18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nieznane oblicza lasu

SYP
Udostępnij:
BOLESŁAW. Współpraca przynosi dobre efekty. Można się było o tym przekonać podczas spotkania podsumowującego całoroczny projekt "Las Sentymentalny - Las Użyteczny", zrealizowany wspólnie przez bolesławskie Centrum Kultury i olkuskie Nadleśnictwo przy wsparciu władz województwa i powiatu.

Podczas inscenizacji "Pana Tadeusza". Fot. Jacek Sypień

Gości zebranych w bolesławskim dworku powitała Barbara Rzońca, dyrektor Centrum Kultury, która przybliżyła idee projektu. - Małopolska to nie tylko Kraków, ale przede wszystkim gminy. Pokazaliście państwo, jak ważna jest współpraca ośrodków kultury ze stowarzyszeniami i jednostkami takimi jak Lasy Państwowe. Takie działania będziemy zawsze wspierać - mówił Witold Latusek, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Wyjątkowość tego pierwszego projektu na taką skalę zrealizowanego we współpracy z Lasami Państwowymi podkreślała także Lidia Gądek, radna Sejmiku Małopolski.

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert sławkowskiego chóru "Cantamus Domino" pod dyrekcją Małgorzaty Kostki połączony z promocją płyty DVD "Spotkania z leśną poezją", która została opracowana i wydana w ramach projektu. Koordynacją zajęli się; Ryszard Malik, Łukasz Jarosz, Anna Focler Januszek oraz Joanna Gut. Ponieważ w tym roku jest obchodzony Międzynarodowy Rok Lasów przygotowano prelekcje popularno - naukowe na temat kulturowej i użytecznej funkcji lasu. Wykład "Dary natury, - co można znaleźć w lesie" zaprezentowała dr Anna Śliwińska -Wyrzychowska, pracownik naukowy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Referat "Drzewo i człowiek" wygłosiła dr Anna Gomóła z Uniwersytetu Śląskiego, a ciekawą prezentację, "Co mówią słoje drzew o historii lasu" przedstawił dr Tomasz Zielonka z Polskiej Akademii Nauk.

Dalsza część spotkania odbyła się w dworku w Krzykawce, gdzie goście zwiedzili przygotowane tam wystawy. Na parterze dworku urządzono ekspozycję przedstawiającą pracę leśników. Odtworzono nawet biuro przedwojennego leśniczego z całym wyposażeniem. Lecz prawdziwe zaskoczenie czekało na zwiedzających na poddaszu. Prezentowana tam ekspozycja pokazuje rośliny i zwierzęta w lasach iglastych i liściastych. Są też zdjęcia archiwalne ze zbiorów Mieczysława Jarosza, piękne fotografie przyrody Dawida Oruby, a także obrazy. Ciekawym pomysłem było zaaranżowanie leśnej kapliczki. Zaprezentowano też przekrój pnia buka, na którym zaznaczono słoje drzewa, które narosły w latach ważnych wydarzeń historycznych w regionie. Drzewo zostało posadzone w 1724 roku, wtedy, gdy zbudowano dworek w Krzykawce. Nad aranżacją wystawy pracowało dziesięć osób z bolesławskiego Centrum Kultury oraz olkuskiego Nadleśnictwa pod kierunkiem Tomasza Sawickiego, kierownik Działu Edukacji Regionalnej i Pracy Twórczej.

Po zwiedzaniu ekspozycji zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć plenerową inscenizację "Pana Tadeusza" w wykonaniu Teatru "Źródło" z Radomska w reżyserii Danuty Zawadzkiej, a następnie wysłuchać koncertu sygnałów i muzyki myśliwskiej. Całość zakończył quiz i biesiada leśna z zespołem "Ostatnie Takie Trio". Wystawę w dworku w Krzykawce można oglądać do końca listopada.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie