18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznane oblicza lasu

SYP
BOLESŁAW. Współpraca przynosi dobre efekty. Można się było o tym przekonać podczas spotkania podsumowującego całoroczny projekt "Las Sentymentalny - Las Użyteczny", zrealizowany wspólnie przez bolesławskie Centrum Kultury i olkuskie Nadleśnictwo przy wsparciu władz województwa i powiatu.

Podczas inscenizacji "Pana Tadeusza". Fot. Jacek Sypień

Gości zebranych w bolesławskim dworku powitała Barbara Rzońca, dyrektor Centrum Kultury, która przybliżyła idee projektu. - Małopolska to nie tylko Kraków, ale przede wszystkim gminy. Pokazaliście państwo, jak ważna jest współpraca ośrodków kultury ze stowarzyszeniami i jednostkami takimi jak Lasy Państwowe. Takie działania będziemy zawsze wspierać - mówił Witold Latusek, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Wyjątkowość tego pierwszego projektu na taką skalę zrealizowanego we współpracy z Lasami Państwowymi podkreślała także Lidia Gądek, radna Sejmiku Małopolski.

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert sławkowskiego chóru "Cantamus Domino" pod dyrekcją Małgorzaty Kostki połączony z promocją płyty DVD "Spotkania z leśną poezją", która została opracowana i wydana w ramach projektu. Koordynacją zajęli się; Ryszard Malik, Łukasz Jarosz, Anna Focler Januszek oraz Joanna Gut. Ponieważ w tym roku jest obchodzony Międzynarodowy Rok Lasów przygotowano prelekcje popularno - naukowe na temat kulturowej i użytecznej funkcji lasu. Wykład "Dary natury, - co można znaleźć w lesie" zaprezentowała dr Anna Śliwińska -Wyrzychowska, pracownik naukowy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Referat "Drzewo i człowiek" wygłosiła dr Anna Gomóła z Uniwersytetu Śląskiego, a ciekawą prezentację, "Co mówią słoje drzew o historii lasu" przedstawił dr Tomasz Zielonka z Polskiej Akademii Nauk.

Dalsza część spotkania odbyła się w dworku w Krzykawce, gdzie goście zwiedzili przygotowane tam wystawy. Na parterze dworku urządzono ekspozycję przedstawiającą pracę leśników. Odtworzono nawet biuro przedwojennego leśniczego z całym wyposażeniem. Lecz prawdziwe zaskoczenie czekało na zwiedzających na poddaszu. Prezentowana tam ekspozycja pokazuje rośliny i zwierzęta w lasach iglastych i liściastych. Są też zdjęcia archiwalne ze zbiorów Mieczysława Jarosza, piękne fotografie przyrody Dawida Oruby, a także obrazy. Ciekawym pomysłem było zaaranżowanie leśnej kapliczki. Zaprezentowano też przekrój pnia buka, na którym zaznaczono słoje drzewa, które narosły w latach ważnych wydarzeń historycznych w regionie. Drzewo zostało posadzone w 1724 roku, wtedy, gdy zbudowano dworek w Krzykawce. Nad aranżacją wystawy pracowało dziesięć osób z bolesławskiego Centrum Kultury oraz olkuskiego Nadleśnictwa pod kierunkiem Tomasza Sawickiego, kierownik Działu Edukacji Regionalnej i Pracy Twórczej.

Po zwiedzaniu ekspozycji zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć plenerową inscenizację "Pana Tadeusza" w wykonaniu Teatru "Źródło" z Radomska w reżyserii Danuty Zawadzkiej, a następnie wysłuchać koncertu sygnałów i muzyki myśliwskiej. Całość zakończył quiz i biesiada leśna z zespołem "Ostatnie Takie Trio". Wystawę w dworku w Krzykawce można oglądać do końca listopada.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski