Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK: termomodernizacja bloków przyniosła oszczędności, ale mniejsze, niż oczekiwano

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Termomodernizacja bloków i innych budynków mieszkalnych miała znacznie ograniczyć zużycie energii cieplnej – rzeczywistość okazała się jednak inna.
Termomodernizacja bloków i innych budynków mieszkalnych miała znacznie ograniczyć zużycie energii cieplnej – rzeczywistość okazała się jednak inna. 123RF.com
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przeprowadzona termomodernizacja wpłynęła na zużycie energii w budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Efekty okazały się znacznie słabsze, niż zakładano – częściowo z winy samych spółdzielni.

Termomodernizacja bloków i innych wielorodzinnych budynków mieszkalnych miała przynieść znaczne ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie, a w konsekwencji – oszczędności finansowe. Niestety, kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazała, że choć pozytywne efekty są zauważalne, okazały się one znacznie słabsze, niż się spodziewano. Zmniejszenie zużycia energii w ocieplonych nieruchomościach jest bowiem aż o 42 proc. niższe, niż zakładały przeprowadzone przed termomodernizacją audyty energetyczne.

Termomodernizacja bloków – jakie dała efekty?

NIK przyjrzała się sytuacji w 354 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych na terenie całego kraju, należących do 19 różnych spółdzielni mieszkaniowych. Badano tylko prace termomodernizacyjne przeprowadzane z udziałem środków publicznych (dofinansowania). Efekty prac oceniano pod kątem trzech parametrów:

  • czy osiągnięto efekty rzeczowe (wymierne, materialne) termomodernizacji zgodnie z przyjętymi założeniami,
  • o ile spadło zużycie energii cieplnej,
  • o ile zmalały opłaty z tytułu zakupu energii cieplnej.

Przeprowadzona kontrola wykazała, że efekty rzeczowe zostały w przebadanych budynkach osiągnięte – wykonano w nich wszystkie założone prace, w tym m.in. wymianę drzwi zewnętrznych i okien w częściach wspólnych budynku, a także docieplenie ścian zewnętrznych.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Znacznie gorzej wypadły pozostałe dwa elementy. Choć zakładano ogromne oszczędności, roczne zużycie energii w docieplonych budynkach spadło tylko o 22 proc., a koszty zakupu tej energii – jedynie o 12 proc. W efekcie spółdzielnie, które przeprowadziły termomodernizację, na zakupie energii cieplnej zaoszczędziły nie 6,8 mln zł, jak się spodziewano, a jedynie 2 mln zł (28,9 proc. planowanych oszczędności). Zdaniem NIK wynikało to w dużej mierze z tego, iż podmioty składające wnioski o dofinansowanie często zawyżały w audytach energetycznych oczekiwane efekty termomodernizacji.

– Jak wykazała analiza ekspercka, 20% tych audytów, załączonych do wniosków o udzielenie pożyczki z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, miało błędy, które dyskwalifikowały ich wykorzystanie do planowanych zakresów działań termomodernizacyjnych – czytamy na stronie NIK.

Dodatkowym problemem okazał się brak standaryzacji danych – każda spółdzielnia nieco inaczej oceniała zapotrzebowanie na ciepło w swoich budynkach oraz faktyczne zużycie energii. Utrudniło to realistyczną ocenę efektów termomodernizacji.

Architekt, konserwator zabytków, nadzór budowlany... Wydawałoby się, że skoro nad rewitalizacją historycznych budynków pracuje tylu fachowców, to efekt końcowy będzie zachwycał. Tymczasem na świecie można znaleźć mnóstwo bardzo kontrowersyjnych realizacji. Część z nich może się podobać, ale są i takie, przy których na usta ciśnie się pytanie: czy naprawdę nie dało się lepiej?Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. Licencja

Odnowili czy oszpecili? Zobacz najdziwniejsze przeróbki hist...

NIK: winne nie tylko spółdzielnie mieszkaniowe

Zdaniem NIK na niezadowalające wyniki termomodernizacji bloków wpłynęły także inne czynniki. Jednym z nich był wzrost cen energii, który „pożarł” część zakładanych oszczędności. NIK przyjrzała się też instytucjom udzielającym dofinansowania na prace termomodernizacyjne. Były to:

  • Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O ile w samej pracy tych instytucji nie stwierdzono nieprawidłowości, o tyle zauważono, że BGK i WFOŚiGW nie miały obowiązku weryfikować, czy w wyniku termomodernizacji osiągnięto zakładane efekty ekologiczne (m.in. ograniczenie zużycia ciepła). Jest to duże przeoczenie, ponieważ osiągnięcie efektów ekologicznych było jednym z warunków otrzymania dofinansowania. Większość instytucji sprawdzała tylko efekty rzeczowe, czyli to, czy prace faktycznie przeprowadzono zgodnie z założeniami.

Żeby naprawić to przeoczenie, NIK zleciła firmie eksperckiej opracowanie prostego w obsłudze narzędzia do planowania i mierzenia efektów ekologicznych termomodernizacji bloków i innych budynków. Narzędzie to, działające w programie Excel, nie wymaga fachowej wiedzy i może być stosowane zarówno przez instytucje przyznające pieniądze, jak i przez same spółdzielnie przy sporządzaniu wniosków o dofinansowanie.

[QUIZ] Urządzasz mieszkanie? Sprawdź, jaki styl najbardziej do Ciebie pasuje

Termomodernizacja dobra dla ludzi, ale zła dla ptaków

Oprócz badania oszczędności związanych z termomodernizacją bloków NIK sprawdziła także, czy spółdzielnie przeprowadzały prace z zachowaniem przepisów prawa. Okazało się, że o ile prawo budowlane było przestrzegane, o tyle kompletnie zaniedbano dobro ptaków objętych ochroną. Przepisy o ochronie środowiska nakładały na spółdzielnie następujące obowiązki:

  • przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej w celu sprawdzenia, czy i gdzie w budynkach gniazdują chronione gatunki,
  • uzyskanie od regionalnego dyrektora ochrony środowiska zezwolenia na likwidację miejsc gniazdowania przez zakrycie ich ociepleniem i nową elewacją,
  • podjęcie działań kompensacyjnych w celu zapewnienia nowych gniazd chronionym ptakom.

Spółdzielnie całkowicie zignorowały te obowiązki, przez co zniszczono domy wielu chronionych i pożytecznych ptaków, takich jak m.in. jerzyki czy wróble. W efekcie stale zmniejszające się populacje tych ptaków ponownie ucierpiały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NIK: termomodernizacja bloków przyniosła oszczędności, ale mniejsze, niż oczekiwano - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski