Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezły kabaret, czyli historia pięćdziesięciu lat śmiechu w Polsce

(MAD)
Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski „Kabaret w Polsce 1950-2000”, KFT 2015
Andrzej Domagalski, Leszek Kwiatkowski „Kabaret w Polsce 1950-2000”, KFT 2015
Książka. Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było. Krakowska Fundacja Teatralna wydała właśnie pracę „Kabaret w Polsce 1950 - 2000”. Dwaj autorzy - nasz redakcyjny kolega Andrzej Domagalski i Leszek Kwiatkowski - zaprezentowali biogramy 334 kabaretów i artystów oraz 460 zdjęć.

- Praca nad __tą książką zajęła nam 4 lata - opowiadają autorzy tomu, Andrzej Domagalski i Leszek Kwiatkowski. - _Powstawała w Bieszczadach (Polańczyk i Zręcin) oraz w Dobczycach, a biogramy ujęliśmy w formę felietonów historyczno-obyczajowych, okraszonych wieloma anegdotami z życia znanych artystów. Począwszy od legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków Bim-Bom i Zbigniewa Cybulskiego, Bogumiła Kobieli oraz Tadeusza Chyły, a skończywszy na białostockim Widelcu -___dodają autorzy.

Andrzej Domagalski i Leszek Kwiatkowski przypominają też zapomniane grupy i twórców, opisują kabarety szkolne i robotnicze, nie tylko Hybrydy i Elitę. Jak mówią, oprócz wielkiej satysfakcji, była to przede wszystkim sentymentalna wyprawa w czasy młodości, w krainę znakomitych artystów.

- To pierwsza książka, w której o opisywanym okresie znaleźć można absolutnie wszystko - recenzuje publikację Jacek Fedorowicz, nestor rodzimej sceny kabaretowej. - Jako czynny uczestnik naszego życia kabaretowego od 1954 roku, a przedtem pilny widz, usiłowałem przyłapać autorów - z pozycji takiego, co to wszystko widział i pamięta - na pominięciu jakiejś grupy czy nazwiska i proszę sobie wyobrazić, nie udało mi się! Nie przyłapałem - twierdzi Jacek Fedorowicz.

Autorzy pierwszego takiego opracowania polskiej sceny kabaretowej opowiadali o swojej książce m.in. w Krakowie, na spotkaniach z udziałem znanych artystów: Macieja Damięckiego, Jana Jakuba Należytego, Andrzeja Pacuły oraz Krzysztofa Piaseckiego. Premiera książki została natomiast zorganizowana w podkrakowskich Dobczycach - z udziałem znanego krakowskiego satyryka, Marcina Dańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski