Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły projekt pomnika upamiętniającego 700-lecie Kamienia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wizualizacja: Michał Pieczka (wyróżnienie)
Zwycięska koncepcja pomnika na 700-lecie miejscowości Kamień w Małopolsce zakłada stworzenie go z siedmiuset wapiennych cegiełek - dokładnie tylu ile rocznic lokacji miejscowości odbyło się do tej pory.

WIDEO: Krótki wywiad

Rozstrzygnięto konkurs projekt pomnika upamiętniającego 700-lecie miejscowości Kamień w Małopolsce. I nagrodę (realizacyjną) przyznano Mikołajowi Niewęgłowskiemu z Milanówka.

Koncepcja pomnika na 700-lecie miejscowości Kamień w Małopolsce zakłada stworzenie go z siedmiuset wapiennych cegiełek - dokładnie tylu ile rocznic lokacji miejscowości odbyło się do tej pory. Projekt zakłada, iż co roku, w każdą̨ kolejną rocznicę dokładana będzie kolejna cegiełka/moduł, co pozwoli mieszkańcom miejscowości na coroczną integrację.

"Taka możliwość kreuje okazję do stworzenia wydarzenia na większą skalę niż miejscowa, ma potencjał turystyczny. Taka atrakcja może przyciągnąć do miejscowości turystów, którzy specjalnie ją odwiedzą by zobaczyć dołożenie kolejnego modułu w roku 2020 lub w dalekiej przyszłości w roku 2120. W ten sposób pomnik będzie żył swoim życiem.

Z czasem zostanie porośnięty przez mech, a z roku na rok jego forma będzie się zmieniać. W końcu, po wieku od jego wybudowania zmieni swą wysokość o kolejne 30 cm. Taki obiekt nie pozostanie nieruchomym monumentem - pamiątką, lecz stanie się swego rodzaju aktywizatorem, który rzeczywiście oddziałuje na ludzi" - czytamy w opisie projektu pomnika.

Siedemset modułów zostało zlokalizowanych w północnej części Kamienia, w pobliżu charakterystycznego muru otaczającego jedną z działek. Pomnik usytuowany został po wschodniej stronie ulicy wychodzącej z Kamienia, przy trasie pieszej w głąb lasu. Osoby odwiedzające miejscowość, zwiedzający i turyści podążający w przyszłości leśnym szlakiem, będą mieć w ten sposób swój punkt orientacyjny, albowiem pomnik jest obrócony o 45 stopni w stosunku do kierunków świata.

W ten sposób przy wschodzącym słońcu, w południe lub przy zachodzącym słońcu południowa część pomnika będzie zawsze oświetlona wskazując tym samym gdzie znajduje się serce miasta. Pomnik ma więc być zatem również formą kierunkowskazu, elementem zapraszającym do miasta dla pieszych jak i kierowców. Turyści, wędrowcy, podróżnicy będą również mogli zatrzymać się przy obiekcie wykorzystując do tego zastaną architekturę. Mur znajdujący się naprzeciw, który w upalne dni stanowiłby schronienie przed słońcem.

Materiałem wykorzystanym do realizacji projektu są cegiełki o wymiarach 6x6x30 cm stworzonych z wapienia, który jest materiałem charakterystycznym dla tego rejonu Polski. Łączone są ze sobą na zaprawę murarską według tradycyjnego przepisu. Całość spoczywa na wylanym wcześniej fundamencie, zakładając iż pomnik ma być trwały.

Autor podkreślił, że do wykonania realizacji założenia mogą zostać przygotowane dwa warianty. Wariant prawdziwy, gdzie projekt składa się rzeczywiście z 700 cegiełek oraz wariant tańszy z betonowym rdzeniem, który zastąpi niewidoczne cegiełki.

II nagrodę w konkursie otrzymał Michał Kołodziej z Krakowa, a wyróżniony został: Michał Pieczka (Chełmek). Wyróżnienie specjalne przyznano Michałowi Karolowi (Boulogne-Billancourt, Francja).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski