Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe Aquarium w centrum Krakowa

DMA
Fot. ANNA KACZMARZ
Fot. ANNA KACZMARZ
Gromadka urokliwych koników morskich, kąśliwe pytony tygrysie, żarłoczny i agresywny waran białogardły - to nowi mieszkańcy krakowskiego Aquarium i Muzeum Przyrodniczego.

Fot. ANNA KACZMARZ

Wakacje z "Dziennikiem Polskim" są urozmaicone

- Warana dostaliśmy za jednego z niedawno wyklutych pytonich albinosów. Będzie jedną z gwiazd naszej kolekcji - mówi zadowolony Michał Popek. Być może już niedługo Aquariowa rodzina powiększy się o małe iguany kubańskie. - Jeśli uda nam się doprowadzić do wyklucia z jaj, to będzie to nasz olbrzymi sukces - podkreśla. - W naturze legwany te żyją już tylko na Kubie i okolicznych wyspach. Tak naprawdę ich dalszych los jest w rękach... prywatnych hodowców.
Wielkim sukcesem były też narodziny koników morskich, bowiem ryby morskie praktycznie nie rozmnażają się w warunkach hodowlanych. Tatuś, bo to on zajmuje się wychowaniem przyszłego potomstwa (samica składa jaja do specjalnej torby na jego brzuchu, gdzie są zapładniane), po kilku tygodniach wypuścił na świat około setki ledwie 3 mm maluszków. Adaptację przetrwało piętnaście. - To wielki sukces, bo szacuje się, że w warunkach naturalnych z około 1000 nowo narodzonych osobników przeżywa najwyżej pięć - informuje Michał Popek. Rozmiarami zdecydowanie przytłaczały je małe - w chwili wyklucia już kilkudziesięciocentymetrowe(!) - pytony tygrysie. - To jedne z największych węży na świecie, ustępujące rozmiarem tylko pytonowi siatkowanemu - podkreśla z dumą Michał Popek. Torba, Albin, Opona, Kąsek, Rzęgotek - takie imiona nadane zostały pięciu z nich - we wspólnym konkursie Aquarium i Muzeum Przyrodniczego oraz "Dziennika Polskiego". Swojego pytona w Krakowie będą mieli Joasia i Marcin Gruchałowie (Torba), Wojtek Pawlikowski (Albin), Louise Henning Duszanowicz (Opona), 8-letnia Paulinka Malaca (Kąsek) i Anna Kocel (Rzęgotek).
A przecież to ledwie skromniutka reprezentacja wielkiej Aquariowej rodziny. Przy ul. Sebastiana 9 w Krakowie znajdziemy bowiem i agamę błotną, gekona orzęsionego, pytona ametystowego, rozgwiazdy, meduzy, tamaryny białoczube... A także jedynego na świecie w całości zachowanego nosorożca włochatego sprzed 30 tysięcy lat! Niezwykła to kolekcja, i niezwykłe muzeum w centrum Krakowa.
(DMA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski