Nieznany Kazimierz na ekranie smartfona

Nieznany Kazimierz na ekranie smartfona

Piotr Drabik

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Inicjatywa. Od kilku miesięcy grupa zapaleńców po godzinach pracy przygotowuje aplikację mobilną, która połączy bogatą historię i współczesne oblicze legendarnej dzielnicy Krakowa – Kazimierza.
– Z naszym projektem chcemy trafić zarówno do mieszkańców miasta, jak i zagranicznych turystów, aby Kazimierz nie kojarzył się im tylko z zapiekankami i komercją – tłumaczy Marta Świtała, odpowiedzialna za marketing aplikacji „Kazimir”.

Mobilny przewodnik, który został stworzony przez dziesięcioosobową grupę składającą się głównie z pracowników branży nowych technologii – ma formę mapy z zaznaczonymi najciekawszymi miejscami na Kazimierzu.

– Użytkownik, przewijając ekran w prawo, poznaje przedwojenny obraz dzielnicy, a w lewo odkrywa, jak to miejsce wygląda dzisiaj – dodaje Marta Świtała.

W aplikacji, która skupia się na pokazaniu historii i kultury żydowskiej dzielnicy, znajdą się autorskie opisy nieznanych miejsc w Kazimierzu, brakujących w wydanych dotąd papierowych przewodnikach.

Młodzi ludzie chcieli, aby w aplikacji znalazły się nieznane informacje, a nie tylko suche fakty, które każdy może znaleźć w przewodniku czy Wikipedii.

Prace nad projektem trwają od lutego. – Najwięcej czasu zajmuje nam strona technologiczna, czyli napisanie wszystkich linijek kodu aplikacji przez programistów – podkreśla Marta Świtała.

Wszystkie osoby zaangażowane w „Kazimir”, pracują nad projektem po godzinach pracy oraz bez wsparcia żadnej organizacji. Dlatego twórcy aplikacji cały czas zbierają w internecie 6 tysięcy złotych na promocję projektu. – Zdobyte środki chcemy przeznaczyć przede wszystkim na rozpowszechnienie aplikacji poza Polską, zwłaszcza wśród izraelskich turystów, którzy tłumnie przyjeżdżają do Krakowa – dodaje Marta Świtała.

Mobilny przewodnik po Kazimierzu jest już dostępny na iPhone’y i iPady, a podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędzie się premiera jej wersji na system Android.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo