieć kolor biały („Schneeteppich”, „Pixi White”), biało-zielony („Weis-szwerg”), różowy („Blutenteppich”) lub czerwony („Purpurteppich”, „Highlander Red”, „Peter Pan”, „Triumph”).

Aby roślina bujnie kwitła i dobrze się rozwijała, wymaga półcienistego stanowiska oraz przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby.

Nie lubi zarówno suszy jak i nadmiernej wilgoci, ale dobrze znosi niskie temperatury. Po kilku latach wymaga też odmłodzenia, gdyż kępka utworzona z rozetek w środkowej części zaczyna się stopniowo ogałacać.

Do doniczki i ogrodu

Skalnica Arendsa to roślina dość uniwersalna. Najlepiej nadaje się do obsadzania skalniaków i alpinariów, ale może być też wykorzystana do tworzenia kompozycji rabatowych z niskimi bylinami oraz do uprawy w pojemnikach.

Jest także doskonałą rośliną do sadzenia na murkach, w szczelinach między kamieniami i na skarpach.

Zupełnie inny wygląd ma natomiast skalnica rozłogowa. Roślina również osiąga niewielkie rozmiary, ale jej główną ozdobą nie są kwiaty, a zebrane w rozety okrągłe liście, wyrastające na długich ogonkach. Liście mają lekko ząbkowany brzeg i ciekawą barwę, gdyż od góry są ciemnozielone i pokryte siateczką srebrzystych nerwów, natomiast od dołu mają kolor czerwonobrązowy. Czerwone są też ich ogonki liściowe, co dodatkowo podnosi wartość dekoracyjną całej rośliny. Cechą charakterystyczną skalnicy rozłogowej są też długie pędy (rozłogi) nazywane czasem wąsami, na końcach których tworzą się małe rozetki potomne.

Można wykorzystać je do rozmnażania lub pozostawić na roślinie, jako dodatkowy element ozdobny. Cała skalnica, z wyjątkiem pędów rozłogowych, pokryta jest krótkimi włoskami, co także odróżnia ją od innych, popularnych gatunków. Roślina ma podobne wymagania, jak poprzedni gatunek, dlatego najlepiej czuje się na półcienistych stanowiskach oraz na żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej glebie.

Wadą skalnicy rozłogowej jest natomiast niewielka mrozoodporność, dlatego pozostawiona w ogrodzie na zimę bez okrycia, może przemarzać (znosi spadki temperatur do ok. minus 10 stopni).

Skalnica rozłogowa najlepiej prezentuje się jako roślina doniczkowa, uprawiana w wiszących pojemnikach. Dzięki długim, zwisającym rozłogom, zakończonym rozetkami liściowymi, wygląda bardzo atrak- cyjnie i może być niezwykłą ozdobą tarasu lub balkonu. Roślina może być też uprawiana w ogrodzie, gdyż pięknie prezentuje się na murkach, skarpach i w ogródkach skalnych. Jeśli jednak chcemy cieszyć się jej urodą przez kolejne lata, musimy wybrać dla niej ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko oraz okryć ją na zimę liśćmi, stroiszem lub włókniną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski