Niezgodne z doktryną

Redakcja
Kongregacja powstała po II Soborze Watykańskim z przekształcenia Świętego Oficjum. Jest to jeden z urzędów kurii rzymskiej, czuwający nad poprawnością doktryny Kościoła. W jej skład wchodzą dwie komisje: biblijna i międzynarodowa komisja teologiczna, które są złożone z ekspertów i wyższych duchownych, pochodzących również z Polski. Na jej czele stoi obecnie kardynał Joseph Ratzinger.

Kongregacja Nauki Wiary sprawdza, czy treści książek religijnych odpowiadają oficjalnemu stanowisku Kościoła

 (INF. WŁ.) Książka kontrowersyjnego indyjskiego jezuity, ojca Anthony’ego De Mello, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa "Zysk i S-ka", jest nadal uważana przez część księży za niezgodną z doktryną Kościoła. Od czasów II Soboru Watykańskiego badaniem zgodności treści książek czy artykułów religijnych z oficjalnym stanowiskiem Kościoła zajmuje się Kongregacja Nauki Wiary.
 - Zadaniem tej instytucji jest sprawdzanie, czy treści przekazywane poprzez np. książkę, artykuł, dzieło plastyczne, a także przez np. wykłady są zgodne z nauką Kościoła - mówi ks. kanclerz Jan Dyduch z krakowskiej kurii. - Nie ingerujemy w wydawnictwa świeckie. Jeżeli okaże się, że jakaś książka przekazuje treści sprzeczne z doktryną, Kongregacja prosi autora o wyjaśnienie swojego stanowiska. Gdy wydaje się ono mało przekonujące, wówczas autor jest proszony o skorygowanie go. Jeśli tego nie uczyni, zostaje wydany stosowny dekret, w którym Kongregacja wylicza błędy,__a sama książka zostaje uznana za sprzeczną z doktryną. To jednak trwa długo, nieraz 2 lata.
 Kongregacja zajmuje się tylko poważnymi sprawami - kwestie o zasięgu lokalnym rozstrzyga z reguły miejscowy biskup.
 Dlatego choć indeks ksiąg zakazanych oficjalnie został zlikwidowany w 1965 r., a nieoficjalnie jeszcze wcześniej, istnieją książki nieaprobowane przez Kościół. Są wśród nich m.in. utwory ojca Anthony’ego De Mello, zakonnika pochodzącego z Indii. Zdaniem niektórych księży, jezuita ten za bardzo łączył elementy wiary chrześcijańskiej i hinduizmu.
 De Mello nie jest pierwszym przykładem wzbudzającym kontrowersje. Kilka lat temu była głośna sprawa pewnego oblata ze Sri Lanki, który napisał książkę o Matce Boskiej. Kongregacja uznała, iż poglądy autora są sprzeczne z nauką Kościoła. Oblat został zawieszony w czynnościach na rok. Kara została jednak cofnięta. Z negatywnym przyjęciem ze strony Kongregacji spotkały się też książki niemieckiego autora, Hansa Kinga. W tomie "Christseine" przedstawiał on swoją interpretację dogmatów chrześcijaństwa, zaś w wydawnictwie "Nieomylny?" zastanawiał się nad kwestią nieomylności Kościoła i papieża. Ważyły się też losy książek francuskiego autora, Jacques’a Depuis. Kongregacja wycofała jednak swoje zastrzeżenia, dołączając do książek adnotację, że nie jest to oficjalne stanowisko Kościoła.
DOMINIKA ĆOSIĆ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie