Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła opowieść o Wyspiańskim w Teatrze im. Słowackiego. "Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Słowem paradyz określano w teatrze najwyższą kondygnację, część widowni, na którą wydawano najtańsze bilety wstępu. W tym odległym miejscu - na trzecim piętrze - Teatru im. Słowackiego od soboty można będzie zobaczyć niezwykłą wystawę –opowieść o Stanisławie Wyspiańskim widzianym oczyma syna Teodora. Uroczyste otwarcie wystawy narracyjnej „Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz", 11 grudnia o godz. 17.00.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

od 16 lat

Na trzecim piętrze Teatru im. Słowackiego nie ma gablot z eksponatami czy przedmiotami podziwu kolekcjonerów. Wystawa narracyjna, która się tam znajduje jest metaforycznym spektaklem, który rozgrywa się poza sceną – jak mówią jej twórcy Michał Urban i Victor Soma. Najważniejsze nie są tu materialne pamiątki czy artefakty, a opowieść o Stanisławie Wyspiańskim.

- Wyspiański jest najwybitniejszą postacią związaną z tym teatrem, twórcą, który zrewolucjonizował teatr współpracując z ówczesnym Teatrem Miejskim - dziś to Teatr im. Słowackiego. Chcieliśmy o nim opowiedzieć nie wprost, dydaktycznie i nie za pomocą suchych biograficznych informacji. Stworzyliśmy więc opowieść, w której posłużyliśmy się emocjami naturalizowanego syna Stanisława Wyspiańskiego Teodora – wyjaśnia Victor Soma, który wraz z Michałem Urbanem tworzy Grupę Locus Solus.

„Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz" to swego rodzaju magazyn pozornie rozrzuconych obiektów – opakowań, obudów sprawiających wrażenie urządzeń utrzymujących przy życiu tajemnicze wewnętrzne mechaniczne byty, które staną się rodzajem mini-gablot, klatek, kapsuł, maszyn projekcyjnych. Z zainstalowanymi wewnątrz okularami, wizjerami i ekranami do zaglądania, podglądania.

- To spektakl bez aktorów, w którym główną rolę gra scenografia i napięcia tworzone poprzez światło, formę, multimedia, grafikę, teksty. Z ich połączenia powstaje spójna opowieść – szalona, mroczna i dysocjacyjna, która prowadzi do myśli Teodora Wyspiańskiego – mówi Victor Soma. - Są to jego przemyślenia po śmierci ojca, kiedy Teodor próbuje odzyskać wspomnienia o wielkim człowieku, bo za takiego zawsze go uważał, chciał podążać jego śladami.

Nieprzypadkowo miejscem, w którym prezentowana jest wystawa stał się paradyz – miejsce, którym określano w teatrze najwyższą kondygnację, część widowni, na którą wydawano najtańsze bilety wstępu - odrzucony Teodor, pochodzi przecież z tej sfery.

To cyrkowe panoptikum sprawia wrażenie wystawy tymczasowej, objazdowej, staje się jednak pierwszym etapem odbudowy i narastania „teatralnej machiny”, która powoli odkrywana będzie przed widzami w nieodwiedzanych dotychczas bądź zapomnianych zakątkach budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Narracyjną wystawę o Wyspiańskim stworzyła Grupa Locus Solus, czyli Michał Urban (scenograf, malarz) i Victor Soma (projektant graficzny, ilustrator, twórca video) wraz z zaproszonymi do współpracy artystami.

Od 12 grudnia 2021 r. wystawa będzie czynna godzinę przed spektaklem granym na Dużej Scenie Teatru. Biletem wstępu będzie bilet na spektakl Teatru im. Słowackiego, wejściówka z Dużej Sceny upoważnia do wstępu na wystawę w dniu przedstawienia, zaś bilety z pozostałych scen (Scena MOS, Dom Machin, Scena Bank Opowieści, Dom Rzemiosł Teatralnych) będą ważne miesiąc od dnia spektaklu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykła opowieść o Wyspiańskim w Teatrze im. Słowackiego. "Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski