Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły profesor Wielki Wykładowca

Redakcja
Fot. Archiwum KUL
Fot. Archiwum KUL
Karol Wojtyła - najpierw, jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał - kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez prawie ćwierć wieku. Rozpoczął pracę w KUL w październiku 1954 r. wykładami zleconymi z etyki.

Fot. Archiwum KUL

Pracował na tej uczelni aż do konklawe w 1978 r., które wybrało go na papieża. Zmarły w ubiegłym roku ks. prof. Tadeusz Styczeń, uczeń, przyjaciel i współpracownik papieża, wspominał, że Karol Wojtyła "był świetnym nauczycielem - dyskretnym, nienarzucającym swojego zdania, ciepło zdystansowanym, pełnym szacunku dla myśli drugiej osoby, co więcej, autentycznie zainteresowanym tym, co mówi i kim jest. Traktował pracę studentów poważnie, podobnie jak swoją pracę".

O wielkim wykładowcy KUL przypomina społeczności uniwersyteckiej pomnik Jana Pawła II postawiony na dziedzińcu uczelni. Dwumetrowa rzeźba na postumencie przedstawia scenę z audiencji dla Polaków następnego dnia po inauguracji pontyfikatu, gdy Jan Paweł II obejmuje przyklękającego przed nim kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wśród pamiątek po niezwykłym profesorze w KUL są katedra z oryginalnym stołem, za którą stał w czasie wykładów Jan Paweł II, jego rękopisy, książki, pamiątkowe medale, jakie otrzymywał przy różnych okazjach, a także dziesiątki fotografii.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II został założony w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który zbierał fundusze na powstanie katolickiej uczelni w Polsce wśród Polonii w Petersburgu. Uczelnia wkrótce, mimo że miała status uczelni prywatnej, otrzymała prawo do dotacji państwowych. Przeprowadziła się także do własnego gmachu - budynku usytuowanego przy Alejach Racławickich, w samym centrum miasta. Budynek ten należał w XVIII w. do dominikanów. Potem przejęło go wojsko. Do 1928 uczelnia nosiła nazwę Uniwersytet Lubelski. 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Prężny rozwój uczelni przerwała niemiecka okupacja. Gmach KUL przemianowano na szpital wojskowy. Część profesorów i studentów wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec, część do obozów koncentracyjnych, część została rozstrzelana. Kolejnym trudnym okresem dla katolickiej uczelni były czasy PRL. Dopiero lata 90. XX wieku przyniosły znaczną poprawę sytuacji. Uczelnia, dzięki dotacjom Skarbu Państwa, zaczęła rozwijać bazę dydaktyczną. Jeden z bardziej okazałych nowych gmachów nazwano imieniem Jana Pawła II. Teksty i opracowanie Grażyna Starzak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski