Niewielu ubogich?

Redakcja
Do 29 października Urząd Miasta Krakowa miał zbierać wnioski od studentów chcących uzyskać specjalne stypendium - po raz pierwszy przyznawane w gminie. - Otrzymaliśmy sporo sygnałów, że część osób nie zdąży w tym terminie zdobyć niezbędne dokumenty, w tym m.in. z urzędu skarbowego. Dlatego zdecydowano, że termin ten zostanie przesunięty do 10 listopada - powiedziała nam Marta Chechelska-Dziepak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Poczekają jeszcze na wnioski o stypendia

   Do wczoraj doliczono się w sumie tylko około 230 wniosków, które są obecnie weryfikowane; już wiadomo, że część z nich odpadnie z uwagi na zbyt wysoką "średnią na głowę" w rodzinie.
   Po raz pierwszy, niezależnie od stypendiów przyznawanych przez uczelnie, studenci mogą starać się obecnie także o stypendia rozdzielane przez gminę - w ramach "wyrównywania szans edukacyjnych"; pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy z Unii Europejskiej.Specjalne druki wydawane są we wszystkich filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie: przy ul. Rogozińskiego 5, al. Słowackiego 44, ul. Józefińskiej 14, na os. Szkolnym 34, ul. Praskiej 52, Dietla 64, al. Słowackiego 46, na os. Teatralnym 24 i przy ul. Jerzmanowskiego 3.
   Do wypełnionego wniosku należy załączyć oświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach w rodzinie za rok 2003, zaświadczenie z uczelni potwierdzające przyjęcie na pierwszy rok studiów oraz kserokopię dowodu osobistego potwierdzającą miejsce stałego zameldowania. O to stypendium mogą w Krakowie ubiegać się tylko studenci, którzy mają stałe zameldowanie w naszym mieście; ponadto trzeba być studentem pierwszego roku - po raz pierwszy (dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1978 roku).
Starać się o pomoc może student państwowej lub niepaństwowej szkoły wyższej, chodzący na zajęcia w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym czy eksternistycznym.
   Student musi spełnić tzw. kryterium dochodowe, czyli pochodzić z rodziny, w której średni dochód na osobę nie przekracza kwoty uprawniającej do uzyskania świadczeń rodzinnych określonych w Ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z "uwzględnieniem progu dochodu w przeliczeniu na osobę określonym dla województwa małopolskiego w ramowym Planie Realizacji Działania na 2004 r. przez Zarząd Województwa Małopolskiego". Obecnie nie można mieć więcej niż 504 zł na osobę.
   Po 10 listopada zbierze się, powołana przez prezydenta, komisja "do spraw stypendium wyrównywania szans", która wytypuje potencjalnych stypendystów. Pomoc będzie obejmować w sumie dziewięć miesięcy (prawdopodobnie po 250 zł) - począwszy od października (będzie wyrównanie), a ponieważ wiadomo, jaką kwotą gmina dysponuje, obliczono, że pieniędzy wystarczy na 163 stypendia. Gdy liczba osób spełniających wszystkie kryteria będzie większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo będą miały osoby o najniższych dochodach.
(J.ŚW)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie