Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły park edukacyjny powstanie na północy Krakowa

Agnieszka Maj
Park służyłby nie tylko mieszkańcom Prądnika Czerwonego, ale też Mistrzejowic i os. Oświecenia
Park służyłby nie tylko mieszkańcom Prądnika Czerwonego, ale też Mistrzejowic i os. Oświecenia Anna Kaczmarz, grafika Elżbieta Rzyczniak
Będzie to pierwszy w mieście duży teren zielony, do którego projektowania od samego początku zapraszani są mieszkańcy

Nowy teren zielony ma powstać pomiędzy Prądnikiem Czerwonym a Mistrzejowicami, w rejonie ulicy Reduta. W pobliżu rosną osiedla mieszkaniowe, budowane najczęściej bez planu zagospodarowania i bez choćby najmniejszych zielonych enklaw.

- Ta część miasta bardzo intensywnie się rozbudowuje, a to wymaga zapewnienia mieszkańcom terenów do wypoczynku i rekreacji - argumentuje radny Dominik Jaśkowiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta, który od kilku lat zabiega o utworzenie parku Reduta.

Park będzie miał aż 8 ha powierzchni. Założenie jest takie, że stanie się nie tylko miejscem wypoczynku, ale także ma pełnić funkcję edukacyjną.

- To będzie teren, w którym mieszkańcy będą mogli poznać lokalne gatunki roślin, a może także zwierząt, nauczyć się m.in. procesu kompostowania i uprawy warzyw oraz dowiedzieć się, jak segregować odpady - mówi Dominik Jaśkowiec.

W parku mogą pojawić się rzędy grządek, rośliny uprawne i bylinowe, dziki ogród, jadalne kwiaty, zagroda. Dzieci z miasta będą mogły dzięki temu dowiedzieć się, że warzywa nie biorą się ze sklepów, tylko rosną na polach. Park ma być także miejscem do promowania lokalnych wyrobów, takich jak np. chleb prądnicki.

- Będzie więc to nie tylko teren zielony, ale także centrum kultury regionu. Miejsce, gdzie zorganizowane zostaną warsztaty, gdzie zaprezentują się lokalni wystawcy - mówi Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta.

Co dokładnie znajdzie się na terenie parku, zależy jednak od mieszkańców, którzy będą brać udział w konsultacjach społecznych na temat jego koncepcji.

To oni zadecydują, czy pojawi się w tym miejscu wybieg dla psów, plac zabaw dla dzieci, a może siłownia pod chmurką dla starszych osób - mówi Mateusz Drożdż, wiceprzewodniczący Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Będzie to pierwszy w Krakowie park, do którego projektowania od samego początku zapraszani są mieszkańcy. Spotkania informacyjne inaugurujące warsztaty projektowe odbędą się 4 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 oraz 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 130.

Zaproszeni są na nie wszyscy mieszkańcy Krakowa, w szczególności sąsiednich osiedli: os. Prądnik Czerwony, os. Srebrnych Orłów, os. Oświecenia, os. Złotego Wieku oraz os. Tysiąclecia.

Udział w warsztatach mogą wziąć również dzieci, dla których będzie przygotowany program zabaw i animacji. Spotkania dla nich odbędą się 7, 14, 21 i 28 listopada, a podsumowanie planowane jest w pierwszej połowie grudnia, w Multikinie.

Ostateczna koncepcja parku zostanie wybrana w drodze głosowania internetowego spośród propozycji wypracowanych przez mieszkańców podczas warsztatów.

Konsultacje społeczne zorganizowane zostaną na wzór tych, które towarzyszyły projektowaniu Superścieżki, czyli terenu rekreacyjnego pomiędzy rondami Mogilskim i Grzegórzeckim.

Szczegółowy projekt parku zostanie opracowany w przyszłym roku, a realizację zaplanowano na 2017 rok. Park będzie kosztował ok. 6 mln zł.

Nowy teren zielony powstanie w ciekawym otoczeniu. Będzie przylegał bezpośrednio do planowanego parku rzecznego utworzonego m.in. przez potok Sudół Dominikański. W okolicy znajdują się również fragmenty Twierdzy Kraków, a na terenie samego parku - XIX-wieczny szaniec obronny.

W planach jest również rewitalizacja szańca „Reduta” i wybudowanie dróg dojazdowych do parku. Od strony doliny potoku Sudół Dominikański zarezerwowany zostanie pas zieleni wysokiej.

Nowy teren zielony ma nosić nazwę Reduta-Park Kultur Regionu. Pomysłodawcy jego utworzenia wzorowali się Robbin’s Park w okolicach amerykańskiej Philadelphii. To miejsce, które zapewnia nie tylko rekreację, a także edukację na temat środowiska i ekologii na świeżym powietrzu. Można tam nauczyć się procesu kompostowania, wykorzystania deszczówki czy uprawy roślin podczas warsztatów organizowanych dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski