Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nobilitacja artystów

WAK
(INF. WŁ.) W środowy wieczór w krakowskim Dworku Matejki, równo 150 lat po zawiązaniu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, spotkały się jego władze, by przywołać ów historyczny fakt, który zaowocował powołaniem do życia organizacji ważnej dla życia kulturalnego nie tylko Krakowa. Jak argumentował Jerzy Madeyski, w latach tuż po II wojnie właśnie w siedzibie TPSP odbywały się najbardziej prestiżowe wystawy w kraju.

150 lat TPSP

   - Ekspozycje w tym miejscu nobilitują artystę - podkreślał rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Jan Pamuła. Podkreślał też zasługi TPSP prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki prof. Witold Skulicz. Obecny prezes TPSP Zbigniew Kazimierz Witek odbierał także gratulacje i życzenia od wojewody małopolskiego Jerzego Adamika, jak i podziękowania za ostatnie, kierowane do szkół inicjatywy, od kuratora Małopolski Elżbiety Lęcznarowicz.
   Jubileuszowe spotkanie nie pozwalało oczywiście na pełne przywołanie bogatych dziejów TPSP, niemniej wspominano ludzi wielce zasłużonych - księcia Władysława Sanguszkę, pierwszego prezesa, Edwarda hrabiego Raczyńskiego, który doprowadził do wybudowania otwartego w 1901 roku Pałacu Sztuki czy prof. Karola Estreichera, który prowadził towarzystwo przez 26 lat.
   A potem w salach Dworku Jana Matejki toczyły się rozmowy o sztuce, jak i o planach - m.in. o przywróceniu stypendiów przyznawanych utalentowanym młodym plastykom.
    (WAK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski