NIK wytyka prokuraturze niedociągnięcia w pracy zdalnej

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
NIK skontrolował nowohucką prokuraturę i wskazał na niedociągnięcia w pracy zdalnej
NIK skontrolował nowohucką prokuraturę i wskazał na niedociągnięcia w pracy zdalnej archiwum
Udostępnij:
NIK skontrolował wybrane instytucje pod kątem organizacji pracy zdalnej w trakcie epidemii. Wytknął niedociągnięcia w Prokuraturze Rejonowej dla Krakowa Nowej Huty. Kontrolerzy analizowali pracę śledczych od 16 marca 2020 r. do 23 maja br.

FLESZ - Zmiany w InPost. To musisz wiedzieć!

W wystąpieniu pokontrolnym z początku grudnia br. zauważyli, że przez okres pierwszej, drugiej i trzeciej fali epidemii COVID-19, kiedy w prokuraturze zaczęły obowiązywać zasady organizacji pracy zdalnej, nie zapewniono pracownikom dostępu do koniecznego sprzętu komputerowego.

W działalności kontrolowanej jednostki stwierdzono nieprawidłowości: Nie określono wymogów dotyczących bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z użyciem prywatnego sprzętu pracowników prokuratury w trakcie świadczenia pracy w formie zdalnej. W badanym okresie pracownicy prokuratury nie zostali wyposażeni w służbowe środki umożliwiające wykonywanie pracy zdalnej, w tym w warunkach zachowania bezpieczeństwa informacji (komputery przenośne, dostęp do sytemu SIP LIBRA, telefony służbowe). Taki sposób realizacji pracy zdalnej przez pracowników prokuratury przy wykorzystaniu prywatnego sprzętu komputerowego był niezgodny z przepisami.

NIK pisze, że Prokurator Rejonowy nie informował Prokuratora Okręgowego w Krakowie o niedysponowaniu przez pracowników służbowymi narzędziami umożliwiającymi wykonywanie pracy zdalnej. Sprawdzono, że 25 pracowników wykorzystywało prywatne komputery na potrzeby pracy w trybie zdalnym.

Kolejna nieprawidłowość dotyczyła zabierania akt postępowań poza siedzibę jednostki w celu wykonania pracy zdalnej, w prokuraturze nie odnotowywano pobrania akt w systemie informatycznym lub w wykazie akt. NIK ocenił negatywnie nieewidencjonowanie czynności pobrania i zwrotu akt z siedziby prokuratury.

Prokurator Rejonowy Tomasz Moskwa uspokajał, że nie doszło do przypadku utraty przez pracowników zabieranych poza siedzibę jednostki akt lub ich kopii.

NIK zauważył, że sposób organizacji pracy w prokuraturze sprzyjał zminimalizowaniu możliwości narażenia pracowników na zakażenie koronawirusem. Prokuratura została zaopatrzona w środki ochrony osobistej oraz dezynfekcji w związku z wystąpieniem epidemii, jednak przeprowadzone oględziny wykazały brak środka dezynfekującego w sanitariatach budynku prokuratury.

W związku z kilkoma przypadkami zakażenia wirusem COVID-19 w 2020 r. oraz w 2021 r. wśród pracowników jednostki, na prośbę kierownictwa pracownik Prokuratury Okręgowej przeprowadzał dezynfekcję pomieszczeń przy użyciu lampy UV. Według przedstawionych protokołów prokuratura otrzymała z Prokuratury Okręgowej m.in.: 300 sztuk rękawic foliowych, 2000 sztuk rękawic nitrylowych, 300 sztuk chusteczek do dezynfekcji powierzchni, 100 sztuk chusteczek do dezynfekcji powierzchni (w puszce), maski jednorazowe 150 sztuk, maski ochronne P3 20 sztuk, płyn do dezynfekcji rąk 15 litrów, płyn do dezynfekcji powierzchni 15 litrów, butelki z dozownikiem 20 sztuk, butelki ze spryskiwaczem 20 sztuk.

Dwukrotnie straż pożarna przeprowadzała dezynfekcję w budynku (9 listopada 2020 r. i 17 marca 2021 r.). W holu wejściowym zamontowany był skaner z miernikiem temperatury ciała oraz dozownik z płynem do dezynfekcji dłoni,

Pandemia miała wpływ na efektywność pracy śledczych, bo mimo zmniejszenia się wpływu spraw do prokuratury o 20,4 proc. (do 6223 spraw z 7494) zaległości zwiększyła się o 3,3 proc. na koniec 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) liczba spraw do załatwienia na następny okres, z 809 spraw (na koniec 2019 r.) do 836 spraw (na koniec 2020 r.) Tym samym zmniejszyło się średnie obciążenie tymi sprawami prokuratorów, z 28 spraw (na koniec 2019 r.) do 23 spraw (na koniec 2020 r.).

NIK akcentuje, że w prokuraturze nie wprowadzono elektronicznego obiegu dokumentów i systemu digitalizacji akt, jak i nie zapewniono zdalnego dostępu do bazy SIP LIBRA i poczty wewnętrznej. Prokuratura Okręgowa przekazała pracownikom Prokuratury Rejonowej ogółem 26 pamięci przenośnych (z tego 19 sztuk w 2016 r., dwie w 2017 r., dwie w 2018 r., trzy w 2020 r.).

Prokurator Rejonowy wyjaśniał, że przy wykonywaniu zadań prokurator nie może korzystać w formie zdalnej z danych zawartych w systemie informatycznym prokuratury, gdyż system ten ze względów bezpieczeństwa nie posiada połączenia z siecią Internet.

Wideo

Materiał oryginalny: NIK wytyka prokuraturze niedociągnięcia w pracy zdalnej - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie